Přesazení letité růže



host - 58.254 (?)
17.9.2011 20:35

Stará růže přesazení těžko přežije už proto, že to není trvalka. pH

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 184.13 (?), 16.9.2011 13:43, zobrazeno: 8696x

Ahoj,
Z důvodu terénních úprav na zahradě budeme muset přistoupit k přesazení několika kusů poměrně letitých růží. Osobně si myslím, že mají dobrých 30 let, možná 40 let. Na stávajícím místě se jim poměrně dobře daří, květ je bohatý a nákazy se jim vyhýbají a bylo by dobré v tom pokračovat.
Navrhli jsme několik možností, jak provézt terénní úpravy, s minimálním dopadem na růže, ale vždy jsme došli k závěru, že některé růže se přesadit musí. Nejšetrnější je přesazení přibližně o půl metru. Osobně se domnívám, že přesazení o metr nebo deset metrů je v zásadě jedno, vykopat se musí tak jako tak.
Jaká rizika souvisejí s přesazením růží? Šli byste do toho? Má někdo zkušenosti? Jak hluboko mohou být kořeny?

Díky, H.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1578) - 178.81 (?), 16.9.2011 14:09

Staré růže se přesazují špatně, kořeny mají velmi hluboko a hlavně se kořeny hluboko větví, klidně mohou mít v 50-60 cm stále jen dva, tři hladké kůlovité kořeny.

Pokud jinak nelze, zkuste je vykopat v říjnu, větve zkraťte na 30 cm, nakopčete až po vršky větví zeminou, na jaře koncem března odhrňte a uvidíte...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 220.182 (?), 16.9.2011 21:50

Kdysi jsem chtěla přesadit "sultánku", také to bylo nutné... Ještě v hloubce kolem 70cm měla pořád jen jeden hladký kořen. Přes veškerou snahu nepřežila...           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 128.125 (?), 17.9.2011 1:03
jde-li Vám o druh a nikoliv o konkrétní rostlinu, tak bych ostříhal a rozmnožil hřížením z mladých výhonů... jinak je to taková mmenší sázka do loterie...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 58.254 (?), 17.9.2011 20:35

Stará růže přesazení těžko přežije už proto, že to není trvalka. pH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1578) - 166.4 (?), 18.9.2011 22:06

To pH

Co tím chtěl básník říct???

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 20.110 (?), 18.9.2011 10:42

Díky všem za názory.

Budeme růže řešit jinak.

Honza

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 208.100 (?), 18.9.2011 22:19

Pokud počkáte do dalšího roku do léta dejte si růže namnožit očkováním, některé školky to dělají. Před 3 roky jsem přesazovala starší růži na podzim (asi 15 let), mají opravdu kořeny velmi hluboko, podařilo se mi jeden kořen nepoškodit v asi v délce 20 cm, ostatní dva jsem zkrátila na 10 cm, rány jsem zasypala popelem z krbu. První rok živořila, druhý loni vyhnala 2 šlahouny a letos na nich kvetla. 30 leté růže asi budou problematické.

Přesazená, jednokvetoucí a vonící.
Přesazená, jednokvetoucí a vonící.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 185.138 (?), 18.9.2011 22:59
Babiččiny růže měly asi 40 let, byly to polyantky, přivezl jsem si takové pařezy, kořeny žádné do hloubky a jsou na novém místě už deset let. Ale keřové, nebo ramblery by to asi nezvládly. Jsem rád, že někdo má vztah k rostlině.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
silvie - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (128) - 60.2 (?), 19.9.2011 15:09

Vloni na podzim jsem taky přesazovala snad 30let starou růži čajovou, měla jsem z toho rovněž obavy, protože jsem nechtěla o ni přijít a na místě kde rostla jsem ji nechtěla.Na zimu jsem ji přihrnula zeminou a ještě přikryla dobře chvojím, na jaro začla pučet a pak i kvést, květy jsou sice menší než bývaly i celá rostlina není ještě úplně aklimatizována z nového stanoviště, ale hlavně, že roste a kvete, příští rok věřím, že bude na tom zase líp.Kořen jsem celý nevyrýla, ale odsekla rýčem, ošetřila a hned sadila na nové stanoviště.Zkuste přesadit, co půjde, to půjde, stejně se musí vykopat, jak píšete.Přeji hodně zdaru!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?13.6.2024
Kouří do místnosti10.6.2024
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika