Zimný rez



Kutilovi - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (180) - 250.122 (?)
6.3.2020 18:53

Řez ovocných dřevin je způsob formování ovocných dřevin, jehož cílem je dosažení rovnováhy mezi růstem nových výhonů a produkcí ovoce, Prostředkem k tomu je regulace množství větví na stromě tak, aby všechny listy a plody měly dostatek prostoru a světla. Součástí může být regulace velikosti rostliny na stanovišti, odstraňování poškozených nebo nemocných částí a usnadnění údržby.[1]

Způsob provedení řezu závisí na daném období roku, vývojové fázi rostliny, druhu a odrůdě, individuálním způsobu růstu rostliny, ale také na pěstebním tvaru a záměru pěstitele. Lze tedy říci, že řez stejné dřeviny lze provést velmi různě. Pokyny k řezu jsou tedy sice dobře zobecnitelné pro druh dřeviny nebo fázi růstu (např. zakládání koruny, zmlazování). Metody a postupy dosažení nějakého cíle mohou být však při běžném průklestu velmi snadno zcela individuální pro jednotlivé dřeviny, jenž jsou nějakým způsobem ovlivněné stanovištěm, zdravotním stavem a průběhem vegetace.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 8.117 (?), 6.3.2020 17:55, zobrazeno: 2771x
Dobrý deň, prosím vás robíte už zimný rez na jadrovinach a kostkovinach (Horné Kysuce), začať, či ešte počkať? Ďakujem.
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Kutilovi - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (180) - 250.122 (?), 6.3.2020 18:53

Řez ovocných dřevin je způsob formování ovocných dřevin, jehož cílem je dosažení rovnováhy mezi růstem nových výhonů a produkcí ovoce, Prostředkem k tomu je regulace množství větví na stromě tak, aby všechny listy a plody měly dostatek prostoru a světla. Součástí může být regulace velikosti rostliny na stanovišti, odstraňování poškozených nebo nemocných částí a usnadnění údržby.[1]

Způsob provedení řezu závisí na daném období roku, vývojové fázi rostliny, druhu a odrůdě, individuálním způsobu růstu rostliny, ale také na pěstebním tvaru a záměru pěstitele. Lze tedy říci, že řez stejné dřeviny lze provést velmi různě. Pokyny k řezu jsou tedy sice dobře zobecnitelné pro druh dřeviny nebo fázi růstu (např. zakládání koruny, zmlazování). Metody a postupy dosažení nějakého cíle mohou být však při běžném průklestu velmi snadno zcela individuální pro jednotlivé dřeviny, jenž jsou nějakým způsobem ovlivněné stanovištěm, zdravotním stavem a průběhem vegetace.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 9.207 (?), 7.3.2020 19:18

Ano.

Pokud to počasí dovolí a máte chuť a čas. I tato práce musí člověka bavit. Proto se tato práce provádí v době, když je krásně, moc nefouká nebo není zima. A je jedno jestli je prosinec, leden, únor nebo březen. Stromům to je jedno. Já už mám zimní řez víceméně hotov.. Tom

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 111.110 (?), 8.3.2020 9:11
Slivky ideálne tesne pred kvetom, či?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 172.41 (?), 8.3.2020 9:27
Já to taky tak dělám - švestky a jim podobné další druhy stříhám v dubnu / koncem března (před květem). Do té doby provedu postrík mědňatým přípravkem a přihnojení. M
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 20.102 (?), 18.3.2020 20:42

Zdravím, odborníci. Tak jsem si v sobotu přivezl švestku domácí na myrobalánu, než se mi za dva roky uvolní místo, tak ji budu mít v 40 litrové nádobě, ale potřeboval bych ty metrové výhony zakráti a nevim jak moc, rád bych zanechal terminál a pokračoval s dalšími patry. O kolik tedy mám ty výhony zakrátit... Díky za radu, Karel.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 1.200 (?), 19.3.2020 7:45

Odstranil bych jeden ze dvou terminálů, ten ponechaný zakrátit zhruba o polovinu.Kosterní větve zkrátit cca o dvě třetiny na pupen směřující ven z koruny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 20.102 (?), 20.3.2020 9:40

Jdu zakracovat, díky...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika