Nemocná třešeň



host - 189.156 (?)
16.7.2021 8:17

No já bych v týdnu po odkvětu určitě neřezal, rozhodně ne radikálně.  OK, je to možná termín, který se doporučuje, ale logiku moc nedává. Mám s tímto termínem i osobní negativní zkušenost. Doporučoval bych termín od půlky září do konce zimy. Z mých zkušeností vyplývá že reakce na pozdně letní řez a zimní řez je podobná. Co se napadení listů týče, bohužel ve vlhkých letech toto nastat může, hlavně ve vyšších polohách, kde bývají dost pravidelně koncem léta třešně bez listí následkem napadení Blumeriely jappie. Netroufám si hodnotit, zda je to tato houba, nebo nějaká jiná...

                           Ing. Fidla

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                  
host - 189.156 (?), 16.7.2021 8:17

No já bych v týdnu po odkvětu určitě neřezal, rozhodně ne radikálně.  OK, je to možná termín, který se doporučuje, ale logiku moc nedává. Mám s tímto termínem i osobní negativní zkušenost. Doporučoval bych termín od půlky září do konce zimy. Z mých zkušeností vyplývá že reakce na pozdně letní řez a zimní řez je podobná. Co se napadení listů týče, bohužel ve vlhkých letech toto nastat může, hlavně ve vyšších polohách, kde bývají dost pravidelně koncem léta třešně bez listí následkem napadení Blumeriely jappie. Netroufám si hodnotit, zda je to tato houba, nebo nějaká jiná...

                           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.78 (?), 16.7.2021 10:11

Já mám tu zkušenost, že stromy červených peckovin řezané v době květu nebo těsně po odkvětu nejrychleji zahojí řezné rány a zejména jsou přirozeně odolné proti infekci. Naopak stromy ošetřené v od srpna do opadu listů do dvou vegetačních sezón uhynuly (9 z 10 resp. 13 z 14).

Ale opusťme problematiku řezu, ta zde nic nevyřeší, jen ubere před zimou stromu zásobní látky a vyprovokuje spící pupeny k probuzení, aby následně skrytě v lenticelách vymrzly. Je potřeba vyřešit, proč strom nemá dostupný fosfor (a další prvky u nichž je antagonismem příjmu asfyxie). Tedy moje doporučení zní stále = zachovat co největší listovou plochu a využít ji k mimokořenové výživě tak, aby strom do zimy nabral co nejvíce zásobních látek.

To jestli se řez provede v pozdnězimním termínu nebo až za vegetace je už nepříliš významné.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 91.196 (?), 16.7.2021 11:07

Řezem v době sklizně i později-tzv. za zelena dochází i k tomu, že si je strom vědom tohoto stresu. Začne mobilizovat své síly k tomu, aby toto řešil. Že není schopen v čase do zimy viditelně zhojit velké rány nevadí, ale je důležité, že na tom pracuje! Je velmi důležité, že při radikálním řezu je strom zbaven velkého množství -obecně napsáno-špiny. Že některé vzbouzející se záložní pupeny na jaře nevyraší pokládám spíš za výhodu... Nově narostené větve jsou životaschopnější, bezpečněji-lépe skliditelné, přístupnější pro případnou chem.ochranu.Polepší-li se pěstitel i stran výživy, likvidace mon.mumií, pověsí-li žluté lepové desky proti vrtuli... bude se snad z uzdraveného stromu ještě dlouho těšit. P.S.:poměr uhynulých třešní po letním řezu vidím obráceně-a to už ta jedna měla hodně na kahánku...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.78 (?), 16.7.2021 11:19

prosím, koukněte na fotky o jakém stromu je diskuse.

nejsem proti letnímu řezu stromu, který není ve stresu, ale proti řezu tohoto konkrétního plimorbidního stromu...

v tom případě je možný řez_na_pařez

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 91.196 (?), 16.7.2021 12:33

SfK: zájem máme asi stejný, jen naše způsoby řešení se dost liší. V tomto konkrétním případě bude na pěstiteli-v mnoha případech spíš držiteli-, aby rozhodl, jak bude postupovat. Brzy nastane druhá míza, tak pokud se teď provede řez, rány se poctivě ošetří, máme téměř tři čtvrtě roku čas na zlepšení dalších, pro strom taky důležitých věcí-hygiena zbytku stromu, úklid okolního prostoru, aplikace odpovídajícího množství správných, potřebných hnojiv... I to, že se dá na tuto cestu, může sloužit jako inspirace pro okolní pěstitele-potvrdil-li by se tam takový postup, mohl by se stav třešní v zahradách napravo, nalevo zlepšit. Já už toto dělal mnohokrát, jak už jsem poznamenal, převážně s dlouhodobým úspěchem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 236.1 (?), 16.7.2021 14:56

Souhlasím s SfK a se stromem bych nedělal nic. Nikdo tu přesně neví, co za chorobu to je a všichni ji chtějí řešit razantním řezáním. Podobně, jako se kdysi všechny nemoci léčily pouštěním žilou.
Jestli jde o dírkovitost či jinou benigní houbu, nic se neděje a příští rok možná nebude. Pokud je to asfyxie nebo spála, žádný řez nepomůže. Počkal bych do jara, co vyraší a odřezal to, co zůstane suché.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika