Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chaty, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Trvalky > Jak se starat o Hořcový stromek

Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Pěstování hořce v květináči se u mně neosvěd... , host, 14.3.2017
Hořcový sromek je nutné tak ob dva roky vyjm..., host, 7.3.2017
Já na jaře stromek ostříhám a protože je mi ..., host, 26.9.2016
Mohu přidat dotaz? Dá se stromek množit pomo..., host, 21.7.2016
Dobrý den, paní Marie, také bych chtěla popr..., host, 9.8.2015
Stránky: 1, 2 | Zobrazit celou diskuzi   

Jak se starat o Hořcový stromek

host
9.5.2005 14:19, počet návštěv: 129681
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)
Poraďte mi prosím, jak starat o rostlinu jménem Hořcový stromek. Jak se zálivkou, jaké je nejvhodnější umístění, jak a kdy stříhat apod.
Připojit reakci   
stavba, topení, úspory energií, voda a odpady, sítě, interiér, dílna

host - xxx.xxx.242.87 (?)
21.4.2006 17:24
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)
Hořcový stromek se stříhá v únoru až březnu, to jsem vyčetla na internetu, tento strom se pěstuje v květináči a na zimu se dává domů, přes léto mu nejvíce vyhovuje venku slunné místo (na slunci kvete více než v chládku). Doma musí být na stromek poměrně dost místa, dorůstá se 150 cm.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.108.202 (?)
13.7.2006 21:33
Hořcový stromek pěstuji úspěšně už několik let . Důležité je, aby byl před prvními mrazíky uschován, ale rozhodně ne do tepla - během celého vegetačního klidu by měl být v chladu a to tak od 8 do 12°C (shodí všechny listy, ale to je vpořádku) a je možné jej nechat přezimovat při minimální zálivce také ve tmě. Pokud máte zkušenosti s pěstováním fuksií, je to podobné. V únoru-březnu doporučuju jej přesadit a razantně seřezat - tvarovat do tvaru - kmínek - korunka. Na přihnojování používám běžná hnojiva - Kristalon start a Kristalon plod a květ. Přeji hodně úspěchů.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.219.40 (?)
14.8.2006 8:13
V dubnu jsem si koupila v obchodě hořcový stromek, Vaše rady se mi hodí. Jelikož jsem si hořcový stromek vysadila na zahradu, potřebuji však ještě vědět, jak přezimuje venku, zda je třeba ho přikrýt třeba chvojím, nebo se musí vyndat ze země a na jaře znovu zasadit. Předem děkuji za radu.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.214.25 (?)
27.10.2006 8:25
Solanum rantonetii je mimoriadne citlivý na mráz. V zemi môže zostať len v stredomorí okolo Monaka. A v Paraguaji - odkiaľ pochádza. Neoplatí sa ani snaha o "celoročné" pestovanie v izbe. Strom je potom v nasledujúcom roku vyčerpaný a rozbieha sa do kvetu oneskorene. Ideálne je zazimovanie v chlade.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.210.22 (?)
23.9.2007 14:13
Právě jsem tentýž problém řešila se zahradnicí..stromek je třeba vyndat ze země a nechat přezimovat v chladu... např. v garáži.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.183.254 (?)
16.6.2008 7:19

Tak tohle všecko můj hořcový stromek má a přesto nekvete.Letos jsem ho tak razantně sestříhala až jsem se ho lekla. Rekla jsem si tak ten se z toho nedostane, jo dostal obrazil ale zase samé plané větvičky ani náznak na květ.Takže jak letos nevykvete tak na podzim asi "poletí.."

Připojit reakci

micuko (652) - xxx.xxx.19.202 (?)
16.6.2008 9:56

Mám dva,,jeden kvete jako divý, druhý ukázal jen tři květy, asi aby se neřeklo, že teda vůbec nic. Péči mají stejnou, stanoviště taky, jen nevím jak toho jednoho hajdaláka přemluvit, aby přidal víc květů.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.116.134 (?)
16.4.2007 21:43
Zalévání a hnojení: svůj stromek pravidelně hnojím a v létě každý den zalévám, má dlouhé výhony a málo kvete. Kamarádka svůj stromek má na plném slunci, nehnojí ho, nepřesazuje, zalévá, až listy visí jako hadry (až po mém upozornění) a celé léto jí bohatě kvete a má pěknou hustou korunu. A vždy si ze mne utahuje, že se o ten svůj špatně starám.Takže tak.
Připojit reakci

Pat+Mat (14) - xxx.xxx.16.82 (?)
11.10.2007 9:37
Hořcový stromek především hned po přesazení radikálně seříznu a pak ještě chvíli zaštipuji, aby byl hustý. V každém případě potřebuje hodně zálivky a především plné celodenní slunce. Já hnojím kristalonem a krásně mi kvete.
Připojit reakci

Lenka (42) - xxx.xxx.84.244 (?)
21.10.2007 21:41

Mám veliký stromek, cca 160cm a momentálně má většinu listů opadanou. Vypadá dost zbědovaně....mám mu ještě k tomu seřezat větvičky? Některé jsou opravdu dost slabé. Přes léto mi ani moc nekvetl, spíš měl jenom snahu hnát to všechno do větví a listů.... - čím to mohlo být? 

Moc děkuju za radu.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.173.81 (?)
30.10.2007 18:59
Rád bych poopravil drobnou nepřesnost v předchozích  příspěvcích.
Solanum paradoxně lépe snáší zimní chlad než je zde prezentováno. Každoročně v našem  studeném skleníku zimuji "Hořcové stromky" které v počtu cca 15 ks a výšce 2-2,5 m krášlí veřejné prostranství v naší obci. Tyto rostliony jsou poměrně drsně vyjmuty z letničkových záhonů a hrubě osekané kořeny se nijak neošetřují, stejným způsobem je redukována i koruna stromků, hlavně z důvodu šetření místa ve skleníku. Obvyklá zimní teplota v tomto prostoru je okolo 5st.c. V předminulém roce však došlo k havárii ut. a teplota klesla až na -8 st.c. Tento pokles trval cca. 12hod. pak teplota pomalu stoupala až k oněm 15 st.c. Z uskladněných rostlin neuhynula ani jedna. Zásadním předpokladem, je ovšem suchý! substrát a dostatek denního světla!. Na opadaných a ořezaných korunách nejsou žádné listy, ale na poměrně tenkých  větvích snadno  bují houbové choroby - proto nerosit  a nepřelévat!, dokud si rostliny samy poměrně pozdním, jarním rašením o vodu neřeknou!
Připojit reakci

host - xxx.xxx.164.41 (?)
5.3.2008 22:30

Chtěla bych se zeptat na zaštipování hořcového stromku. Coš fakt nemůž pochopit, proč to dělat. Místo zaštípnutého výhonu, vyroste další, jen jeden a šikmo..takže proč teda zaštipovat, když nehoustne. Děkuji za reakci

Připojit reakci

host - xxx.xxx.174.1 (?)
6.3.2008 22:04

Stromek zimujete v teplejší místnosti. Tak jako já. Proto obráží nevzhledné slabé výhony. Které se musí často zaštipovat. I ty šikmo. Až bude Hořec venku na slunci silně obrazí. Teprve pak bude mít silné větvičky.

Připojit reakci

Pat+Mat (14) - xxx.xxx.150.46 (?)
3.5.2008 13:30

Nevím, co myslíte zimní chlad. Přes zimu jej mám v zimní zahradě o teplotě 10 st., ale v létě musí být na slunci. Když jsem ho měla na místě, kde slunko svítilo jen půlden, tak skoro vůbec nekvetl. Přemístění mu hodně pomohlo. Pokud možno slunce od rána do večera. Pokud se týká zaštipování... čím hustější korunu chcete mít, tím déle zaštipujte. Kvete od léta, ale nejvíce v srpnu a září. Přikládám foto

Obrázky:
Bez názvu
Bez názvu
Připojit reakci

host - xxx.xxx.116.217 (?)
14.10.2014 6:41

hořcový stromek mám na východní straně kam sluníčko svítí pouze dopoledne, je obalen květy a roste jako divý, zalévám pouze když vidím že zemona je suchá- nepřelévám, kolikrát listy visí dolů suchem- zaleji a je zas nádherný, každý kdo jde kolem tak ho obdivuje, přezimuji ho při teplotě do 8°C, na jaře přesadím a ostříhám

Připojit reakci

host - xxx.xxx.232.71 (?)
13.5.2008 14:58

Mám asi stejný problém jako vy. Mám ho na slunném místě, hnojím zalévám a v loni vyrostly velké slabé málo zelené listy a pak opadaly a letos je to to samé. Tak vůbec co se děje. Proč není hustý tmavý porost. Děkuji za radu.

Připojit reakci

20.5.2008 9:51

Vytahujete jej po zimě už s olistěním? Raději ho ještě hned po vytažení ven radikálně obřežte a postavte na slunce. Samozřejmě mu vyměňte hlínu (na pelargonie) a zalévejte. Až začne na holých větvích znovu rašit, tak přihnojujte hojně Kristalonem start a občas přidejtě nějaké organické hnojivo. Jeden stromek mám původní od Starkla asi 10 let a druhý jsem si před dvěma roky vypěstovala sama. Ten původní ukládám na zimu do sklepa (tma a teplota kolem 1-5st.), druhý nechávám v zimní zahradě (světlo a teplota 10-12st.). Mladý má neustále tendenci vyhánět nové větvičky, listí je světlounké a musím ho neustále hlídat, aby se na něm neusadily molice a mšice. Sklepní sice taky trochu vytváři větévky, ale jsou to takové jen bílé výhonky. Po vytažení na slunce a radikálním řezu do starého dřeva asi po 14 dnech začnou ze starého dřeva rašit krásně tmavě zelené pupeny. Ty pak po čase opět zaštipuji do tvaru a pro zahuštění koruny. I když vidím na konci větvičky pupeny květů, nebojím se ji ještě zaštípnout. Odmění se Vám později bohatším květenstvím. Zaštipuji i v průběhu kvetení. A ještě jsem zapomněla dodat, že je dobré po vyrašení listů a pak ještě jednou v průběhu kvetení přihnojit ledkem vápenatým!

Připojit reakci

Jak postupovat, když je koruna už založená?

host - xxx.xxx.103.119 (?)
28.5.2008 21:03
Pěkný den. Objednala jsem si hořcový stromek bohužel přes internet a dorazil cca 40 cm dlouhý, nijak pěkně vytvarovaný. Vršek už má zastřižený a tvoří malou a dost těsnou korunu. Chtěla bych ale stromek vyšší, s větší korunou, poroste tedy stále i přesto, že je hlavní kmínek zastřižený? A jak teď tvarovat korunu? Spodní výhony už raději nestříhat? Moc děkuji. Jsem úplný amatér :o)
Připojit reakci

host - xxx.xxx.180.133 (?)
28.5.2008 21:23

Kupte si bambusovou tyč a vhodný výhon vyvažte. Také můžete zapěstovat kmínek uplně nový, pokud ze země něco vyráží.

Připojit reakci

29.5.2008 6:30
Moc děkuji za odpověď. Bohužel jsem ale úplně úplný laik, tak jen ještě poprosím o upřesnění - ze země zdá se něco vyráží, takže bych měla tyhle výhony oddělit a řízkovat? A pokud jde o bambus, myslíte dát mu vyšší oporu a k té navázat některý z vrchních výhonů? A do třetice - pokud jde o řízkování, dočetla jsem asi o 3 způsobech - ve vodě, v zemině (ve "skleníku" z petlahve) a v písku. Který způsob je pro hořec nejvhodnější? Předem moc děkuji za odpověď. Eva P.
Připojit reakci

1.6.2008 8:56

Já jsem si nový stromek namnožila tím, že jsem ustřihla silnější výhon (něco mezi dřevnatým a ještě bylinným) a 2/3 zasadila do země a přikryla velkou zavařovací sklenicí uříznutým dnem do země. Uříznuté dno pak používám jako pokličku. Stačí zvednout a zalít. Takto velice dobře nechávám zakořeňovat i růže, nebo jiné chulostivější rostliny.

Připojit reakci

3.6.2008 6:17
Moc děkuji. Vyrobila jsem si skleníčky z petlahví a zatím to vypadá, že se výhony drží, tak uvidíme...
Připojit reakci

Hořcový stromek

host - xxx.xxx.171.187 (?)
8.6.2008 21:50

Mám hořcový stromek od loňského května, a přiznávám, že jsem nikdy neměla rostlinu, která by tak rychlé rostla.Dostala jsem ho poštou, takove nedochůdče, že myslela jsem, že nic z něj nebude... Byl to spíš keřík tak 12 cm veliký, a jelikož jsem chtěla stromeczek-zavřela jsem oči -ostřihala všechno z výjimkou nejdelšicho a nejrovnějšicho vychonu.Přesadila jsem ho do většího květináče (zdál se mi až moc velký) a začali se dít věcí.Dala jsem k němu starou pletací jehlicí (nesahal ani do půlky)a po 3 týdnech jsem musela jí vyměnit za bambusovou tyčku.Do konce léta jsem zapěstovala slušnou korunku.Sice mi vloni nekvetl-pořad jsem zaštipovala, ale letos na jaře z holého koštěte raší hustá koruna-zatím jsem ještě nic nemusela zaštípnout, a doufám, že se dočkám fialové záplavy květu.Nikdo by neuvěřil, že před 13 miesici to bylo "plevelu podobné nic"

Připojit reakci

Hořcový stromek

host - xxx.xxx.168.48 (?)
13.8.2009 12:49

Mám hořcový stromek asi tři roky, první rok kvetl, loni nic a letos opět nic.Hnojím zaštipuji a nekvete a nekvete.Jeden zahradník řekl málo hnojíte a zaléváte což si myslím že není možné, druhý zahradník řekl nechte uschnout až budou listy viset a téměř opadají.I to jsem zkusila, stromek opět obrostl ale květů se asi nedočkám.Poraďte prosím.Marie

Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky) >> | 1, 2 | Zobrazit celou diskuzi   
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Coleus - Africká kopřiva opadala514.10.20177142
Znáte tuto trvalku? 18.10.2017289
Co je to za rostlinu 428.9.2017554
Co je to za rostlinu? 224.9.2017343
Co to je za rostlinu? 217.9.2017426
Rez na sazenicích topolovky29.9.2017202
Půdopokryvné trvalky pod stromy78.9.20171843
Celkové foto k předchozímu příspěvku 48.9.2017397
Co to je za rostlinku? 18.9.2017296
Název květiny 87.9.2017585
Pěstování Honzíků74.9.201714659
Copak to je přesně za rostlinku? 23.9.2017418
Neznámá 31.9.2017390
Fenykl obecný829.8.20175315
Muškátům žloutnou listy228.8.2017274
Identifikace rostliny 927.8.2017774
Identifikace rostliny627.8.2017800
Pozná někdo tuhle krasavici? 1027.8.20171613
zvěšinec zední427.8.20173288
Hibiscus moscheutos - Ibišek bahenní, nebo též americký ibišek (venkovní)8518.8.2017100759
Identifikace rostliny 416.8.2017571
Jasmín pravý? 215.8.2017344
Identifikace rostliny 614.8.2017655
Identifikace rostliny 713.8.2017682
Zběhovce111.8.2017227
Identifikace rostliy 810.8.2017761
Neznámá v květináči 310.8.2017495
Uschlá Levandule96.8.20171902
Které trvalky zasadit do přemokřené půdy?931.7.20175154
Levandule ze semínek2530.7.201737645
Mnohonožka (?) na kořenech trvalek 130.7.2017209
Je to mák pouze okrasný nebo ne? 416.7.2017525
Identifikace rostliny 1315.7.20171351
Starý druh hřebíčku (hvozdíku) sháním314.7.2017550
Co je to prosím? 311.7.2017728
Prosba o radu: Co je to za rostlinu? 48.7.2017786
Chrastavec druhé kveteni15.7.2017250
Malí černí broučci na květech 42.7.2017752
Barva hortenzie31.7.2017764
Neznámá 228.6.2017560
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Kulinářské fórum - recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty
Strojek na uzavírání konzerv22.10.2017
Generátor kouře21.10.2017
Generátor kouře21.10.2017
Lovecký a Turistický salám20.10.2017
Generátor kouře20.10.2017
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama | Podněty a připomínky
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2017
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů