Imunní švestka



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
host - 76.122 (?) 
3.8.2008 13:16

Jistotu že konkrétní odrůda neonemocní nemůžete mít nikdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 100.5 (?), 3.8.2008 13:24

Vysadím-li otestovanou odrůdu - třeba Jojo, a Vy zasadíte semenáč pravé švestky dosud neinfikovaný, budu mít větší, opravdu o hodně větší pravděpodobnost, že i za 10 let sklidím plody bez šarky. 
  Úplnou jistotu, že Vás nepřejede auto nemáte ani na chodníku. Přesto je lepší chodit po něm než vozovkou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 76.122 (?), 3.8.2008 14:32
Ovšem semenáč z joja a nějaké jiné odolné odrůdy by měl šanci dobrou.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 164.15 (?), 3.8.2008 21:38
Pokud se podíváte do minulosti, zjistíte že mnoho ovocných odrůd vzniklo jako náhodný semenáč. Na zahradě nikdy nepěstuji stromy, které nesplňůjí mé požadavky a to se týká i stromů zakoupených v ovocné školce. Před lety jsem narazil na nadějnon divoce rostoucí slivoň. Velikost plodů až 55 g, dobrá odlučitelnost od pecky, zraje přelom září říjen, vydrží na stromě až do zámrazu, netrpí houbovými chorobami. Přeštěpoval jsem ji na podnož myrobálán. Vypěstované stromy bych za nic nevyměnil, protože plody mají vynikající jakost. Využití od povidel až po slivovici. Šárka se některé roky mírně projevuje na listech, ale ani zdaleka ne v takovém rozsahu jako na Stanley vyšlechtěné odborníky. Navíc Stanley trpí na moniliozy a houbové choroby jsou někdy horší než šárka. Honza
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 4.8.2008 9:06

S těmi novými odrůdami z náhodných semenáčů máte pravdu. Ovšem vzniklo tak několik desítek odrůd, náhodných semenáčů byly milióny. 
   Je zajímavé procházet na podzim staré opuštěné sady či aleje u lesů a polních cest. Sem tam lze narazit na až stoleté slivoně, hodně proschlé, zato zajímavé chuti vysoké sladkosti či překvapivě málo zasažené šarkou (někdy bohužel jen v tom roce).  Tyto stromy, ač někdy pravokořené, nebyly vesměs sázeny jako náhodné semenáče. Tehdejší zkušení pěstitelé si dali mnohdy dost práce, aby objeli více zahradnictví či školek a vybírali si. Použití roubů (pokud jsou) z těchto starých odrůd může skýtat jakési naděje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 132.135 (?), 4.8.2008 16:38

U nás máme hodně míst kde se vyskytují nepropustné džungle různých slivoní. Staré stromy jsou tam ale vidět vzácně. Je proto těžké určit zda to co roste je odkopek nebo semenáč. Pokud strom vykopete kořenový systém může napovědět. V 99% to ale není možně protože stromy jsou vysoukané do výše jak se v houštinách derou za světlem a přesazovat by bylo zbytečné. Potom zbývá jen vypozorovat jestli se plody stromů vzájemně liší a přeštěpovat to co vyhovuje požadavkům. V žádném případě nechci znevažovat práci šlechtitelů, ale mnohdy mi vadí ten velký boom. Lidé zhánějí například Toptaste jako pominutí ochotni zaplatit téměř cokoliv. Málo kdo si ale uvědomí, že tyto stromy v našich podmínkách ještě nejsou odskoušené. Setkal jsem se s majitelem ovocné školky, který Toptaste ochutnal a tvrdí, že nedosahuje kvality Valor. Honza

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 97.194 (?), 4.8.2008 16:48

Velký souhlas s tím závěrem pane Honzo. Ve svém sadu mám vychvalovanou Hanitu a každého pozvu se na ni podívat. Listy děravé jak cedník a skoro žluté. Vedle Valor, listy tmavě zelené, lesklé, plody parádní. Takže jsem došel k závěru, že kdybych chtěl zkoušet opět něco nového, tak se nejdřív hodně poohlídnu u někoho, kdo to již pěstuje. Letos na jaře jsem vysazoval další menší sad švestek a žádná novinka. Wagenheimova, Čačanská rodná a Valjevka. Pohoda. Tu přeje všem Stanislaw:-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 179.132 (?), 4.8.2008 17:29
Chci se zeptat pane Stanislawe jestli nemáte u Valjevky problém s šárkou, mě v tomto ohledu velmi zklamala, protože se někdy onemocnění projeví tak silně, že nemá téměř žádné přírustky a listy jsou poloviční zakrslé. Honza
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 97.194 (?), 4.8.2008 17:55

Nemám žádný poblém se šarkou. Ale také to bude tím, že stromky jsou vysazeny letos na jaře, čili byly rovnou ze školky. Navíc jsem na nich zapěstovával výš korunky než byly původně, takže na nových přírůstcích nic nepozoruji. Možná časem. Valjevku mi doporučil vedoucí ovocnářské katedry z Lednice. Slíbil, že se letos přijede podívat, ale ještě se to nepodařilo. Tak uvidíme, jak to bude dál. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 183.65 (?), 4.8.2008 18:57
Děkuji za info, ať se Vám vydaří. Honza
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika