Specifický výsev trvalek



host - 179.90 (?)
12.2.2010 1:31

Sela jsem většinu z těch, kt. uvádíte. U někt. si myslím, že se výsev nevyplatí (lépe koupit sazenici - narážím na kultivary  - u jiných pak bych raději řízkovala či dělila), tak ale zadání neznělo, tudíž jsem se k tomu nevyjadřovala.

Co se týká delphiníí - sela jsem je několikrát. Moje zkušenost (nevnucuju, nic není direktivní)  je výsev na povrch, nezasypávat, Previcur doporučuju - jsou opravdu náchylné na padání kl. rostl.

Možná je to jen můj dojem, ale vzcházení bylo nerovnoměrné (bílé a růžové nejpozději), v okamžiku, kdy jsem viděla na semeni klíček, přesunula jsem je do jiného květníčku a pocukrovala zeminou.

Teplota opravdu víc jak + 20 st., při ní se doba zkracuje (na cca 14 dnů), při nižší pak klíčení trvá i 3 týdny. Lépe se mi tedy osvědčil termín někdy zač. dubna, kdy jsou teploty již přirozeně vyšší a je déle světlo (rostlinky se nevytahují). I rostliny seté v tomto termínu jsou schopny vykvést koncem roku (většinou ale chytnou padlí).

U delphiníí poměrně rychle klesá procentuální klíčivost, nejvíce rostlin vzchází ze semen sebraných z prvního kvetení a hned zasetých. Do zámrazu jsou dostatečně narostlé.

Mladé rostlinky chutnají španělákům.

Jsou to krátkověké trvalky.

 

Květa

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                  
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.15 (?), 8.2.2010 14:34

Mam semena techto trvalek, moc bych potreboval radu, ktere z techto druhu maji nejaky specificky vysev-premrznutí, zatemneni, skarifikace ci stratifikace... dekuji moc :-)

Achillea, Alchemila,Anemone sylvestris, Astilbe, Astrantia,Aubrietia, Bergenia, Corydalis lutea, Delphinium Magic Fontains a D.nudicaule Fox, Dianthus deltoides, Eryngium,Euphorbia myrsinites, Gypsophila repens, Heuchera, Hypericum polyphyllum, Iberis semp., Lychnis alpina a Molten Lava, Monarda didyma, Phlox pan., Physostegia, Saponaria ocymoides, Saxifraga, Veronica incana a Blue Bouquet, Spicata Blue

Velmi děkuji za rady. M.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 179.90 (?), 10.2.2010 1:09

No, to dost obsáhlá odpověď.

Stratifikaci - simulaci zimy : 2 týdny +20, 4 týdny +4/-4 st., pak vzejití při + 5 až 10 st. chtějí - Alchemilla, Astrantia.

Achillea, astilbe, bergenia, delphinium, euph.,Iberis, monarda, phlox, veronica - raději světlo, není podmínkou

Corydalis, Eryngium, physost., - lépe přirozeně v zemi přes zimu

Anem.syl. + Gypsop., - +20, vzchází déle

heuchera, saxifraga  - dle druhu, různí se

Neuvedené nevyžadují zvláštní podmínky.

Květa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 179.90 (?), 10.2.2010 1:11

ve snaze o max. zkratku mi vypadlo sloveso - je

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 185.138 (?), 10.2.2010 11:17

S delphiniem mám špatné zkušenosti, protože jedno se zadařilo ze sáčku směs trvalek vysypaného na záhon, chci další. Bohužel, zakoupená semena (obyč verze) mají mizernou klíčivost - u okna v teple kolem 20° a část pak ještě zhynula ve stádiu před pravým listem. Klíčí dlouho a nerovnoměrně. Rok předtím měla semena větší teplo zespoda a nevyšlo žádné.

I když podle vašich fotek, vám rostou i hrábě. Kejki

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Danny - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (195) - 176.71 (?), 10.2.2010 11:24

Na to mám řešení - semena stračky klíčí dobře jen při nízké teplotě!!! V chladu. Já to udělala a něco se klube, určitě ještě zkuste. Od vysetí jsem měla "malé skleníčky"- ze začátku i zašroubované - na studeném parapetu  - není pod ním topení. Teplotu bych musela změřit. A to, že ve stadiu před pravými lístky rostlinky zahynuly, to je možná tzv. "padnutí klíčních rostlin", na to jsou tady rady - např. Previcur (malé baleníčko 58 Kč), pak Vám to mohly užírat housenečky (hlísty?) smutnice. Hned je taky zase ošetřím. Toto jsou kytičky, na kterých mně letos záleželo nejvíc a nejsem si pořád ještě úplně jistá, že dobře vyrostou, protože nemám zkušenosti. Mějte se. D

stračka - trvalka
stračka - trvalka
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.15 (?), 10.2.2010 18:50

ano na padani je vhodny previcur... takze myslite, ze ostrozky vysit maximalne do zacatku brezna, aby mela semena jeste chladneji? a co ty ostatni trvalky, mate s nimi zkusenosti?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Danny - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (195) - 176.71 (?), 10.2.2010 21:25

Zkušenosti nemám. Vysela jsem už všechno kromě těch, které se sejí přímo na místo - např. hrachor.. Stračku  - trvalku jsem vysela proto, že z časných výsevů může kvést údajně už první rok. Stračka - jednoletka se má vysévat zásadně až na místo, kde poroste, ale já ji zkusila vyset a budu se pokoušet vypěstovat sazeničku. Monardu a Veronicu jsem nesehnala, z těch, které na Vašem seznamu poznávám, je vyseta Astilbe. Přemrznout chtějí taky semena Oměje - Aconitum. Bergenii rozmnožuji z trsu.  Pokud máte místo, vysejte už asi všechno. Mnozí lidé vysévají dřive, než je uvedeno na sáčku se semeny. Mnoho zdaru. D

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 179.90 (?), 12.2.2010 1:31

Sela jsem většinu z těch, kt. uvádíte. U někt. si myslím, že se výsev nevyplatí (lépe koupit sazenici - narážím na kultivary  - u jiných pak bych raději řízkovala či dělila), tak ale zadání neznělo, tudíž jsem se k tomu nevyjadřovala.

Co se týká delphiníí - sela jsem je několikrát. Moje zkušenost (nevnucuju, nic není direktivní)  je výsev na povrch, nezasypávat, Previcur doporučuju - jsou opravdu náchylné na padání kl. rostl.

Možná je to jen můj dojem, ale vzcházení bylo nerovnoměrné (bílé a růžové nejpozději), v okamžiku, kdy jsem viděla na semeni klíček, přesunula jsem je do jiného květníčku a pocukrovala zeminou.

Teplota opravdu víc jak + 20 st., při ní se doba zkracuje (na cca 14 dnů), při nižší pak klíčení trvá i 3 týdny. Lépe se mi tedy osvědčil termín někdy zač. dubna, kdy jsou teploty již přirozeně vyšší a je déle světlo (rostlinky se nevytahují). I rostliny seté v tomto termínu jsou schopny vykvést koncem roku (většinou ale chytnou padlí).

U delphiníí poměrně rychle klesá procentuální klíčivost, nejvíce rostlin vzchází ze semen sebraných z prvního kvetení a hned zasetých. Do zámrazu jsou dostatečně narostlé.

Mladé rostlinky chutnají španělákům.

Jsou to krátkověké trvalky.

 

Květa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.15 (?), 12.2.2010 19:27

mockrát díky za rady! pry se maji take ostrozky po odkvetu serezat az u zebe-pry aby dobre prezimovaly-alespon to rikala pani v praci... a jeste mi prijde Cyclamen coum... ma nejake specifikum?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 179.90 (?), 16.2.2010 10:47

ad Cyclamen coum - nižší teplota (15 - 18 st.), světlo, vzchází pomalu

k delph. - no..

ony se po prvním kvetení seříznou, přihnojí a poté remontují. Nemohla myslet paní v práci toto?

Po druhém kvetení je seřezávám opět - pravidleně na podzim chytnou padlí.

Na stanovišti mi vydrží (+/-) cca 5 let.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?13.6.2024
Kouří do místnosti10.6.2024
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika