“Tradiční švestka”



host - 52.92 (?) 
27.4.2023 7:19, zobrazeno: 1052x
Zdravím, rád bych na podzim zasadil tradiční odrůdu švestky a mám zájem o Bystřickou muškátovou. Nevím však, jaká je její odolnost a jaké jsou potřebné podmínky. Zároveň mě zajímá, zda existuje nějaká alternativa. Na mé zahradě již rostou odrůdy Durancie, Wangheimova, Čačanská raná, Čačanská lepotice, Stanley a Jojo. Bydlím u Olomouce, ve výšce přibližně 240 metrů nad mořem, a zahradní prostor je slunný, avšak půda je poměrně jílovitá.
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 27.4.2023 9:47

Silně aromatická muškátová příchuť nevyhovuje každému, musíte se na to připravit. Neznám taky zasažení šarkou ve vašem okolí. Pěstujete většinou tolerantní, rezistentní nebo méně citlivé odrůdy, tak aby nedošlo k dalšímu nepříjemnému překvapení. Tady u mě je Bystrická muškátová pěstovatelná, i když šarku tady mám řadu let.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Geronimo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (388) - 1.200 (?), 27.4.2023 17:16

Bystrická muškátová je moje nejoblíbenější pravá švestka z cca 40. odrůd.Byla nalezena v Maďarsku jako náhodný semenáč, takže je malinko náchylnější na jarní mrazy než Domácí švestka.Plodnost je střední, nehrozí rozlámání stromů pod tíhou plodů a plody si zachovávají vynikající chuť a vysokou cukernatost.Po deštích v době dozrávání plodů téměř nepraská a patří k pár odrůdám odolným k moniliové hnilobě plodů (mimo červivých, ty schnijou téměř vždy).


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 52.92 (?), 27.4.2023 19:12
Super moc děkuji za info. Můžu se zeptat co to je za knížku?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Geronimo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (388) - 1.200 (?), 27.4.2023 19:50

Vaňkova pomologie - občas se ještě dá sehnat v některých antikvariátech.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.75 (?), 27.4.2023 12:35

Nedám dopustit na Hanitu (k šarce tolerantní), chuťově velmi dobrá.Bydlím v HK, takže n.v. zhruba jako vy.                     Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika