Přijaté očko třešně - ale je to květ,



host - 149.16 (?)
28.4.2019 7:04

Jinak bych to nedoporučoval. Pan SfK, vám to podal na vědecké úrovni, kterou si pomocí slovníku, převedete do srozumitelné mluvy.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 157.7 (?), 27.4.2019 15:52, zobrazeno: 4426x

Minulý rok jsem na semenáček třešně naočkovala očko šlechtěné třešně. Očko se přijalo. Nyní jsou ale z očka 2 květy. Co dál? Bude z toho nějaká větvička a nebo nic?. Dá se předem poznat, zda je to květní očko?Děkuji za radu předem.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 27.4.2019 17:06

Při troše "štěstí" z toho budou plody na ukázku. Pak očko uhyne. Já očkuji až v únoru a podle velikosti to obvykle poznám. V srpnu bych si je netroufl rozlišit a očkoval bych raději dvě očka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 149.16 (?), 27.4.2019 17:29

Já bych si to štěstí odpustil a oba květy vyštípl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 157.7 (?), 27.4.2019 19:44

A po vyštípnutí je naděje, že by se pak objevilo očko pro větev?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 27.4.2019 20:12

U třešně se to nestává. Naděje je tedy minimální. Dokážete ještě teď sehnat roub s několika nevyrašenými alespoň spodními pupeny?  Pak by to šlo přeočkovat Forkertem. Já jsem nedávno našel několik nevyrašených odstřižených větví na tržišti (po prodeji stromků) a jednu jsem po namočení použil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 87.225 (?), 27.4.2019 23:01

Když se podaří sehnat nenarašený roub, pak bych to rovnou narouboval anglickou kopulací (je to nejjistější).Předpokladem ale je stejnà síla podnože a roubu. AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 149.16 (?), 28.4.2019 7:04

Jinak bych to nedoporučoval. Pan SfK, vám to podal na vědecké úrovni, kterou si pomocí slovníku, převedete do srozumitelné mluvy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 28.4.2019 8:08

Já bych to zkusil. Mohlo by nás to poučit. Ustřihnout květ s půlkou stopky je snadné. Řez těsně nad očkem a jeho zavoskování také není příliš obtížné. Pokud jde o přeštěpování, asi už se nenajde vhodný roub s nenarašenými pupeny, snad jen s jedním nebo dvěma. V tom případě se výběr mezi obtížnějším roubováním a snadnějším očkováním zúží na tu jednodušší verzi. Když se rozhodnete pro nějaký zásah, dejte vědět, jak dopadl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 28.4.2019 0:13

Ano, dá se předem poznat jestli očko je vegetativní nebo generativní (květní). Pokud již ale máte květy, ještě není nic ztraceno. I generativní pupen má vegetativní meristém, kterým se plodný výhon prodlužuje. Je potřeba nyní květy odstranit s půlkou stopky a dbát na to, aby očko bylo nejvyšším místem rostliny. Nemáte tak volbu mezi řezem na_čípek a a musíte zkrátit podnož tzv. na_ostro hned nad štěpem. Nezapomeňte na zavoskování řezné rány. Jakmile se objeví první lístky, můžete obden vzít rosičku s roztokem směsi 0,5% močoviny a 0,1% modré skalice provést večerní aplikaci listového hnojiva.

Pokud budete mít trpělivost i štěstí, pak prodloužení nebude o "8listů a 6 květních pupenů", ale dojde ke konverzi na klasický vegetativní prýt.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 212.49 (?), 28.4.2019 10:55

Mám taky na podnoži ze dvou oček dva květy. Očkoval jsem loni v létě, vybíral jsem pupeny až z poloviny letorostu, kde už květní nebývají. A přece se stalo. Do podzimu jsou pupeny na pohled opravdu nerozlišitelné. MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika