Přezimování přenosných rostlin ve skleníku



host - 61.56 (?)
28.1.2010 18:29

To je zajímavé a na jakém principu ten tepelný zásobník je, voda?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 194.97 (?), 14.8.2009 10:21, zobrazeno: 6062x

Dobrý den, prosím o radu.

Nemám sklep ani studené schodiště, dosud jsem měla rostliny v nevytápěné ložnici v podkroví, je tam ale teplo a na rostlinách bylo mnoho škůdců obtížně hubitelných, od ledna se probouzely a je také náročné stěhování. Vybudovat zimní zahradu je pro nás finančně náročné, a tk se jediným řešením jeví skleník y polykarbonátu u západního zděného plotu cca 5m od domu a přímotop.

Prosím, můžete se někdo podělit ykušenostmi a radou? Děkuji Alena Jičínská

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 148.1 (?), 27.1.2010 11:23

Dobrý den,

Stejný problém jsem řešil již před 20 lety a skleník jsem vybudoval při jihozápadní stěně samostatně stojící garáže. V té době ještě nebyl na trhu dutinkový polykarbonát, zasklení jsem provedl s ohledy na náklady jen jednoduchým zasklením, ale na zimu přilepím z vnitřní strany ještě tenkou polyetylénovou folii k lepší isolaci. Skleník je přístupny dveřmi z garáže,  má dvě otevírací okna, která ale v zimě neotevírám. Je zahloubený metr pod terén a isolovaný Vistematem, boční stěny jsou zděně a isolované. V zahloubení je vybudován tepelný zásobník zabírající 2/3 objemu pod terénem, tedy asi 5m3. Rozměry skleníku jsou 5x2m, výška hřebene nad terénem 2m, lze tedy umístit i rostliny s výškou do 3m.  Vytápění je kamínky na koks, která jsou pod plechovým krytem, aby se jednak zabánilo silnému sálavému teplu a z krytu je vyvedeno hliníkové potrubí do tepelného zásobníku. Proudění vzduchu obstrává zabudovaný ventilátor na výstupu z tepelného zásobníku. Topit tak stačí jednou denně, asi po 12h palivo vyhoří a skleník vyhřívá dalších 12h tepelný zásobník. Při vzestupu teploty nad nastavených 10st. se zapína další ventilátor, který přivádí chladný vzduch z nevytápěné garáže. Pouze jako pojistka slouží el. přímotop. Letos se chystám na rekonstrukci, kdy původní dřevenou konstrukci nahradím plastovou a sklo dutinkovým polykarbonátem. Tím si ušetřím práci s údržbou dřevěné konstrukce a s lepením každoročně obnovované folie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 61.56 (?), 28.1.2010 18:29

To je zajímavé a na jakém principu ten tepelný zásobník je, voda?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika