Vrúble - rouby slivky



host - 236.1 (?)
10.4.2022 23:07

Na přeroubování slivoní je ještě čas. Rouby k tomu účelu musejí být nařezány v zimě.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
xman - (4) - 200.112 (?), 9.4.2022 23:18, zobrazeno: 886x

Na záhrade mám pomerne mladú slivku - cca 10 rokov, odrodu neviem, ale nie som s ňou spokojný, slabo rodí a plody nám nechutia. Chcel by som zmeniť odrodu - zrezať na pahýľ a prevrúbľovať za kôru. Ako novú odrodu si predstavujem niečo skoršie, veľkoplodé, podľa možnosti samoopelivé, ako napr. Topfive, Čačanská ranná, lepotica a pod, dobré by bolo mať viacej odrôd na jednom strome. 

Moja slivka práve kvitne, takže čas vrúbľovania za kôru sa blíži. Našiel by sa niekto z tejto komunity, kto ešte má v tomto čase vrúble/rouby vyššie spomenutých odrôd, alebo podobných a bol by ochotný ich poslať mi poštou za vopred dohodnutú odmenu? Podmienkou je aby vrúble ešte neboli napučané, aby boli odobrané v správny čas niekedy na prelome rokov. 

Bývam v pohraničí, takže nie je problém poslať zásielku na adresu v ČR aj v SR.

Za prípadné ponuky vopred ďakujem.

Štefan

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 51.173 (?), 10.4.2022 10:49

Čas ne že se blíží,  ale už prošel. Rouby se odebírají optimálně  na přelomu roku a většina drobných sadařů  už má  naroubováno. Jedině že by někomu ty uskladněné rouby zbyly,  protože nyní už  skoro všechno  raší a uskladněné rouby už tak  téměř nejsou.  Výnonky všech  průměrných švestek  už jsou  narašené a už se nedají jako rouby použít.  Možná snad extrémně pozdě rašící odrůda v nějakém hodně chaldném mikroregionu... a to ještě se zavřenými očima by se to možná  ještě ujalo...

Pokud neseženeš někoho,  kdo umí švestky roubovat zelenými  výhonky nebo očkovat,  tak nejlepší  bude to odložit o rok. Odebrání a získání roubů  domlouvat na podzim,  přes zimu rouby získat a potom na jaře štěpovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
xman - (4) - 200.112 (?), 10.4.2022 14:24

Asi si nečítal dosť pozorne čo som napísal. Viem že čas odberu vrúbľov na prelome roku už dávno vypršal, ale čas vrúbľovania za kôru práve nastáva. Vo svojom okolí som nikoho s uskladnenými vrúbľami nenašiel, tak skúšam tu... 

Na "prestavbu" stromu som sa rozhodol príliš neskoro, až teraz na jar. Počítam aj s alternatívou odložiť to o rok...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 236.1 (?), 10.4.2022 23:07

Na přeroubování slivoní je ještě čas. Rouby k tomu účelu musejí být nařezány v zimě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 227.97 (?), 11.4.2022 8:33

Kdy je nejlepší čas na ty slivoně?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 65.16 (?), 11.4.2022 8:45

Kolega, myslím že práve Ty si nečítal dosť pozorne slušnú odpoveď aj s radou: že na také niečo si mal myslieť skôr... Ešte ľudia majú nejaké vhodné vrúble v pivnici - a to sa odkladajú len dobré odrody, ja mám Black Diamond, ale Ty by si na nich našiel určite nejaký problém. Takže fandím o rok.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika