Opál



rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 151.38 (?)
12.8.2012 12:01

Měl jsem zato, že by mohl zrát před Katinkou, jelikož takovou odrudu chuťově zajimavou potřebuji.Zatím to vypadá, že je to jen odruda ve stejnou dobu zrající jako Katinka, tudíž je jen "náhradou, nebo alternatívou " ke Katince.

Včera jsem prošel rok starý zahradkář, za červenec, kde p. Sus v článku Barevné proměny modrých peckovin hodnotí odrudy, které zrají v červenci.U Hermanu popisuje zralost jako v první, až druhé dekádě dozrávající, s velmi dobrou vnitřní kvalitou.U Opálu uvádí, že se sklízí koncem, července, do poloviny srpna.Moje hodnocení Opálu je, že i když je lepší, jako Herman, tak je jen alternatívou ke Katince.

Další věc na kterou jsem si vzpomněl, že ke každých sto metrů mnm se doba zralosti opožduje o týden.Panu Liborovi od Bratislavy v 260mnm tedy může jeho Opál dozrávat v polovině července, a panu Vysloužilovi v 360-400 mnm dozrává koncem července.

Pro mě tedy z toho vyplývá, že jsem si špatně zvolil, když jsem chtěl odrudu před Katinkou, a zvolil jsem Topfirst, který bude zároveňs Katinkou, ale měl jsem zvolit Herman.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 24.183 (?), 9.5.2011 17:07

Tříletý stromek má ještě dost času, ale plodnost lze urychlit vodorovným zářezem do kmene o délce asi jedné čtvrtiny obvodu kmenu. Příští sezonu budete mít stromek obsypaný květy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 245.130 (?), 10.5.2011 12:10

Myslíte, že by neměl mít ani jeden plod dva roky za sebou?  Ten vodorovný zářez děláme v libovolné výšce, v jakém období a jedná se pouze o zářez skrze lýko nebo výřez proužku lýka? Se slívou nemám žádné zkušenosti. Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 70.240 (?), 19.7.2012 21:05

Dnes jsem se rozjel podívat k velkopěstitelům, hlavně kvůli Č.rané a Opálu. Jaké na mě však čekalo překvapení, v podobě stromů bez plodů, to jsem teda zíral. Jen pár kilometrů odsud a téma - bilance mráz 18.5. je zase tady, v podobě ovocných sadů bez ovoce. Takový pohled jsem tam snad ještě nikdy nezažil. Přesně, jak to říkal Miloš, můžou tak maximálně koukat, jak jim na stromech rostou listy. No nic. Přivezl jsem hrstku plodů Opálu, ale na fotografiích jsou značné rozdíly. Přiznávám, že Opál na vrcholu své zralosti je celý modrofialově ojíněný. V této fázi je také nejlahodnější. Plody jsou měkké, nasládlé, renglódové. Před touto fází, když jsou ještě žlutočervené, jsou mírně natrpklé, i když jsou už na omak měkčí. Na fotografiích jsou plody ve fázi, ne zcela vrcholové zralosti, ale hlavně se při jejich manipulaci, veškeré fialové ojínění s plodů setře. Musím říci, že odrůda OPÁL doznala velkou popularitu u mých rodinných příslušníků, kteří dají Opálu rozhodně přednost před Katinkou. Opál je atraktivnější a renglódová chuť je u nich takzvaně TOP. Nevím, nevím, jestli jsem mu neměl věnovat lepší místo na zahradě, které by si určitě zasloužil.

Opál (19.7. 2012)
Opál (19.7. 2012)
Opál (19.7. 2012)
Opál (19.7. 2012)
Opál (19.7. 2012)
Opál (19.7. 2012)
Opál (19.7. 2012)
Opál (19.7. 2012)
Opál (19.7. 2012)
Opál (19.7. 2012)
Opál (19.7. 2012)
Opál (19.7. 2012)
Opál (19.7. 2012)
Opál (19.7. 2012)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 151.38 (?), 11.8.2012 21:11

Musím říci, že odrůda OPÁL doznala velkou popularitu u mých rodinných příslušníků, kteří dají Opálu rozhodně přednost před Katinkou.

Nevím jak tomu mám rozumět.Kdy je lepší, než Katinka.Dnem 19.7.degustována je lepší, než v tuto dobu poměrně nezralá Katinka, nebo později.Přeci Katinka u mě je 20.července nezralá, pak 10-15 srpna když je přezralá je mnohem lepší, se švestkově aromatickou chutí.Nevím, jak tomu mám p.Petře rozumět, a zajímalo by mě to, jak je to u Vás.Která je chuťově lepší v jejich optimální zralosti, a zda se o mnoho liší doba zralosti.Někde uvádějí zralost Opálu před Katinkou, někde naopak.Moc by mi vyhovovalo, kdyby zrál Opál dříve, např. jako p.Liborovi jeho tkzv.Herman.Naproti tomu  p.MV uvádí u sebe zrání Opálu po Katince.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 70.240 (?), 12.8.2012 11:22

Dobrý den, pane Rosťo. Teď jste mi připomněl oblíbený způsob dopisování s Paľem, který jsem nepoužíval jenom já. Co se týče Opálu, tak jsem si letos přivezl jen pár plodů od velkopěstitele. Můj Opál, jak to vypadá, nebude mít asi žádné plody ani příští rok. V době jeho zrání je to velmi atraktivní odrůda, zajímavá i chuťově. Pan Ján uvadí jeho zralost o 4 dni později, než u Katinky, což je zanedbatelný rozdíl a zralost se tudíž překrývá. Přesně Vám to zdělit nemohu, jelikož můj vlastní Opál mi už druhý rok nerodil. Je to škoda. Oullinská tolik na "odbyt" nejde, ať jsou plody velké jak chtějí. Vzpomínám na letošní chuť Opálu a musím říct, že i mírně nezralý a natrpklý byl dobrý a chuťově zajímavý.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 151.38 (?), 12.8.2012 12:01

Měl jsem zato, že by mohl zrát před Katinkou, jelikož takovou odrudu chuťově zajimavou potřebuji.Zatím to vypadá, že je to jen odruda ve stejnou dobu zrající jako Katinka, tudíž je jen "náhradou, nebo alternatívou " ke Katince.

Včera jsem prošel rok starý zahradkář, za červenec, kde p. Sus v článku Barevné proměny modrých peckovin hodnotí odrudy, které zrají v červenci.U Hermanu popisuje zralost jako v první, až druhé dekádě dozrávající, s velmi dobrou vnitřní kvalitou.U Opálu uvádí, že se sklízí koncem, července, do poloviny srpna.Moje hodnocení Opálu je, že i když je lepší, jako Herman, tak je jen alternatívou ke Katince.

Další věc na kterou jsem si vzpomněl, že ke každých sto metrů mnm se doba zralosti opožduje o týden.Panu Liborovi od Bratislavy v 260mnm tedy může jeho Opál dozrávat v polovině července, a panu Vysloužilovi v 360-400 mnm dozrává koncem července.

Pro mě tedy z toho vyplývá, že jsem si špatně zvolil, když jsem chtěl odrudu před Katinkou, a zvolil jsem Topfirst, který bude zároveňs Katinkou, ale měl jsem zvolit Herman.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 70.240 (?), 12.8.2012 15:20

Na Opál jsem měl dříve pesimističtější názor, zvlášť když některým pěstitelům údajně nerodí. Ale teď by se mi vzrostlejší strom moc hodil. Pokud se pamatuji, tak o kvalitách Topfirstu se lichotivě moc pisatelů nevyjadřovalo, spíše naopak. Ovšem když jsem uviděl Stanovy fotky vůbec prvních letošních švestek zde na portálu, tak to na mě udělalo dojem. Na kvalitu Hermanu by jsem byl docela zvědavý. Hodnocení jsou rozporuplná, ale spíše se v jeho neprospěch vyjádřil pouze Miloš. Opál s Katinkou nemůžu srovnávat, protože je to něco zcela jiného. Myslím si, že obě dvě odrůdy stojí za to mít.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 151.38 (?), 12.8.2012 20:18

Ano s tímto názorem souhlasím, ale za předpokladu, že je kde sázet.Nemám už vůbec žádné místo, proto mi výborná Katinka na myrobalánu ač s rynglovým odstínem stačí.Její alternatívou pro mě jsou Opál, Tegera,které můžu tak akorát vroubovat na vzrostlý strom Katinky.To, že Opál má tu vlastnost, že alternuje při přeplození je literatůře známá, a je na to nutné pamatovat předem.Podivil jsem se akorát nad tím, že většina Vaší rodiny dala přednost v chuťi Opálu, před Katinkou, což nemohu posoudit.Rynglové příchutě moc nemusím, protože jsem přejeden(neplatí pro letošek)naší Zelené R.

Na Herman je tudíž nutno nahlížet, jako na dříve zrající, a mnohé mu odpustit, vrátí nám to.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 70.240 (?), 13.8.2012 12:40

Jak říkám. U Opálu vítězí ranost. Letos nebylo moc meruněk, takže kolem 20.července, kdy už byl ten Opál díky letošnímu brzkému zrání, skoro zralý, bych ho bral mnohem větší množství. I jeho renglódový vzhled přitahuje. Co se týče jeho úrodnosti, tak mnohem horší, než jen jedno vynechání úrody je to, že se mně po přeplození zastavil jeho růst a i letošní rok, kdy byl bez plodů, skoro vůbec nepřirostl. Těch pár plodů jsem si přivezl od velkopěstitele. A navíc, i přes svoji ranost je Opál i chuťově kvalitní. A kde je v tu dobu ještě Zelená renglóda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 9.9.2012 11:02

Kdeže loňské sněhy jsou-chtělo by se říci v souvislosti Opálem je už měsíc po sklizni, ale mě tato odruda stále více přitahuje.Nevím, jak s ní mám naložit.Popis odrudy-někde píší" žlutá, až oranžová dužnina, což je lákavé.Standartní švestky dosahují světle žluté, až nazelenalé barvy.Na tuto rannou odrudu -chuť aromatickou, navinule sladkou, až sladkou, velmi dobrou.Pecka né vždy jde lehce od dužniny, ale v plné zralosti by to nemusel být problém.Střední, až středně bujný růst-co si mám tedy přectavit?Jakou podnož mám zvolit?Avízují menší propad před sklizní-to by až tak nevadilo, denně chodím kolem stromů, tak bych případný propad konzumoval.Otázkou zůstává kdy přesně dozrává, a v jaké nadmořské výšce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika