Mraveniště ve skleníku - jak zlikvidovat?



host - 100.238 (?)
7.5.2012 10:11

Vřelá voda je účinná, působí rychle, je ekologická a připravíte si ji snadno doma. Důležité je zalívat ve správný čas - tj. když jsou mravenci doma.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Blanci - (9) - 2.206 (?), 25.4.2012 21:55, zobrazeno: 11672x

Dobrý večer,

teprve od února vlastníme zahradu se dvěma skleníky, ve kterých žijí tři mravenčí kolonie. Nejdříve jsem jsem myslela, že je vše OK, že tam prostě patří, ale dnes mám pocit, že tomu tak není...

nejméně 50 cm od hlavních vstupů NIC neroste! Ani plevel! Prostě nic - v neznalosti jsem tam vysázela hrášek, petržel a pórek. Vše kultivované i nekultivované raší až od 0,5m dále, nejdříve sporadicky, dále již viditelně v řádku.

Jedná se (asi) o dva druhy - malé černé hbité mravence - velice aktivní přes den (dvě kolonie, každá v jiném skleníku) a pak svítivě oranžové tlusté (ale krátké) mravence, které se objeví jen u kypření půdy motyčkou, jinak je vidět na povrchu holé půdy jen nepatrné cestičky a dírečky v půdě - žeby nějaký noční druh či co?

Neporadí někdo, jak se jich - nejlépe nějak decentně - zbavit? Předchozí majitel zřejmě neúspěšně používal přípravek jménem Formil - ten jsem tady našla, ale ihned vyhodila, neb máme malé děti a psa...

Za každou radu předem děkuji

Blanka 

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 137.182 (?), 26.4.2012 20:15

1. Kupte 20 mL baleni insekticidu KARATE ZEON 5 CS.

2. pokuste se v prubehu nekolika dni vsechny hnizda/mraveniste co nejpresneji lokalizovat. oznacte je nejak (kamenem, praporkem).

3. v den likvidace zakrocte proti nim nadranem, predtim nez jsou aktivni, kdy je vetsina delnic v hnizdech. Rozmichejte v 10 L konvi 10 mL Karate Zeon 5 CS ve vode, doplnte vodou na 10 L. Na kazde hnizdo a plochu ca. 1m² kolem nalijte z konve aspon 1-2 L roztoku. Vytopte ty hnizda roztokem insekticidu.

4. Predtim, nez si zacnete stezovat, jak nebezpecne to je pro psy a deti, neni tomu tak. mikroenkapsulovany lambda-cyhalothrin v koncentraci 50 ppm spolehlive vyhubi mravence v zatopenych hnizdech i s kralovnami, po aplikaci se ucinna latka pevne navaze na hlinu a bude postupne rozlozena pudnimi mineraly, kyslikem a pudnimi mikroorganizmy. Do nasledne pestovane zeleniny a pod. se tato ucinna latka nevstrebava. Nejedna se ani o vysoce toxicky pripravek, v danem zredeni ma toxicitu asi porovnatelnou nebo nizsi, nez obycejny Biolit.

ucinek by mel byt zjevny do hodiny. Mravenci rychle uhynou a tak skoro se nevrati, nutne je ale ty hnizda vytopit brzy, kdyz jsou vsichni vevnitr.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Blanci - (9) - 2.206 (?), 29.4.2012 0:49

Dobrý večer, velmi děkuji za Váš návod i rady s aplikací :)

Nene, chemii se bránit zuby-nehty nehodlám, ale ten Formil byla posypová nástraha - na volnou půdu s mnoha lebkama a skříženýma hnátama - to si nemůžu dovolit - štěně a tři děti ve věku 2-7 let nelze uhlídat před ochutnáním, snad pochopíte...

A ze stejných důvodů se snažím nejdříve otestovat babské rady, například typu :med+jedlá soda. Výsledek:

- skleník "B" - černí mravenci ověnčili mističku s nástrahou, úbytek 3 mravenci. Byli to ti, co se medem vydali napříč a na druhou stranu již nedošli. Oranžoví mravenci se nástrahy vůůůůbec netkli, tam je úbytek 0 mravenců.

- skleník "A"- černí mravenci totožní s populací ve skleníku "B" si návnady asi nevšimly, neb jsem nezaznamenala ani jediného koštujícího jedince po dobu tří dnů, žádní mrtví přeběhlíci, prostě nechytačka...

... Ad vařící voda - jak píšu v dřívější odpovědi - aplikovala jsem špatně, teprve Vy jste mi osvětlil, že aplikace čehokoliv musí být i časově harmonizována s očekávaným výsledkem :)  Za Vaši odpověď jsem Vám velice vděčná.

Hezký večer

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 220.182 (?), 26.4.2012 23:09

Zalít vařící vodou...          Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 50.2 (?), 27.4.2012 8:27

Viz vlákno - Mravenci ve skleníku...

Chcete-li si přečíst nejen o likvidaci, ale i o potravě a užitečnosti mravenců, pak se podívejte na tuto stránku. Zde potvrzují účinnost vařící vody, jak popisuje p. Lída výše.

Mně osobně v domácnosti stačí při jarním nájezdu mravenců místa, kde se začnou vyskytovat, posypat kuchyňskou solí. Předpokládám, že se jim nachytá na nohy, což se jim nelíbí, a mám do cca týdne - 14-ti dní pokoj i bez chemie. Dříve jsem zkoušela levanduli, avšak neúspěšně. Pěkné pěstování, Lenča.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 220.182 (?), 27.4.2012 12:46

V domácnosti lze omýt pěšinky, kudy chodí, octem. Ale to ve skleníku dost dobře nejde  ;-))           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Blanci - (9) - 2.206 (?), 29.4.2012 0:29

Dobrý večer, moc děkuji za informace. Já sama nechci mít "sterilní" skleník, ale s oteplením jsem zjistila, že mravenčí kolonie jsou - jak to nazvat - prostě přebujelá - považuji je v tomto rozsahu za škodnou. (původní majitel nemovitost prodával 3 roky, t.j. 3 roky nestříhal stromy, 3 roky neudržoval mravence na uzdě at.

Vařící vodu jsem vyzkoušela, ale účinek nulový, neb teprve "host s insekticidem KARATE ZEON 5 CS" (mmch, děkuji za podrobné info, reagovat budu následně :)) mi objasnil, že vařící vodu či cokoliv jiného je nutno aplikovat v 05,30 a ne ve 14,30 hod, chjo - no prostě to neznám, tak se mi, prosím,  nesmějte :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 100.238 (?), 7.5.2012 10:11

Vřelá voda je účinná, působí rychle, je ekologická a připravíte si ji snadno doma. Důležité je zalívat ve správný čas - tj. když jsou mravenci doma.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika