Zanedbaná zahrada



KaLenka - (3) - 33.194 (?)
1.4.2012 2:25

Dobrý den,

znovu se vracím k naší zahradě, resp. k jabloni. Nakonec jsem dala na Vaše rady a vybrala jsem 4 větve, ostatní jsem ustřihla, nyní vypadá lépe, ale co dál? Mám postupovat jako při výchovném řezu tzv. "rok po výsadbě"? Náš soused poradce železničář/sadař na podzim zahradu prodal a tak si zase musíme poradit sami :-(

Pročetla jsem nyní celou diskuzi o roubování zde, ale nabyla jsem dojmu, že pokud si ihned nekoupím speciální nůž a především neobjednám z Belgie brousek na něj, žulový kámen a filc - nemůžu to nikdy zvládnout :-)

Přesto se ptám, mysílte že by naše jabloň šla naroubovat? Jaký je rozdíl mezi roubováním a očkováním? Mám krásnou knihu Ovocné dřeviny-Řez a tvarování od autorů Schulze a Grossmana, je dosti názorná a zdá se mi, že roubování a očkování se liší jen v technice, bohužel tam nic nepíšou o tom kdy toto provést. A ani nevím, kde bych sehnala rouby? A jakou mám vlastně podnož... Nebo počkat pár let, jestli třeba nezačne plodit sama. Prosím poraďte.

Dnes jsem v zahradnictví koupila jinou jablůňku, je to odrůda Průsvitných jablíček, těch jarních, podnož jsem se zapoměla zeptat, ale ještě tam pojedu tak to zjistím, číslo podnože na lístku je JT6VE, ale je to špatně čitelné, na rouby jsem se ptala, vůbec tam něco takového neprodávají a ani mi neporadili kam pro ně jít. (Jsme z Ostravy, kdyby byl někdo blízko ráda je koupím a přijedu si pro ně). Zítra jabloň zasadíme, mám zároveň ihned provést řez po výsadbě nebo čekat až trochu zakoření? Je to jen takový proutek se třemi větvičkami nahoře tak nevím... Taky přemýšlím jestli ji k něčemu nepřivázat, kmen je opravdu teňoučký.

Děkuji za rady a zdravím

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
KaLenka - (3) - 33.194 (?), 15.6.2011 23:42, zobrazeno: 11825x

Dobrý den,

v zimě jsme koupili malou zahrádku, jen 140m2, hlavně pro děti (pískoviště, bazének a tak...). Řekli jsme si, že počkáme až co vyroste (v zimě to nebylo poznat) a pak uvidíme a že když už ji tedy máme, budeme se starat aspoň o to co tam je. Jsme úplní začátečníci a přestože jsme přes zimu nastudovali spoustu knížek o zahrádkování, některé věci, které nám až nyní ukazuje praxe jsme prostě nenašli. Proto prosím o pár rad.

1. Máme 3 stromy, švestku, broskvoň a hrušeň. Švestka je nějaká divná, je zřejmě mladá, průměr kmene cca 35 cm, ale vypadá jako topol. Je vysoká přes 4-5 m a větve rostou vzůru, je na ni tak 5 švestek. Jde o nějakou odrůdu, co má tento topolovitý tvar, nebo je nemocná? Jak to, že nemá žádné plody?  Broskvoň trpí kadeřavostí listů, bohužel jsme ji nestihli včas ošetřit postřikem, tak to na podzim napravíme. Dotaz je - dá se ovoce konzumovat i když je strom nemocný? Je ho tam opravdu hodně. Hruška má na listech výrazně oranžové listy, plodů taky hodně, dají se konzumovat?

Pak máme jablůňku, resp. bývalý majitel měl jabloň, která údajně nikdy neplodila, tak ji uřezal ve výšce cca 1m, takže máme vysoký pařez, ze kterého na jaře vyrosta spousta olistěných proutků, co stím? Dá se to ještě nějak napravit, aby vyrostly další silné větve, anebo máme kmínek raději vykopat?

2. Je tam asi 5 keřů černého rybízu, bohužel roste u plotu a na něm roste nějaká popínavá rostlina a ten rybíz je do ní zamotaný. Je to prostě strašná buš. Všude jsem četla, jak prostřihávat rybíz - jednoletý, dvouletý... jenže ten náš je snad stoletý, vůbec nevíme co s tím. Je nám líto to vykopat. Také moc neplodí, na každém keři, který je mimochodem vysoký jako dospělý člověk je tak 30 kuliček, víc nic.

3. Ještě dotaz ke květinám, rostou nám pivoňky. Opět jsem v literatuře našla jen to, jaké mají mít stanoviště, jak se množí apod. Nikde nepíšou co s květy po odkvětu, mají se ustřihnout a vyhodit, vypadá to, že se tam vytvořily jakoby nějaké semenáčky???

Budeme velmi vděční za všechny rady.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Zahradník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (509) - 52.69 (?), 16.6.2011 0:11

Dobrý den,

pokusím se nějak stručně a výstižně pomoci k uvedeným otázkám

1)Takováto švestka, co roste jako topol, předpokládám úzká a vysoká, může být způsobeno kultivarem nebo vlky, které rostou ze strarého dřeva a strom se takto přirozeně zmlazuje.Řez švestky bych doporučoval svěřit někomu, kdo má v tom praxi, protože se řeže několik let, tzv.Zahnův řez neboli řez na oslabený čípek.Málo ovoce má pravděpodobně pro to, že je to starý strom,35 cm v průměru kmene je docela dost.Švestka má docela špatnou hojivou reakci a pokud se udělá zcela neodborný zásah, např. uříznutí tlusté větve a ještě na podzim, mohl by to být její konec v průběhu několika let. K jabloni-to, co udělal původní majitel (seříznutí do výšky 1m) je vysloveně,,prasárna",jinak to říci nelze.Doporučuji vybrat nejsilnější výhon co nejvíce na vrchní straně a ponechat obrost na vrchní straně kolem rány, bude se to lépe hojit, i když se to již asi nezahojí úplně.Až se to začne hezky zavalovat, je možné tyto výhony postupně odstraňovat.Nejsilnější výhon zapěstujte na 4 kosterní větve, bude to základ korunky, je možné že strom bude ještě plodit.Pokud majitel uřízl jabloň pod místem naroubování, tak doporučuji jabloň vykopat.K té hrušce, ty žluté skvrny způsobuje rez hrušňová.Pokud není napadení velké, stromu to zas tak moc nevadí.Plody lze bez problému konzumovat.

2)Popínavku z takovýchto keřů vystříhejte, zbytečně jim stíní.Na jaře vystříhejte všechny přestárlé výhony a ponechejte jenom ty, které se vám budou zdát mladé, řeže se u země.Nebojte se říznout do silnějších větví, keř to přežije a vyhodí ještě více nových mladých výhonů.

3)Odkvetlé květy je vhodné odstraňovat, to platí u všech květin na okrasu, které pěstujeme pro květy (hlavně neodstraňovat květy u rostlin, které jsou dekorativní i plodem)

Nezapomeňte, že řez dřevin se zásadně nedělá na podzim a za silných mrazů, to platí bez výjimky (teda jedna výjimka je-v jabloňových sadech se řeže třeba již od začátku roku, jinak by se to nestihlo).Dále bych rád doporučil jednu ovocnou plodinu pro děti-kamčatská borůvka, botanicky to s lesní borůvkou nemá nic společného, pouze se tal lidově jmenuje, botanicky se jmenuje zimolez kamčatský (Lonicera kamtchatica),je to keř plodící podlouhlé plody dlouhé asi 1 cm i delší tmavě modré barvy.Je to nejdříve dozrávající ovoce na zahradě, v tuto dobu již probíhá sklizeň nebo již má odplozeno, druhá sklizeň v roce je kolem srpna.Pokud se bude rozrůstat, je možno ji redukovat řezem.Je to nenáročný keř.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
KaLenka - (3) - 33.194 (?), 7.7.2011 23:42

Dobrý den,

mnohokrát děkujeme za všechny rady. Potkalo nás velké štěstí, manžel se dal do řeči s jedním ze zahrádkářů a ten, přestože pracuje jako strojvůdce je původně vyučený v oboru zahradník - sadař :-) Jinak jsme si říkali, kde bychom nějakého praktika sehnali. Dal nám spoustu cenných rad a také nám pomůže se švestkou i ostatními věcmi, tak máme radost. Prý ji umí ořezat a pak nějak vyvázat, aby šly větve dolů.

Ještě ke švestce, prohlídla jsem si ji pozorněji pod vlivem vašich příspěvků, větve opravdu rostou vzhůru těsně podél kmene tak jako u topolu a většinou se tato postranní větve dále nevětví, vypadají jako dlouhé olistěné pruty vyrůstající z kmene. Zkusím to vyfotit a dát to sem.

Jabloň je údajně pláňka, ale je prý naroubovaná někde pod zemí a dále už roubovat nejde. Moc tomu nerozumím, ale radil nám ji vyhodit. Mě se do toho stále nechce, je hezká, ale zahrádka je malá tak zvažujeme zda má smysl mít tam strom jen tak. Původní majitel jí prý seřízl, protože nikdy neplodila. Rez na hrušce prý mají všichni zahrádkáři, protože prý jsou v okolí jehličnaté stromy.

Taky děkujem za tipy na borůvku, příští rok to snad bude lepší. Sklidili jsme rybíz z našeho malého červeného rybízku, bylo toho po vylisování 1 kg a z bílého 1,5 kg. A zjistili jsme, že máme vinnou révu, rostou na ní krásné hrozny :-) vůbec jsme si ji nevšimli, protože byla zamotaná v té popínavé rostlině na plotě. Náš soused - strojvůdce/zahradník nám ji musel ukázat a manžel postavil paravan a na ten jsme ji vyvedli, je krásná :-)

Doposud jsme vše kupovali v Hornbachu, Obi apod., ale máme prý chodit do zahradnictví a k jednomu sadaři, na kterého jsme dostali kontakt. Tak si říkám, škoda, že ta zahrádka není větší... i když - i tak s tím je hodně práce, hlavně pro začátečníky.

Ještě jednou děkuji a přeji hezké chvilky na v přírodě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
KaLenka - (3) - 33.194 (?), 1.4.2012 2:25

Dobrý den,

znovu se vracím k naší zahradě, resp. k jabloni. Nakonec jsem dala na Vaše rady a vybrala jsem 4 větve, ostatní jsem ustřihla, nyní vypadá lépe, ale co dál? Mám postupovat jako při výchovném řezu tzv. "rok po výsadbě"? Náš soused poradce železničář/sadař na podzim zahradu prodal a tak si zase musíme poradit sami :-(

Pročetla jsem nyní celou diskuzi o roubování zde, ale nabyla jsem dojmu, že pokud si ihned nekoupím speciální nůž a především neobjednám z Belgie brousek na něj, žulový kámen a filc - nemůžu to nikdy zvládnout :-)

Přesto se ptám, mysílte že by naše jabloň šla naroubovat? Jaký je rozdíl mezi roubováním a očkováním? Mám krásnou knihu Ovocné dřeviny-Řez a tvarování od autorů Schulze a Grossmana, je dosti názorná a zdá se mi, že roubování a očkování se liší jen v technice, bohužel tam nic nepíšou o tom kdy toto provést. A ani nevím, kde bych sehnala rouby? A jakou mám vlastně podnož... Nebo počkat pár let, jestli třeba nezačne plodit sama. Prosím poraďte.

Dnes jsem v zahradnictví koupila jinou jablůňku, je to odrůda Průsvitných jablíček, těch jarních, podnož jsem se zapoměla zeptat, ale ještě tam pojedu tak to zjistím, číslo podnože na lístku je JT6VE, ale je to špatně čitelné, na rouby jsem se ptala, vůbec tam něco takového neprodávají a ani mi neporadili kam pro ně jít. (Jsme z Ostravy, kdyby byl někdo blízko ráda je koupím a přijedu si pro ně). Zítra jabloň zasadíme, mám zároveň ihned provést řez po výsadbě nebo čekat až trochu zakoření? Je to jen takový proutek se třemi větvičkami nahoře tak nevím... Taky přemýšlím jestli ji k něčemu nepřivázat, kmen je opravdu teňoučký.

Děkuji za rady a zdravím

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 220.182 (?), 1.4.2012 10:34

Jelikož nevím, o jaké jablůňce mluvíte, odpovím alespoň na něco z vašeho dotazu. 1) Pokud to byl špatně ovětvený stromek a vlastně jste zakládala novou korunku, je potřeba ještě hlavní větvičky sestřihnout (u zakořeněného stromku) asi o 1/3 do roviny na vnější pupen. Přitom se řiďte nejspodnější větévkou. 2) Při roubování se přenáší kousek větévky (roub), při očkování kousek kůry s pupenem (očko). Roubování se používá spíš u jádrovin, očkování u peckovin. Rouby nabízí Sempra Holovousy nebo je získáte od sousedů. 4) Pokud je jablůňka malý stromek a byla jí teď upravována koruna, malinko se tím plodnost oddálí, ale určitě plodit začne - záleží i na podnoži- některá plodnost uspíší, na některé (vzrůstnější) plodí stromek později, ale zase má delší životnost. K Průsvitnému letnímu se používá slabě rostoucí JTE-E (podle nabídek nanetu). 5) Při sázení stromku nejdříve zatlučte do jámy kolík, až pak zasaďte stromek - neporušíte tak kořeny. Zasadit tak, aby bylo místo roubování asi 10cm nad zemí. Přivázat osmičkovým úvazkem a provést řez.                                                          Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 220.182 (?), 1.4.2012 10:45

Až teď jsem koukla nahoru - seříznutá jabloň určitě plodit bude (měla jsem něco podobného), ale ta naše začla tak za tři - čtyři roky. Nejdřív se snažila "dohnat" ztracenou korunu. Ale nevíte, jaká to je odrůda. Navíc, pokud je roubovaná někde pod zemí, určitě zpravokořeněla. Záleží na vás, jestli vydržíte, než zaplodí, abyste ji ochutnali a pak se rozhodli, co dál (když říkáte, že je hezká), nebo jestli vám jde spíš o plodnost a kvalitní jablka - v tom případě bych dala nový stromek. Přeroubování bych nevolila, pokud původní stromek zpravokořeněl.           L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 33.194 (?), 1.4.2012 22:59

Dobrý den paní Lído,

děkuji Vám za rady a povzbuzení, my tedy vůbec nejsme nároční na jablíčka z naší seřízuté jabloně, jen nám ji bylo líto vykopat. Zahradu jsme koupili v listopadu, bývalý majitel jabloň seříznul zřejmě krátce před tím, protože neměla ani větévku a když na jaře obrazila, byla hezká i tak, takže jsme ji nechtěli vyhazovat, na druhou stranu, kdyby na ní někdy vyrostlo i jabko, bylo by to fajn. Takže budeme čekat a řídit se Vašimi radami.

Co se týká druhé jabloně, kterou jsme koupili včera - Průsvitné odrůdy, manžel ji dnes zasadil, připevnil ke kolíku, jen mi stále není jasné, zda ji mám hned teď seříznout nebo až příští rok na jaře, pokud tam ještě bude, protože když viděl soused jak manžel sadí stromky (koupili jsme ještě třešeň) řek že nám je stejně brzy někdo ukrade :-(

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 220.182 (?), 1.4.2012 23:12

Stromky zasazené na podzim se zkracují na jaře (přes zimu zakoření a zjara už jen rostou), nezkracují se proto tolik. Stromky zasazené zjara se zkracují více (IHNED!), protože musí zároveň zakořeňovat i růst - tak aby tu zkrácenou korunku "utáhly". Pokud by se na jaře vysázené stromky hned nepokrátily, mohly by také uschnout, protože porušený kořenový systém by nezvládnul stromek zásobovat vodou.  

A navíc třeba zloději ten ořezaný stromek přehlédnou  wink            Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 16.6.2011 0:22

Ad1.: Některé odrůdy slivoní opravdu mají tendenci tvořit štíhlou vysokou a nerozvětvenou korunu, zvláště pokud rostou v zastínění a konkurenčním prostředí těsného společenství okolních stromů. Pomůže zejména prosvětlení okolí a rovněž i samotné koruny stromu a následné dlouhodobé nasazení všech použitelných tvarovacích technik, jako např. citlivý průběžný řez, ohýbání a rozpínání větví, vylamování nežádoucích letorostů, zatížení vahou vlastního ovoce a pod..  Kadeřavost listů broskvoní nečiní plody jedovatými, pouze méněcennými. Rovněž plody hrušky, napadené u vás pravděpodobně rzí hrušňovou nebudou jedovaté. Pokud chcete vaši seříznutou jablůňku dál pěstovat, jako ovocný stromek, budete muset z bohatého obrostu na kmínku vyčlenit některé výhodně postavené letorosty, které zde ponecháte a použijete pro zapěstování budoucí korunky stromu. Zbývající výhony budete muset odstranit. Přesný návod, jak na to, bohužel touto formou nelze poskytnout, neboť chybí podrobnější informace. Svěřte raději stromek do péče nějakému ochotnému praktikovi z okolí, on vám vysvětlí základy a pak už budete moci "plavat" sami.

Ad 2, 3 : nemám zkušenosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 178.235 (?), 16.6.2011 6:41

Souhlasím s předešlými příspěvky, jen jednu možnost bych ještě možná využil a to přeroubování u jabloně do uříznutého kmínku.Nikdo neznáme podrobnosti a na dálku se těžko radí.Rouby v ledničce ještě někdo má.Nechce se mi věřit, že by někdo uřízl kmen v 1m výši bezdůvodně. A také nevíme, jde-li o vysokokmen, polokmen, zákrsek,nebo dokonce plaňku a nechtěl ji vykopat...   AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika