Vzdálenost při výsadbě bujně rostoucích odrůd



host - 235.78 (?)
17.3.2010 18:30

To záleží na vašem rozhodnutí. Na jednom keři, řekněme v 10 roku můžete sklízet jen par kilo ale také třeba i několik centů.A stím je třeba počitat při volbě vedení. Na 1 metru čtverečním by se mělo počítat tak maximalně se sklizní 1,5 kg moštových  hroznů ale je možné dosáhnout i násobku. To asi odpovídá vinařskému zákonu cca 120 centům z hektaru. Tuto váhu musí i v silném větru unést vedení. Sám jsem vysadil vinici ve sponu 3x1 metr, sloupky jsem dal za každou sedmou hlavičku a kmínky jsem udělal110 cm a v jednom roce při věrtu a 4 kg na keři se mi celá vinice položila. Dnes vím že sloupky měly být za každou 5 hlavičkou, výška kmínků měla být jen 80 cm a dráty měly být také silnější. Ale v té době jsem neměl tolik peněz.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
jenamater - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 157.82 (?), 9.3.2010 20:51, zobrazeno: 4682x

Chci vysadit řadu bujně rostoucích odrůd (Augustin, Talisman, Arkadia a pod.) a pěstovat je na středně vysokém vedení jako dvouramenné kordony s řezem na čípky. Marně hledám na internetu doporučené vzdálenosti v řadě. Mělo by to být 3m, 4m nebo ještě víc? Za rady děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 178.82 (?), 9.3.2010 22:10

Asi bych to nepřeháněl a neplýtval s místem, musí stačit dva, maximálně 2,5 m i u Talismanu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 3.53 (?), 10.3.2010 17:39

V malém je lepší spon cca. 1 x 2 m a to včetně bujných odrůd. Zahuštění se dá řešit zeleným řezem.  V květnu, červnu vylomit zahušťující slabé a příliš silné výhony. V případě mrazových škod je snadnější zaplňovat vymrzlé prostory.  Na druhé straně je pravda, že bujně rostoucí odrůda révy dokáže zaplnit i desítky metrů čvterečních, v krajním případě i ary.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 235.78 (?), 17.3.2010 18:30

To záleží na vašem rozhodnutí. Na jednom keři, řekněme v 10 roku můžete sklízet jen par kilo ale také třeba i několik centů.A stím je třeba počitat při volbě vedení. Na 1 metru čtverečním by se mělo počítat tak maximalně se sklizní 1,5 kg moštových  hroznů ale je možné dosáhnout i násobku. To asi odpovídá vinařskému zákonu cca 120 centům z hektaru. Tuto váhu musí i v silném větru unést vedení. Sám jsem vysadil vinici ve sponu 3x1 metr, sloupky jsem dal za každou sedmou hlavičku a kmínky jsem udělal110 cm a v jednom roce při věrtu a 4 kg na keři se mi celá vinice položila. Dnes vím že sloupky měly být za každou 5 hlavičkou, výška kmínků měla být jen 80 cm a dráty měly být také silnější. Ale v té době jsem neměl tolik peněz.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika