Rivan, Burlat, Kaštánka



host - 134.38 (?)
23.5.2012 16:10

A ktorá sa viac hodí na zaváranie?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 134.38 (?), 27.9.2011 14:12, zobrazeno: 16059x

Dobrý deň, chcel by som zasadiť skorú čerešňu. Do užšieho výberu sa dostali Rivan (čerešňa vtáčia), Burlat (mahalebka, čerešňa vtáčia) a Kaštánka (colt). Podpníky sú uvedené podľa možností škôlky. Najskoršia čerešna Rivan by nemala červivieť vôbec (samozrejme, ak nebude na strome až do úplného prezretia), nie som si však istý kvalitou chuti a vhodnosťou na zaváranie, kvôli jej včasnosti. Taktiež som čítal, že praská, aj keď menej ako Rýchlica. Burlat pravdepodobne kvalitnejšia odroda, asi aj vhodnejšia na zaváranie, polochrupka, na druhej strane praská a hnije najviac. Čo sa týka Kaštánky, dozrieva až na konci druhého čerešňového týždňa a preto si nie som istý, do akej miery ešte uniká vrtuli čerešňovej. Ktorú odrodu by ste mi odporučili, prípadne ešte pri rozhodovaní doplnili klady, zápory spomínaných odrôd? Druhá otázka smeruje na podpník. Na jednej strane by som uprednostnil menší strom, na druhej strane mám iba priemerne úrodnú pôdu, bez možnosti pravidelného dodatočného zavlažovania, tráva pod stromom nebude často kosená. Taktiež by som chcel, aby bolo dosť čerešní aj na jedenie, aj zaváranie. Colt teda môžem vylúčiť. Čo tá mahalebka? Je uvádzaná ako stredne rastúci podpník, čítal som však, že tu niekto pestoval čerešne na tomto podpníku v stene, teda aj tento podpník je asi skôr pomaly rastúci. Použiť čerešňu vtáčiu? Ešte doplním, že kvôli svahovitosti terénu bude zber z rebríka obtiažnejší...

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 13.254 (?), 22.5.2012 20:58

Tak jsem dnes jedl první zralé Rivany, ale to je pohádka. Kordia to samozřejmě není, ale opět dokonale funguje kouzlo prvního ovoce. Škoda, že jich tam je tak málo.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
m@rten - (40) - 140.21 (?), 22.5.2012 22:01

A hlavně u těchto skorých třešní je problém s kosama, sakra jak ti mě iritují :)  Především je to boj kdo bude první. Nejhorší je, že se kosáci vůbec nebojí, potvory jedny :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 255.24 (?), 22.5.2012 22:40

... nejsem žádný odborník, ale Burlat a Kaštánku mám 15 let vysazeny vedle sebe (Mělnicko). Burlat plodí výrazně slaběji, chuť vynikající, bez červů. Nevšiml jsem si, že by praskala. Kaštánka je každoročně obsypaná plody (uvádí se, že burlat je pro ni vynikající opylovač, což tedy můžu potvrdit, navíc je vysazen západně od ní). Chuť subjektivně není tak svěží jako Burlat. Min 1/3 plodů červivá, pokud je strom neošetřen. R.T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 134.38 (?), 23.5.2012 16:10

A ktorá sa viac hodí na zaváranie?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 23.5.2012 16:26

Určitě polochrupka Burlat, která ještě v této době nebývá červavá. Má z těchto tří nejpevnější dužninu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 23.5.2022 17:01

Na Burlat se vždycky těším jako na nejranější chrupku (polochrupka), ale když se podívám na strom, tak je to samý shnilák, a to tady zhruba jen dvakrát zapršelo. Hrozná neodolnost. sad

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika