Výsadba révy vinné



bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 178.82 (?)
15.4.2010 21:19

Vyslepit znamená seříznout spodní očko neboli pupen. Pokud se to neudělá a zakořeňuje se ve vodě, spodní očko obyčejně zhnije a je lepší je odstranit. Ale mám i několik případů, že vyrašilo jen toto očko u řízků horší kvality. Ale tady jsem výše radil v případě, že horní očko raší.
Nedoporučuji sázet řízky do písku, je lepší je dát přímo do zeminy, kde mohou okamžitě začít získávat živiny. Anebo později za příhodných podmínek sázím řízky s malými kořínky přímo na budoucí stanoviště.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
               
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 46.152 (?), 14.4.2010 12:58

Určitě nedoporučuji zasypat i s takto narašeným očkem. V zemině dochází často ke zničení takového očka. Také bych nedoporučil v tomto chladném období sázet ven, na to je ještě zima. Nejlepší bude nechat řízky za oknem ve sklenici s vodou (stačí 1-2 cm vody). Po nějaké době ve vodě zakoření. Pak je opatrně nasadit ven, to už by mohlo být teplo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 178.235 (?), 14.4.2010 13:01

Tři cm nad zemí se vysazují roubované sazenice révy tak, aby nezakořenila ušlechtilá část(což není váš případ).Ano, vyslepte kromě nejspodnějšího a vrchního očka ty zbývající a můžete sazenice vysázet. Po vyslepení bych ale chvíli počkal, až do vody spodní očkok vyžene nějaký ten kořínek.   AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 46.152 (?), 14.4.2010 13:30

Spodní očko bych rozhodně při zakořeňování ve vodě vyslepil, v naprosté většině ve vodě zhnije a pak je stejně nejlepší se ho zbavit. Takže nechat jen narašené očko nahoře, úplně to stačí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 202.96 (?), 14.4.2010 15:53

Děkuji, takže mám ty očka vyloupat hned a se sázet až bude trochu tepleji? A zasypat zeminou to mám teda těsně pod to narašené horní očko? Děkuji Zdenek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 104.32 (?), 15.4.2010 20:25

já ještě z vlastní zkušenosti doporučuji, že jakmile ve vodě réva pustí kořínky, doporučuji zasadit do sklenice s pískem, kde se rychle kořínky rozrostou a zmohutní bal. Je to pak vidět ve sklenice přes sklo. Pak doporučuji vysypat řízek ze sklenice, ne vytáhnout, kořínky jsou hrozně křehke a zasadit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 9.130 (?), 15.4.2010 20:41

Vyslepit znamená co? A co když jsem to neudělal?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 178.82 (?), 15.4.2010 21:19

Vyslepit znamená seříznout spodní očko neboli pupen. Pokud se to neudělá a zakořeňuje se ve vodě, spodní očko obyčejně zhnije a je lepší je odstranit. Ale mám i několik případů, že vyrašilo jen toto očko u řízků horší kvality. Ale tady jsem výše radil v případě, že horní očko raší.
Nedoporučuji sázet řízky do písku, je lepší je dát přímo do zeminy, kde mohou okamžitě začít získávat živiny. Anebo později za příhodných podmínek sázím řízky s malými kořínky přímo na budoucí stanoviště.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 202.96 (?), 16.4.2010 8:52

To víno co mám ve sklenici narůstá docela rychle, již jsou patrné lístky.Ale po kořenech ani památky.Původně jsem plánoval že je vysadím příští víkend.Mohu to udělat ikdyž nebudou patrné žádné kořínky? A ještě, mám to zasadit teda těsně pod to poslední narašené očko (některé mají už 4cm) a ostatní vyloupnout? Děkuji Zdenek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 16.4.2010 9:36

Není třeba se ukvapovat s předčasnou výsadbou. Pokud máte nyní řízky ve sklenici s vodou, zkontrolujte, zda se na místě řezu již tvoří kořenový kalus. Bylo by dobré, aby tomu tak bylo, jinak hrozí vysílení řízku předčasným rašením. Potom vezměte obyčejnou PETku, uřízněte vršek (nejlépe a nejrychleji to jde rozbrušovačkou s tenkým řezacím kotoučem) a do dna vyvrtejte dírku. Do PETKY dejte sázecí substrát vhodný pro zakořeňování řízků (mj. se prodává v zahradnictvích, pokud si jej nechcete připravit sám) a své řízky zasaďte.  Důkladně zalijte, či spíše vodou prolijte. Přebytečná voda odteče dírkou. PETKu umístěte na teplé místo (± 20°C). Ven do půdy sázejte řízky bohatě prokořeněné se silnými a olistěnými výhony až po zmrzlých, tedy až v polovině května. PETku před sázením celou rozřízněte a kořeny tak zůstanou v zemním zábalu a rostliny ani nebudou vědět, že byly přesazeny. 

Jednodušší metoda (jak to dělají vinaři) : pichněte to rovnou do země.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 202.96 (?), 16.4.2010 9:54

Tak tu jednodušší metodu mě právě doporučil vinař, který mi je dával (asi 10ks) s tím že je mám vysadit asi za týden přímo do země.Prý se ujmou dva ze tří. Zdenek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika