Slimaci a obrat o svatojanske noci



host - 23.241 (?)
27.6.2013 20:02

U nás je jich letos méně, ale o to jsou větší, mladí asi zatím nedorostli. Nejvíc jim chutná petržel a fazole, letos kupodivu nechávají na pokoji kvítka Marča

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
kreketuse - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (464) - 156.17 (?), 27.6.2013 19:34, zobrazeno: 6016x

V obodobi slunovratu jsem zpozoroval znacny obrat v apetitu slimaku do poklesu. Konkretne: V obdobi 14 dnu kdy se blizili povodne s pribyvajicimi desti prudce rostla jejich aktivita(do te doby se zdalo ze letos budou skodit jen o trochu vice nez vloni a behem te doby nastala kalamita).

Behem vlny horka koncici o slunovratu byli v noci stale velmi aktivni(na mala hokaida jsem v kritickych mistech daval na noc sklenice. Chovani slimaku vyvolavalo dojem ze jinak by se na ne vrhli a nocni sber na travniku pobliz plazivych jalovcu byl stale vydatny. Na konci veder (noc na 21/6)uz byly kompotovky moc male, takze rostlinky dostaly svobodu.

V patek 21/6 po nocnim bource jsem trnul jaka bude spoušť a nic se nedelo, on tedy rychle prisel vysusujici vitr a slunce. Vetsi obavy vzbuzoval nastup nekolikadenniho deste v noci na 24/6(ze by repete klamaity v obdobi pred povodni?), ale zadny ozer nebyl prakticky zaznamenan a to ani na rostlinkach hokaida vysazovanych za cerstva behem deste. Na miste hojneho nocniho sberu pocet jedincu prodce poklesl.

Zaslechl jsem teorii ze: "Možná žerou ve fázi zrodu do svatojánské noci..." (???)

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Michal. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (711) - 8.222 (?), 27.6.2013 19:56

Tak nevím, ale u nás žerou stále a s chutí. Už mi spásli fazole, okurky, čekanky, skočec, nějaké papriky a mohl bych vzpomínat dál.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 23.241 (?), 27.6.2013 20:02

U nás je jich letos méně, ale o to jsou větší, mladí asi zatím nedorostli. Nejvíc jim chutná petržel a fazole, letos kupodivu nechávají na pokoji kvítka Marča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 175.150 (?), 27.6.2013 20:28

Dobrý večer. Bydlím na Šumavě v 800 m.n.m.  V minulosti se zde slimáci téměř nevyskytovali, ale nyní pozoruji prudký nárůst těchto žroutů. Také chodím ráno a večer na "lov". Co chci říct - přišel jsem na to, že slimáci mají přibližovací "koridory" ve kterých se zdržují a na večer vyrážejí na pastvu. Máte s tím také podobné zkušenosti, nebo je to můj lokální pznatek? Zdeněk   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
kreketuse - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (464) - 156.17 (?), 28.6.2013 10:18

Zalezi co tim koridorem minite. Urcite se za horkych dnu zdrzuji pod plazivymi keri jako jalove apodc, protoze kolem nej jsou pak vecer videt nejvic. Na belokarpatskych loukach zatim nejsou, ale vloni jsem si vsiml ze uz Vloni jsem si vsiml, ze uz se priblizujou (meli je ve valasskych kloubokach a prvni jedinci uz podlezli vidukt smer les a maj to na orchideove louky 3kilometry)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
kreketuse - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (464) - 156.17 (?), 27.6.2013 20:19

ja kazdopadne pozoruju velky propad v jejich aktivitach pri srovnani predpovodnovych destu a svatojanskych destu. A hodne ubylo i hlemyzdu, kteri jsem letos snad vubec poprve videl pachat na zelenine velke skody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Zdenci - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 245.32 (?), 27.6.2013 22:19

Těžká závist wink mě přijde, že jich je den odedne víc a víc kort teď po těch deštích je jich jak naseto. Granule ignorují a baští co jim přijde pod čumák.  Klidně Vám na vlastní náklady pár kilo pošlusmiley

P.S.nemá někdo nějaký recept na ty velké hlemýždě aby byl aspoň nějaký užiteklaugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 220.186 (?), 28.6.2013 0:30

Ty velké hlemýždě nesbírám, protože (ač také něco sežerou) likvidují vajíčka španěláků. Tak si přece nebudu likvidovat spolubojovníky  ;-)))     

Jinak u nás se španěláci nejlépe sbírají po půl deváté večer, to se začnou rojit tak, že musím vždycky obejít zahradu dvakrát. Seberu denně tak kilo, protože sousedi sekali trávu naposledy loni zjara...         Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
kreketuse - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (464) - 156.17 (?), 28.6.2013 10:14

Samozrejme mame recept i na slimaky: „Chutná to jako nějaký hřib. Když si člověk nevšímá, co žvýká, tož sa to dá,“

Letos ale i hlemyzdi oziraji, s odlisnejsi strategii nez slimaci(vrhnou se na cerstve delozni lisky-mňam, presazene zavadliny nechaj slimakum. a opa druhy plzu kazdopadne zerou terminal rostlin nebot tam citi proudit energii)

Seberu ho ze zahonu a odnesu asi o 15 metru dal ve smeru kam miril, stejne tak ceske slimaky (kdezto spanelaky poponesu jen 2 metry do tvrdsi travy kde je rozslapu-selekce jak za nácků).

Ale minuly vecer se to opet potvrdilo, pri obchuze v pul jedenacte nalezeno nekolik jednotlivcu, nikoliv tisice jako jeste 2 tydny dozadu za tech paraku i predchozich destu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 117.2 (?), 28.6.2013 10:49

 .Dobrý den, letos bohužel o proti loňsku, kdy jsme měli slimáků mimimum, se zase ukazují docela dost, já je nezbírám ale střihám nůžkama na trávu, večer obejdu zahradu a do rána po nich není ani památky a zdá se mi, že i škody na rostlinách jsou menší, vypadá to docela nechutně ale ty přestřižené samozřejmě nenechávám na cestách ale šoupnu je pod listy nebo tak aby nebyli vidět, asi jim víc chutná maso a proto slupnou i svoje soukmenovce, jen doufám, že když se naučí na maso nesežerou pak mě i s celou rodinou. Jarka 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika