Čačanská raná



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?) 
16.8.2013 11:48

Velké plody schlazené Čačanské rané jsou po vytažení stále dosti šťavnaté a s plnou "čačanskou" chutí.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 16.8.2013 12:53

Nu, plná čačanská chuť, to je něco jako skvělý německý smysl pro humor.wink Ale vážně. O chuti, aromatu čačanek obecně si iluze nedělám, ale spoň u nás ocením spíš velikost plodů, taky vyšší stupeň tolerance k PPV. Asi chuťově nejhůř mi přijde najbolja. Musím ale spravedlivě říci, že v letošním teplém létě se Č. rané neměly až tak za co stydět. Plody obrovské, docela sladké, chuť neurazila. Charakteristika čačanek se nevztahuje na nejchutnější odrůdu Č. rodna, která v plné zralosti snese srovnání s pravými švestkami.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 26.8.2013 8:38

Najbolja, třebaže předala geny některým z úspěšných Topů, má u nás ze všech čačanek nejslabší chuť. V letošní teplejší sezóně vykázaly jak raná, tak lepotica nebývalou sladkost i jakési aroma. Pro najbolju to zatím příliš neplatí.

Čačanská najbolja
Čačanská najbolja
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 26.8.2013 15:14

Minulý rok začínaly touto dobou "pařáky", letos přišel místo nich podzim. Doufám, že ne natrvalo. Člověk aby si ve střední Evropě opravdu velice vážil každého slunečného dne. Snad aby přímo slavil. Sezóna je stále v dozrávání opožděná a nepomohly nižádné vysoké teploty v minulosti léta, které, jak to vypadá, již pominulo. V předchozím roce v této době byla zralá Stanley, Těchobuzická a Hanita byla už pryč. Nyní má k tomuto nejblíže Hanita, jinak je vše ostatní vybarvené ještě málo. Tedy kromě Toptaste, ale tam je třeba také ještě posečkati. Lepotic bylo málo, ale byly velmi kvalitní. Č.raná byla standartně v chuti dosti výrazná. Od Č.Najbolji nelze čekat nic mimořádného, jedině je snad možné jí "zahrát za dobrou práci" v souvislosti s jejím použitím pro křížení velkoplodých odrůd. Vylepšená Najbolja je podle mě Tophit, ovšem typická příchuť se objevuje jen v příznivých oblastech, v teplém září, u dosti vyzrálých měkkých plodů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 26.8.2013 16:03

Jedna zvláštnost se opakuje u mě jako u Petra. Dvě Lepotice, kterých byl vždy úplně plný strom, letos úrodu mají, ale je sotva průměrná. Na to konto je kvalita dužiny lepší než jindy.  Což o to, to se může stát, stromy trochu odpočívají. Jenže loni žádná úroda nebyla. Přitom jiné vedle stojící odrůdy (Katinka, Opál, aj) pod tíhou plodů praskají.  Tož se v nich vyznejte...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 153.9 (?), 27.8.2013 22:52

Jaj, když už tady zazněl Opál, letos i u nás bohatě zaplodil, stihl dozrát před dešti a co se týče chuti, kdeže čačanky jsou...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 2.6.2014 21:55

I moje vlastní (velmi oblíbená) Čačanská raná bude mít konečně po mnoha letech více plodů. Ovšem kdybych neviděl na vlastní oči její plodnost v sadech, asi by zřejmě dopadla dávno jako kdysi u pana Boštičky. Ale já jsem jí věřil. smiley


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 2.6.2014 22:07

Loni patřila Čačanská raná k tomu nejlepšímu, co v tu dobu zrálo. Jestli to nebylo jen výjimečnými povětrnostními podmínkami toho roku, uvidíme letos. Násada je opět vysoká.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 196.17 (?), 27.7.2014 21:52

Čačanská raná je už snězená. Velké plody nezklamaly v chuti ani letos. Pro mě nejvýraznější švestková chuť u takto rané červencové odrůdy. Byly i příjemně sladké a i kapku přezrálé byly dosti chutné. Osobně mi chutnaly více než první zralé Katinky. Plodnost obou odrůd je ale nesrovnatelná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 9.60 (?), 28.7.2014 10:20

Zase vám vydrží, já jí mám jak smuteční vrbu a odchází.

Čačanská raná
Čačanská raná
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika