Vyvýšený záhon



host - 9.143 (?)
7.7.2021 0:05

Měla jsem to podobně, taky jsem měla málo kompostu na povrch. Tak jsem od jara kompostovala přímo v záhonech. Dospod jsem dala velké kusy dřeva (pařezy a zetlelé špalky, které ležely na zemi a už se nehodily na topení). Na to větve z ořezaného živého plotu (nedoporučuji, snažily se stále prorůstat, ale suché větvičky by se dát mohly). Pak drny, seno, posekanou trávu, rostlinné zbytky, mezi to občas trochu mizerné půdy z výkopu - a tak pořád až do podzimu, jen jsem přidávala, nic jsem nepřehazovala. Na podzim jsem dala navrch kompost a vše zakryla vrstvou slámy a na jaře sázela dýně a cukety (první rok není záhon ještě zcela hotový, ale dýním to nevadí). V dalších letech už se dá pěstovat cokoli. 

Někdo dává dospodu ještě husté pletivo proti myším, já jsem nedávala, poté, co jsem pozorovala myš, jak lehce vylezla po prknech ohraničujících záhon a dostala se do záhonu shora. Hanča

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 215.60 (?), 6.7.2021 10:33, zobrazeno: 956x

Dobrý den, prosím o radu. Rozhodla jsem se založit na podzim vyvýšené záhony na pěstování zeleniny, celkem čtyři kusy o rozměrech 300x65x40 cm. Nemám navíc žádnou zeminu a jen malé množství kompostu. Jak a čím tedy záhon vyplnit?

Předem děkuji, uvítám jakoukoli zkušenost a radu, Lenka

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 9.143 (?), 7.7.2021 0:05

Měla jsem to podobně, taky jsem měla málo kompostu na povrch. Tak jsem od jara kompostovala přímo v záhonech. Dospod jsem dala velké kusy dřeva (pařezy a zetlelé špalky, které ležely na zemi a už se nehodily na topení). Na to větve z ořezaného živého plotu (nedoporučuji, snažily se stále prorůstat, ale suché větvičky by se dát mohly). Pak drny, seno, posekanou trávu, rostlinné zbytky, mezi to občas trochu mizerné půdy z výkopu - a tak pořád až do podzimu, jen jsem přidávala, nic jsem nepřehazovala. Na podzim jsem dala navrch kompost a vše zakryla vrstvou slámy a na jaře sázela dýně a cukety (první rok není záhon ještě zcela hotový, ale dýním to nevadí). V dalších letech už se dá pěstovat cokoli. 

Někdo dává dospodu ještě husté pletivo proti myším, já jsem nedávala, poté, co jsem pozorovala myš, jak lehce vylezla po prknech ohraničujících záhon a dostala se do záhonu shora. Hanča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 91.196 (?), 7.7.2021 7:09

Hanča to celkem dobře popsala, jen s těmi myšovitými bych to nebral na lehkou váhu-myš domácí není takový problém, jako hryzec, krtek, hraboš a potkanangry! Takže za mě dolů pletivo určitě. Zemina se najde i v okolí vyv.záhonu, pokud si ji nasyslíte při tvorbě chodníčků-místo ní dáte dlažbu, písek, štěrk, trámky, prkna...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika