Chovani vlastnich opylovacu - samotarske vcely (mason bees)



jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (802) - 206.182 (?)
29.1.2016 7:50

Pane Machu, co je to za ty bílé balíčky umístěné v bedničkách se včelkami? Slouží k zajištění vlhkosti? Mohou se zimovat ve vlhkém sklepě? Při kolika stupních by bylo zimování nejvhodnější? Děkuji.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
         
V.MACH - (19) - 199.44 (?), 28.1.2016 4:18

zaplneny pension

zaplneny pension
zaplneny pension
sklizen
sklizen
sklizen
sklizen
sklizen
sklizen
sklizen
sklizen
sklizen
sklizen
v papirove trubicce
v papirove trubicce
pripravene samotarky do lednice
pripravene samotarky do lednice
pripravene samotarky do lednice
pripravene samotarky do lednice
pripravene samotarky do lednice
pripravene samotarky do lednice
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
V.MACH - (19) - 199.44 (?), 29.1.2016 4:34

Par dni pred tresnovym kvetenim se samotarky umisti ven na patricne misto kde je pripraveny vycisteny pension a jine ciste trubkove hnizda.  Pokud se opylovani tyka, divame se na eqivalent 20,000 domacih vcel,  pocitaje 50% stratu a samce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (802) - 206.182 (?), 29.1.2016 7:50

Pane Machu, co je to za ty bílé balíčky umístěné v bedničkách se včelkami? Slouží k zajištění vlhkosti? Mohou se zimovat ve vlhkém sklepě? Při kolika stupních by bylo zimování nejvhodnější? Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 240.105 (?), 29.1.2016 19:41

Klobouk dolů, palec nahoru. To je teda něco. Letos uděláme s dětmi taky domeček, ať je podpoříme.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
V.MACH - (19) - 199.44 (?), 30.1.2016 4:08

Pan Jirilan

Gratuluji, uhadl jste to spravne.  Slozeny lehce navlhceny papirovy ubrousek a 2 kapky vody tydne postaci.  Hodne vlhky sklep nedoporucuji!!!.  Teplota 2-6 C.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
driver240 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (134) - 56.93 (?), 2.1.2018 7:07

Na to, že je teprve 2. 1. 2018 tak už teď u mne vyhráváte "Cenu inovátora roku 2018" :-D Ještě teprve dočítám celou diskuzi, ale už teď vím, že to budu muset vyzkoušet. Bambusu mám dost :-D, ale ten penzion s papírovýma vkladkama + uskladnění je perfektní. Já samotářky pozoruji když piji kafe, rozebírají mi dubový stůl(kůru). Měl jsem i připraveny dubové fošny na zpracování, ve kterých byly díry a též je obsadily. Dokonce ikdyž jsem odřezky s děrama schoval, tak si ty kousky našly :-D Na stůl, který mi rouzebítraly a osídlovaly jsem dal smrkový 30cm vysoký válec s navrtanýma dutinkama různých průměrů, ze všech stran... TOHO Si VŠAK ANI NEVŠIMLY!!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 106.181 (?), 20.3.2016 10:09

Samotarska vcela:

Trubky mohou byt z hrubsiho kartonoveho papiru, prumer diry 0.8 - 0.9 cm, delka trubky = 15 cm nebo trvde drevo, do ktereho se navrtaji diry. Do obou (karton nebo drevo) se da pergmaneovy papir stoceny do trubky okolo tuzky nebo sroubovaku (pergamenovy papir se pouziva pri vyrobe cukrovinek = papir na plech do trouby na cukrovi).

V rijnu, po sezone se pergamenova trubka vyjme, otevre a kukly se vyjmou. V zadni casti kukly jsou vcely (vetsi kukly), v predni trubci (mensi kukly). Kukly nasypejte do 4 litru vody s 1-2 polevk. lzicema belidla = desinfekce na 2 minuty. Zbavite tak povrch kukel roztoci. Timto take zvysite populaci vcel, protoze, na jare, kdyz se vcely prokousaji kuklama, roztoci na ne nalezou a vcely mohou i umrit. Pak kukly vyjmete nechate osusit na vzduchu a ulozte v papirove krabici s nekolika dirama nebo v plastickem sacku s nekolika dirama v lednicce (ne mraznicce) pres zimu. Na jare, kyz je 13-14 stupnu je v papirove krabici s 1 cm dirou umistete blizko trubek, do kterych jste vlozili novy pergamenovy papir ve tvaru trubky. Dulezite je, aby vcely meli nablizku (do 10 metru) od trubek pristup k blatu, ktere pouzivaji k zazdeni jednotlivych larev. Kazda trubka muze obsahovat 10 - 15 larev, pozdeji kukel, mezi nimiz je prepazka z blata.

"Mason" bees = samotarske vcely neprodukuji med, ale zato jsou vybornymi opylovaci. K opyleni jedne velke tresne staci 7 samotarkych vcel oproti 545 vcel evropskych. Proc? Evropska vcela pyl ze sebe kartacuje na nozicky, takze tim se snizi opylovaci schopnost. Samotarska vcela pyl nekartacuje, pyl je po celem jejim povrchu, takze opylovaci efekt je mnohem ucinnejsi. Pyl je take potrava pro jejich larvy. Samotarska vcela produkuje jednu larvu denne. Takze za jeji zivot vyprodukuje jen 30-40 potomku, takze zije jen 30 dni az 6 tydnu. Trubci ziji jen par dni.

Na svete existuje 3500 druhu samotarskych vcel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
milanfiala - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1142) - 95.70 (?), 22.4.2016 4:17

Bol som prekvapený kolko včeličiek tuto jar opelovalo marhulky a slivky, vďaka jejich usilovnosti sa ukazuje naduroda na tomto ovoci.Z mladosti si pametam ako vyseli cele roje včeličiek na stromoch čo uleteli včelarom, našiel som foto na int.tak ich sem dam, dnes už tažko uvidite taky roj.







Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
V.MACH - (19) - 204.133 (?), 23.4.2016 4:30

Jeste jedno dulezite upozorneni!! .  Trubkove hnizdo samotarek se musi umistit na pevno!!      Nesmi se s nimi manipulovat, otacet, premistovat, otrasat.      Je nebezpeci ze larvy zahynou.!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (802) - 206.182 (?), 8.11.2017 8:41

Líbí se mi přístup pana Jamese MACHA k chovu včelek a přenos zkušeností sem do fóra. Vyrobil jsem si podobný úlek, jako používá a po rozebrání jsem zjistil, že v podstatě bez následného ošetření vyjmutých kokonů bych o včelky přišel. Myslím, že je nutné o včelky pečovat tak,  jak píše výše.  Proto se mi zdá nevhodné nabízet včelkám nerozebiratelné prostůrky k zakládání potomstva. Tím je umožňováno silné šíření parazitů včelek, posílené o koncentrované umístění nabídek k usídlení. To ani neodpovídá přírodním podmínkám rozvoje včelek.           Nemusíte se mnou souhlasit, ale musel jsem sdělit svůj poznatek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika