Světlušky 2013



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 231.221 (?) 
24.6.2013 21:59

Už létají!

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 224.146 (?), 30.6.2013 9:25

Včera to bylo krásné rojení! Světýlka kam se podíváš (třeba i cca padesát při pohledu jedním směrem)!

A v jednom místě asi deset světýlek na zemi na ploše ccs čtvrt metru čtverečného (samozřejmě to byla výjimka)! Svatojánci se slétali ke světluškám, byl mejdan smiley

Každému doporučuji: běžte večer, se setměním - zhruba od 22.00 (do 23.00) - na procházku tam, kde jsou vlhké louky s rozptýlenou zelení a užijte si rojení svatojánků... Už to bude jen několik málo dnů a pak zase až za rok (nebo v cizích krajích - viz něčí příspěvky obdobného vlákna z minulých let).

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
jariel231 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (206) - 146.203 (?), 3.7.2013 20:42

Josefe, ten den jsme taky pozorovali rojení svatojánských mušek. Máme tady palouk u rokle obklopený zelení. To byla krása! Vydržel jsem se dívat dlouho, jak světýlka pohasínají,  a opět se rosvědcují jakoby na povel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 235.226 (?), 3.7.2013 23:52

Děkuju za zprávu. I u nás skoro doteď létaly: občas některá sedla na okenní sklo, když jsem seděl (doteď sedím) u PC. Dnes jsem pro únavu a "zaneprázdněnost" ani nešel za nimi ven...

A v jakém regionu jste?

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 40.91 (?), 4.7.2013 7:15

Zdravím,

tak světlušky jsem letos viděl poprvé minulý týden, nevím přesně co to bylo za den (čt nebo pá). Poloha: Děčín - Bělá.

J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 232.7 (?), 8.7.2013 21:07

Včera (ne) se světlušky rojily na sousední neudržované zahradě (Stč. kraj, Úvaly). Jedna nelétavá dokonce seděla na okenním skle a přesvítila i televizi.

Zdraví Vendula

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 49.142 (?), 8.7.2013 22:07

Zdravím, tady v jižních čechách v okolí Římovské přehrady už je taky cca týden pozoruju.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 234.108 (?), 11.7.2013 22:20

Ještě pořád (i teď) létají! Ale je jich o poznání méně, než v dobách nejsilnějšího rojení.

Jistě budou léta a svítit už jen několik dní a pak zase 11 měsíců nic... Posledních několik dní, kdy je příležitost světlušky letos u nás pozorovat...

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 175.130 (?), 12.7.2013 22:14

Zdravím. Pepo, na Šumavě zatím nic, ale před chvilkou jsem se řiznul o trámek do čela a najednou bylo světlušek jako nikdy předtím. Nyní již vážně- zatím nic. Zdeněk

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 225.187 (?), 14.7.2013 21:54

Zde%nku, díky za Tvou zprávu. A prosím ozvi se, až se u vás v horách světlušky objeví.

O uplynulých třech sobotách jsem vždy večer až skoro do hodně husté tmy (tedy zhruba od osmé hodiny večerní asi tak do třičtvrtě na jedenáct či až do jedenácti hodin) sekal a uklízel trávu okolo příjezdové cesty. Všiml jsem si následující věci: pokud svítilo slunce, štípala především "hovada" (tedy "ovádi" anebo - jak před časem správně Lída poznamenala - správně zoologicky bzikavky). Ty přestaly otravovat zhruba se západem slunce, ale plynule na ně navázali komáři. Ale s dalším stmíváním a zhruba s vylétnutím prvních světlušek dali i komáři víceméně pokoj a přestali štípat.

Včera večer jsem za tu hodinku, kdy světlušky létají, viděl všehovšudy už jen nějakých 40-50 světýlek; to jsem před 2-3 týdny viděl nad loukou najednou. Takže už to radikálně slábne,...

Teď, když koukám z okna, ještě nevidím ani světýlko (zhruba v tuto dobu obvykle začínají létat).

Tak si jich ještě trochu užijte...

Josef.

EDIT ve 22.00: Tak jsem obešel dům a jednu jedinou světlušku jsem ještě viděl (první dnešní "vlaštovka").

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika