Jak se starat o Hořcový stromek



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
         
Lenka 2 - (42) - 84.244 (?) 
21.10.2007 21:41

Mám veliký stromek, cca 160cm a momentálně má většinu listů opadanou. Vypadá dost zbědovaně....mám mu ještě k tomu seřezat větvičky? Některé jsou opravdu dost slabé. Přes léto mi ani moc nekvetl, spíš měl jenom snahu hnát to všechno do větví a listů.... - čím to mohlo být? 

Moc děkuju za radu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
            
host - 173.81 (?), 30.10.2007 18:59
Rád bych poopravil drobnou nepřesnost v předchozích  příspěvcích.
Solanum paradoxně lépe snáší zimní chlad než je zde prezentováno. Každoročně v našem  studeném skleníku zimuji "Hořcové stromky" které v počtu cca 15 ks a výšce 2-2,5 m krášlí veřejné prostranství v naší obci. Tyto rostliony jsou poměrně drsně vyjmuty z letničkových záhonů a hrubě osekané kořeny se nijak neošetřují, stejným způsobem je redukována i koruna stromků, hlavně z důvodu šetření místa ve skleníku. Obvyklá zimní teplota v tomto prostoru je okolo 5st.c. V předminulém roce však došlo k havárii ut. a teplota klesla až na -8 st.c. Tento pokles trval cca. 12hod. pak teplota pomalu stoupala až k oněm 15 st.c. Z uskladněných rostlin neuhynula ani jedna. Zásadním předpokladem, je ovšem suchý! substrát a dostatek denního světla!. Na opadaných a ořezaných korunách nejsou žádné listy, ale na poměrně tenkých  větvích snadno  bují houbové choroby - proto nerosit  a nepřelévat!, dokud si rostliny samy poměrně pozdním, jarním rašením o vodu neřeknou!
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 164.41 (?), 5.3.2008 22:30

Chtěla bych se zeptat na zaštipování hořcového stromku. Coš fakt nemůž pochopit, proč to dělat. Místo zaštípnutého výhonu, vyroste další, jen jeden a šikmo..takže proč teda zaštipovat, když nehoustne. Děkuji za reakci

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 174.1 (?), 6.3.2008 22:04

Stromek zimujete v teplejší místnosti. Tak jako já. Proto obráží nevzhledné slabé výhony. Které se musí často zaštipovat. I ty šikmo. Až bude Hořec venku na slunci silně obrazí. Teprve pak bude mít silné větvičky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Pat+Mat - (14) - 150.46 (?), 3.5.2008 13:30

Nevím, co myslíte zimní chlad. Přes zimu jej mám v zimní zahradě o teplotě 10 st., ale v létě musí být na slunci. Když jsem ho měla na místě, kde slunko svítilo jen půlden, tak skoro vůbec nekvetl. Přemístění mu hodně pomohlo. Pokud možno slunce od rána do večera. Pokud se týká zaštipování... čím hustější korunu chcete mít, tím déle zaštipujte. Kvete od léta, ale nejvíce v srpnu a září. Přikládám foto

Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 116.217 (?), 14.10.2014 6:41

hořcový stromek mám na východní straně kam sluníčko svítí pouze dopoledne, je obalen květy a roste jako divý, zalévám pouze když vidím že zemona je suchá- nepřelévám, kolikrát listy visí dolů suchem- zaleji a je zas nádherný, každý kdo jde kolem tak ho obdivuje, přezimuji ho při teplotě do 8°C, na jaře přesadím a ostříhám

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 232.71 (?), 13.5.2008 14:58

Mám asi stejný problém jako vy. Mám ho na slunném místě, hnojím zalévám a v loni vyrostly velké slabé málo zelené listy a pak opadaly a letos je to to samé. Tak vůbec co se děje. Proč není hustý tmavý porost. Děkuji za radu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Pat+Mat - (14) - 150.46 (?), 20.5.2008 9:51

Vytahujete jej po zimě už s olistěním? Raději ho ještě hned po vytažení ven radikálně obřežte a postavte na slunce. Samozřejmě mu vyměňte hlínu (na pelargonie) a zalévejte. Až začne na holých větvích znovu rašit, tak přihnojujte hojně Kristalonem start a občas přidejtě nějaké organické hnojivo. Jeden stromek mám původní od Starkla asi 10 let a druhý jsem si před dvěma roky vypěstovala sama. Ten původní ukládám na zimu do sklepa (tma a teplota kolem 1-5st.), druhý nechávám v zimní zahradě (světlo a teplota 10-12st.). Mladý má neustále tendenci vyhánět nové větvičky, listí je světlounké a musím ho neustále hlídat, aby se na něm neusadily molice a mšice. Sklepní sice taky trochu vytváři větévky, ale jsou to takové jen bílé výhonky. Po vytažení na slunce a radikálním řezu do starého dřeva asi po 14 dnech začnou ze starého dřeva rašit krásně tmavě zelené pupeny. Ty pak po čase opět zaštipuji do tvaru a pro zahuštění koruny. I když vidím na konci větvičky pupeny květů, nebojím se ji ještě zaštípnout. Odmění se Vám později bohatším květenstvím. Zaštipuji i v průběhu kvetení. A ještě jsem zapomněla dodat, že je dobré po vyrašení listů a pak ještě jednou v průběhu kvetení přihnojit ledkem vápenatým!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 103.119 (?), 28.5.2008 21:03
Pěkný den. Objednala jsem si hořcový stromek bohužel přes internet a dorazil cca 40 cm dlouhý, nijak pěkně vytvarovaný. Vršek už má zastřižený a tvoří malou a dost těsnou korunu. Chtěla bych ale stromek vyšší, s větší korunou, poroste tedy stále i přesto, že je hlavní kmínek zastřižený? A jak teď tvarovat korunu? Spodní výhony už raději nestříhat? Moc děkuji. Jsem úplný amatér :o)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 180.133 (?), 28.5.2008 21:23

Kupte si bambusovou tyč a vhodný výhon vyvažte. Také můžete zapěstovat kmínek uplně nový, pokud ze země něco vyráží.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika