Případ šalvěje azurové



host - 119.244 (?)
21.4.2008 8:32

Dobrý den, doporučovala bych zakrátit pouze nevzhledné bezlisté větvičky, já jsem to vzala "na pařez" a teď chodím a hledám aspoň malý lísteček. Přemlouvám je, aby rostly. Asi jsem to přehnala. A takové byly krásné!!!   Jitka

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2,  3   
host - 2.142 (?), 18.4.2008 8:00, zobrazeno: 20819x

Vážení pěstitelé trvalek,

nejde o detektivku, ale některé rysy tomu napovídají. Loni v červnu jsem koupila u Starkla tuto rostlinu za asi 90,-Kč. Byla nádherná, kvetla ještě dlouho do podzimu, na zimu jsem ji zakryla listím a jehličnatými větvemi jako ostatní rostliny. Našla jsem si podrobné informace na Googlu, ale bohužel nikde se nepsalo, jak přezimuje. Z toho jsem usoudila, že jako každá jiná šalvěj. Doteď marně čekám, jestli se objeví nové výhonky, ale rostlina vypadá beznadějně mrtvě. Na dotaz mi u Starkla řekli, že ji neznají a že jsem ji u nich koupit nemohla. Pokud máte někdo nějakou zkušenost, budu velmi ráda, když mi poradíte.

S pozdravem Hanka

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 119.244 (?), 18.4.2008 10:29

Dobrý den, pokud jste se nedopátrala podle názvu, mohla byste poskytnout bližší popis hledané  pak se rozšíří okruh detektivů. Jitka (mám asi pět druhů, třeba to bude některá z nich)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 2.142 (?), 19.4.2008 9:06

Dobrý den,

děkuji za reakci. Salvia azurea pochází se Severní ameriky, roste v pásu od velkých jezer až po Mexický záliv. Moje rostlina byla mladá, měla asi 8 kvetoucích výhonů vysokých do max. 30ti cm. Květy měly vyjímečně zářivě modrou barvu, ve středu byly světlější až do běla. Vůbec neodkvétaly, zůstávaly téměř stejné až do konce října. Na Googlu jsem se dočetla, že se jí říká "Modrý mudrc", ale jedinou bližší informaci jsem nenašla (např. o možnosti získat ji v našich podmínkách apod.).

Nevím, jestli můj popis stačí. Budu se těšit na případné informace.

Zdravím. Hanka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
micuko - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (712) - 19.202 (?), 19.4.2008 9:42

Dobrý den, mohu se připojit s dotazem? Kdy se šalvěj stříhá, aby znovu narostla a krásně kvetla.Mám jednu, a ani nevím jaký druh to je. Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 2.142 (?), 19.4.2008 11:27

Dobrý den, vyčetla jsem následující informace: Pokud máte šalvěj-letničku (ohnivě rudé květy), není co řešit. Ostatní typy jsou popsány na internet. stránkách, i když ne beze zbytku. Např. tam není, že mladou šalvěj (bez bližší identifikace) je dobré nechat přezimovat doma. Co se týká řezu, není prý nutný, pouze se mají průběžně odstraňovat odkvetlá květenství.

Zdravím. Hanka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
micuko - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (712) - 19.202 (?), 19.4.2008 11:39

Moc děkuji, letnička to není, mám ji už třetím rokem, a květ je fialový.Zatím pokaždé kvetla já jen jestli na podporu květů a zmlazení rostliny není třeba stříhat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 119.244 (?), 21.4.2008 8:32

Dobrý den, doporučovala bych zakrátit pouze nevzhledné bezlisté větvičky, já jsem to vzala "na pařez" a teď chodím a hledám aspoň malý lísteček. Přemlouvám je, aby rostly. Asi jsem to přehnala. A takové byly krásné!!!   Jitka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 119.244 (?), 21.4.2008 8:37

Milá Hanko, tak to jsem z toho jelen! Takovou tedy určitě nemám. Jen mě napadla letnička - šalvěj pomoučená- ta by mohla odpovídat popisu. Z prvního dotazu jsem měla pocit, že Vám u Starkla prodali něco, co si sami vymysleli. hodně štěstí při pátrání. Jitka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
micuko - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (712) - 19.202 (?), 21.4.2008 20:37

Jituš, nebojte obrazí, manžel ji takto jednou taky sestřih a narostla.Proto jsem se ptala na to stříhání, jestli je nutné, přišlo mi že po tom střihu razantně zvětšila objem i výšku a nádherně kvetlaTak Vám přeji ať vše dobře dopadne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 25.151 (?), 21.4.2008 22:50

Šalvěje (lékařské) zkracuji pokaždé v dubnu téměř na polovinu nezdřevnatělých částí. Poté je stříhám ještě jednou na konci června po odkvětu.   Takto si šalvěje udržují docela kompaktní tvar. Bez stříhání rychle dřevnatí, zelené výhonky se posouvají výš a výš, keře se rozléhají. Nevím, jak ostatní šalvěje.  Mimochodem,  všude se píše, že vyžadují plné slunce. Některé z mých šalvějí rostou v polostínu a kupodivu se jim daří stejně jako těm na slunci.

Tomáš

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?13.6.2024
Kouří do místnosti10.6.2024
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika