Ruže Jana Böhma (1888 - 1959) z Blatné



host - 33.214 (?)
7.11.2007 22:28
Ahoj Dreslo!

Správný název této růže je "Havlíčkova národní"  = nesprávně jmenovaná jako K.H. Borovský  a je to samozřejmě Böhmův výpěstek.

Pan Šíp ji má také v sortimentu = včeru jsem ji od něj přivezl (spolu s jinými)
Letos poprvé má také dvě růže slovenského žijícího šlechtitele pana Györyho = jeho stránky najdeš  zde:

http://rysroses.real-net.sk/start.htm

Slávek
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
host - 173.130 (?), 25.10.2007 14:37, zobrazeno: 21475x

Zaujímalo by ma, ktoré z Böhmových sort ruží (a či vôbec) sa medzi záhradkármi v Čechách v súčasnosti ešte pestujú? Niektoré rastú v Arboréte Borová hora vo Zvolene, ďalšie sústreďujú na Strednej záhradníckej škole v Rajhrade pri Brne, v rámci genofondovej zbierky československých ruží, ale bohužiaľ je asi veľa takých, ktoré sa nedožili dnešných dní. Pre informaciu v katalógu z roku 1932-33 ponúka 682 sort ruží, z ktorých mnohé vyšľachtil alebo uviedol vo svojich škôlkach. Patrili medzi ne ´Čechoslavia´, ´Dr. Masaryk´ , ´Dr. M. Tyrš´, ´Eliška Krásnohorská´, ´Ministr Rašín´, ´Král Mouřenínů´, ´Král Tomislav´, ´Krásná Úslavanka´, ´Masarykova jubilejní´, ´Mayor Čermák´, ´Plzeň´, ´Sláva Bohmová´, ´Tomáš Baťa´, ´Troja´, ´Zlatá Praha´, ´Česká pohádka´, ´Anči Bohmová´, ´Máňa Bohmová´ a časom pribúdali ďalšie zaujímave sorty.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 202.6 (?), 25.10.2007 18:08
Böhmovy růže = kromě jiných historických pěstuje a prodává pan Šíp - Slatiňany u Blatné. Na internetu bohužel není.
--------
Pár jich mám = ale už je ve sbírce příliš rozšiřovat nebudu, jsou to už opravdu překonané odrůdy.
Slávek
asas@centrum.cz
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 197.143 (?), 30.5.2008 0:55

Jsou to Skaličany, ne Slatiňany.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 92.223 (?), 26.10.2007 16:00
Böhm sám ovšem vyšlechtil cca osmdesátku růží, jinak uváděl na trh novinky jiných tuzemských šlechtitelů, poněvadž na to měl, jako jeden z mála, dostatečné kapacity. Böhmovy vlastní šlechtěnci jsou zde: http://www.rosaklub.cz/osobnosti/jan_bohm.htm - jsou to všechny, o kterých zatím s jistotou víme, že jsou jeho.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 62.35 (?), 1.11.2007 11:10
A jakpak se to má s Naší národní? http://www.rosegathering.com/nase.html Je to Böhmův šlechtěnec? Dresla
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 33.214 (?), 7.11.2007 22:28
Ahoj Dreslo!

Správný název této růže je "Havlíčkova národní"  = nesprávně jmenovaná jako K.H. Borovský  a je to samozřejmě Böhmův výpěstek.

Pan Šíp ji má také v sortimentu = včeru jsem ji od něj přivezl (spolu s jinými)
Letos poprvé má také dvě růže slovenského žijícího šlechtitele pana Györyho = jeho stránky najdeš  zde:

http://rysroses.real-net.sk/start.htm

Slávek
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 33.214 (?), 7.11.2007 22:50
Pardon, opravuji :

http://rysroses.real-net.sk/

(na předchozím odkazu chybí  vlevo vstupy)

S.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 62.35 (?), 11.11.2007 23:24

Ahoj Slávku,

na stránkách Rosaklubu je seznam Böhmových růží (nevím, jak správný a úplný). V něm jsou dvě růže, K.H. Borovský a ČSR. Růže jsou velmi podobné květem, mají ho panašovaný, liší se vzrůstem. Naproti tomu Naše národní má mít červený květ s bílým lemem, velmi podobný remontantce Roger Lambelin. Na stránkách Daphne Filliberti je její fotka z rosaria Sangerhausen. (k otázce půdopokryvných trvalek pod růžemi se vrátím během zimního spánku). Dresla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 202.6 (?), 8.1.2008 21:46

Ahoj Dreslo,

také už jsem to ke svému smutku  zjistil, že "Naše národní" = to jest tměvě červěná s bílým okrajem buhužel není identická s růží jakkoliv pojmenovanou podle pana K.H.Borovského. 

Zdroj na ni také nemám a budu rád, pokud vše dobře dopadne, že letos dostanu očka Tebou uvedeného cv. Roger Lambelin. 

Podobně či stejně je zbarvená růže "Baron Girod de L´Ain"  = najdeš ji pomocí Google.

Slávek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 62.35 (?), 8.1.2008 22:57

Ahoj Slávku,

moje pátrání zatím končí u informace, že Böhm  ve svém seznamu růží Naši národní  neuvádí. Na vlastní oči jsem seznam zatím neviděla, nevím, z jakého roku pochází.

Barona Giroda de L'Aina jsem na podzim přivezla.  Dresla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika