Jak postupovat po řezu slivoně



petr.f77 - (10) - 168.159 (?) 
4.6.2023 22:56, zobrazeno: 515x

Dobrý den,

letos na konci března jsem prořezal slivoň, která nebyla předtím nikdy řezána. Nechtěl jsem řezat příliš hluboko, odstranil jsem asi jen tři silnější svislé větve ze střední části stromu, jinak převážně svislé slabší větve. Vedle na hromadě je vidět odstraněné dřevo.

Na fotkách je jednak stav ihned po řezu a pak nyní na začátku června. Je vidět, že se probudili převážně jen terminální pupeny větví - větve jsou vyholené. Kromě toho strom nasadil mnoho nových přírůstků vyrůstajících přímo ze silných větví, zejména blízko kmene.

Zřejmě jsem měl s řezem počkat až se úplně probudí pupeny. Prosím o váš názor.

Druhá otázka: Namísto původního záměru, což bylo prosvětlení koruny, se teď středové větve obalují vlky. Jak postupovat nyní? Stříhat vlky ihned, počkat?

Kromě toho se na koncích vyholených větví rozrůstají trsy nových přírůstků kolem terminálních pupenů.

Strom jsem alespoň několikrát vydatně zalil, což naštěstí není problém - roste u řeky.

Prosím o vaše názory, jak postupovat nyní.

Děkuji a zdravím.

po řezu na konci března
po řezu na konci března
začátek června
začátek června
vyholená větev - červen
vyholená větev - červen
střední část s novými přírůstky
střední část s novými přírůstky
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 248.192 (?), 5.6.2023 22:58

Peckoviny, vč.slivoní, se řežou od období květu do konce srpna (aby rány netekly a stihly se do zimy zatáhnout).

S řezem moc neporadím, osobně bych se snažila spíš korunu snížit na nižší rozvětvení. I některé vlky v nižší části koruny se mohou použít k zapěstování plodných větviček, ale převážnou část z nich musíte odstranit (ale nestříhejte je, to by vyrostly další - zkuste je teď v červnu vylomit, pak většinou znovu nevyrostou).           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika