Dřevitá pivoňka - odnožení



host - 169.25 (?)
21.5.2013 23:23

Nechci Vás zrazovat od roubování, dělá se to koncem léta, tak přelom srpna až září, v případě skleníku i později, není to ale až tak snadné Mnohem spolehlivější pro případ, že chcete jednu nebo dvě rostliny, bych doporučil hřížení. To zvládne každý začátečník se zárukou. Roubování je spíše vhodné pro zahradníky co potřebují dělat větší množství rostlin. JP..


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
sengge - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (281) - 78.126 (?), 20.5.2013 19:06, zobrazeno: 16122x

Mladá dřevitá pivoňka mi odnožila od kořenů - od té bylinné části, na kterou je roubovaná. U základu keře už druhý rok vyraší na jaře bylinné výhony - loni tam byl taky jeden květ, letos už tři.
Začínám se bát, aby nepřevládla ta bylinná část a aby dřevitý roub neodumřel. Máte někdo prosím zkušenost, co s tím? Děkuji!

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 169.25 (?), 21.5.2013 13:41

Někdy se to stane ale není důvod být smutný. Především je třeba aby byla zasazena hlouběji než byla v květináči když jste jí koupili. Ona si potom vytvoří kořeny z té dřevité části a ta bylinná již dále neroste. Opatrně odstraňujte ty bylinné výhoný a zachovejte klid, časem se to srovná.. JP.. PS: trochu mne svádí myšlenka zjistit co to je za podnož, používá se tedy převážně Paeonia lactiflora ale je to botanický druh a nebo některý z mnoha zahradních kultivarů? Jako botanický druh by byl pro mne velice zajímavý, jako kultivar jakýkoliv nezajímavé. Má někdo povědomí?


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 169.25 (?), 21.5.2013 13:50

Pěstujte pivoňky, je to nádherné dobrodružství JP..


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 220.30 (?), 21.5.2013 20:44

Máte pravdu, pivoňky jsou noblesy. Máme plnokvětou růžovou dřevitou pivoňku už přes 35 let. Nikdy jsme ji nehnojili a přesto bohatě kvetla. Letos byla osypaná pupeny ale vypadá to, že všechany zaschly. Nevíte čím to bude? V kterém odobí je nejlepší naroubovat na novou pivoňku větvičku z dřevité? Chtěla bych si vypěstovat novou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 169.25 (?), 24.5.2013 8:49

Příčin zaschnutí poupat může být celá řada. První možnost je nedostatečnost kořenového systému. Zpravidla se to stává při přesazení kdy jsou kořeny redukovány a zůstane neredukovaná nadzemní část. To by se ale dalo rychle napravit řezem, za krátko se to ale stejně napraví samo.To nebude Váš případ.  Dále se může vyskytnout kořenové háďátko, mnohonožka, poškození hlodavci (ne okus, nešmakuje jim, ale rozhrabání).Ztráta květů může také nastat v důsledku sucha a nebo naopak přemokření v těžkých jílovitých půdách kdy se poškozují kořeny. V nadzemní části bych hledal především houbové choroby a virózy. Možnost je i výživa kde se může projevit především nedostatek draslíku. Zhodnoťte celkový stav výživy, přírůstky dřeva, barvu listů. Tím bych také začal, opatrně přihnojte a až příští rok nasadí na poupata tak je "vezměte pod lupu. JP..


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 14.32 (?), 21.5.2013 14:19
Diky, no tak doufam ze bude v poradku. Je uz na miste ctyri roky, hloubeji jsem ji sazela, ale az pak jsem nasla ze je lepsi dat ji sikmo, ze udela bohatsi ker. Co se tyka podnoze, myslim ze je to nejaky kultivar. Kvete pozdeji nez ta drevita cast, az rozkvete dam sem fotku.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 169.25 (?), 21.5.2013 23:23

Nechci Vás zrazovat od roubování, dělá se to koncem léta, tak přelom srpna až září, v případě skleníku i později, není to ale až tak snadné Mnohem spolehlivější pro případ, že chcete jednu nebo dvě rostliny, bych doporučil hřížení. To zvládne každý začátečník se zárukou. Roubování je spíše vhodné pro zahradníky co potřebují dělat větší množství rostlin. JP..


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Františka - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (164) - 176.163 (?), 22.5.2013 10:00

Hřížením mám vypěstovanéobě dvě dřevité pivoňky a daří se jim dobře, ta starší měla letos 2 květy ta mladší bílá se teprve rozrůstá. Je to opravdu jednoduché, na jaře po odkvětu jsme mírně nařízli větvičku, drátkem ji ukotvili v zemi a přihrnuli a příští jaro přesadili.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
sengge - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (281) - 78.126 (?), 16.6.2013 22:40

Slíbila jsem, že sem dám fotku, až mi bylinná podnož mojí dřevité pivoňky vykvete. Takže tu je:


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 79.25 (?), 17.6.2013 22:29

Děkuji za fotku, je to poprvé co vidím kvést podnož. Bohužel je to docela tuctový zahradní hybrid paeonia lactiflora. Tak trochu v koutku duše jsem doufal,  že by to mohlo být něco botanicky zajímavého. I tak moc děkuji. JP..


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika