dřevitá pivoňka - zasychání květů



host - 27.29 (?)
23.7.2006 9:44

Příčin zaschnutí poupat může být celá řada. Pokusím se některé popsat. První možnost je nedostatečnost kořenového systému. Zpravidla se to stává při přesazení kdy jsou kořeny redukovány a zůstane neredukovaná nadzemní část. To by se ale dalo rychle napravit řezem , za krátko se to ale stejně napraví samo. Dále se může vyskytnout kořenové háďátko, mnohonožka, poškození hlodavci (ne okus,nešmakuje jim, ale rozhrabání). V nadzemní části bych hledal především houbové choroby a virózy. Možnost je i výživa kde se může projevit především nedostatek draslíku. Zhodnoťte celkový stav výživy, přírůstky dřeva barvu listů. Tím bych také začal , opatrně přihnojte a až příští rok nasadí na poupata tak  je "vezměte pod lupu" Pokud by nějaká ta houby byla tak napadené části zastřihněte , spalte a použijte běžně dostupné prostředky . Pokud jde o změnu barvy pivoněk tak o tom mi není nic známo. U některých druhů rostlin to souvisí s výživou a půdními podmínkami, projevují se tak i některé virózy. U pivoňky je někdy pouze jiný u mladě rostliny než u dospělé, to ale nebude tento případ. Již uváděná možnost   J.V. , tedy sluníčko je daná tím, že některé původní druhy pocházejí z lesa kde jsou v polostínu. Tento požadavek si částečně mohou přenést i do zahradních kultivarů. JP..

Vzkaz pro J.V.- prosím , pošlete mi svou adresu na paeonia@tiscali.cz , děkuji JP..

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
host - 176.227 (?), 19.7.2006 10:22, zobrazeno: 40591x
Mám asi desetiletou dřevitou pivoňku, byla přesazená jako malý keříček ze staré zahrady, původní květ byl zlatohnědý. Když ale konečně vykvetla, tak byl květ fialový, nikdo mi potom nevěřil, že původní barva je zcela jiná. Ale mám jiný problém, vždy nasadí docela dost poupat, ale dříve vykvetly tak 1 - 2 květy, ale letos už  bohužel žádny. Všechna poupata, i ta velmi nadějně vypadající, nakonec zaschla. Může mi někdo poradit, kde dělám chybu? Děkuji za radu. Blanka
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 125.55 (?), 19.7.2006 22:48
Chybu asi neděláte žádnou dřevité pivoňky toto bohužel někdy dělají(zvláště fialové). Nevím kde máte rostlinu umístěnou, ale nemají příliš rády přímé slunce po celý den. Pokud se jedná o barvu tak si myslím, že má být fialová. Množíme několik desítek kultivarů těchto pivoněk, ale zlatohnědou neznám(což samozřejmě nic neznamená). J.V.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 27.29 (?), 23.7.2006 9:44

Příčin zaschnutí poupat může být celá řada. Pokusím se některé popsat. První možnost je nedostatečnost kořenového systému. Zpravidla se to stává při přesazení kdy jsou kořeny redukovány a zůstane neredukovaná nadzemní část. To by se ale dalo rychle napravit řezem , za krátko se to ale stejně napraví samo. Dále se může vyskytnout kořenové háďátko, mnohonožka, poškození hlodavci (ne okus,nešmakuje jim, ale rozhrabání). V nadzemní části bych hledal především houbové choroby a virózy. Možnost je i výživa kde se může projevit především nedostatek draslíku. Zhodnoťte celkový stav výživy, přírůstky dřeva barvu listů. Tím bych také začal , opatrně přihnojte a až příští rok nasadí na poupata tak  je "vezměte pod lupu" Pokud by nějaká ta houby byla tak napadené části zastřihněte , spalte a použijte běžně dostupné prostředky . Pokud jde o změnu barvy pivoněk tak o tom mi není nic známo. U některých druhů rostlin to souvisí s výživou a půdními podmínkami, projevují se tak i některé virózy. U pivoňky je někdy pouze jiný u mladě rostliny než u dospělé, to ale nebude tento případ. Již uváděná možnost   J.V. , tedy sluníčko je daná tím, že některé původní druhy pocházejí z lesa kde jsou v polostínu. Tento požadavek si částečně mohou přenést i do zahradních kultivarů. JP..

Vzkaz pro J.V.- prosím , pošlete mi svou adresu na paeonia@tiscali.cz , děkuji JP..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 30.10 (?), 26.3.2007 11:00

Dobrý den, ráda bych si koupila nějaký zajímavý kultivar dřeviteé pivoňky. Můžete mi, prosím, poradit kde?  Děkuji Vám.

Kat.jandova@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 230.20 (?), 6.4.2007 10:23
Nabízí například http://www.drozdin.cz/okna/trvalky.htm ale osobně bych doporučoval proslídit různá zahradnictví, vybrat si... líbilo se mi v zahradnictví http://www.zahradnictvi-liska.cz/rostl.html S "novými kultivary" je to obtížné, vyberete si barvu, zasadíte - a čekáte, co z toho vyleze. Ale zklamání se nekoná, všechny dřevité pivoňky jsou nádherné. Varuji před prostokořennými výpěstky - před několika lety jsem se spálil u Lukon Bulbs - na dobírku.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 7.67 (?), 7.4.2007 11:37
já dřevitou zlatohnědou mám,koupila jsem ji v zahradnictví na Sulci,ani nevěděli,že jim to dodali a už kvetla,je krásně zlatá a má do hněda okraje.Roste výborně.Petra
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1577), 26.3.2007 21:42
Není ta změna barvy květu způsobena tím, že Vám odumřela ušlechtilá část a po letech vykvetla podnož. Kultivary dřevitých pivoňek se totiž roubují.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 169.30 (?), 30.3.2007 12:41
Jako podnož se používá paeonia lactiflora , tedy pivoňka která je bylinná , tedy né dřevitá . Pokud by k tomu skutečně došlo (a je to velice vzácně, naprosto zcela vyjímečně možné) rozhodně se to nedá přehlédnout. JP..
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 63.18 (?), 4.5.2007 20:10
Kolegyně měla tentýž problém se zasycháním poupat. Nevím zda se jednalo o houbovou chorobu či škůdce, ale po letošních jarních postřicích rostlina začíná kvést. O jaký problém jde Vám zjistím.
S pozdavem Jana
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 176.227 (?), 27.8.2007 16:43

Za příspěvky na téma dřevitá pivoňka všem děkuji.

Blanka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika