Řízkování a mšička révová



host - 19.131 (?)
2.2.2018 18:20

Já révu pěstuji také na severním okraji vinařství, ale poněkud jižněji než Bredík a na révokaze jsem také moc nevěřil. Z omylu mě vyvedlo občasné napadení podnožové a dokonce někdy i evropské révy listovou formou tohoto škůdce.

Proto již několik desetiletí neprovádím hřížení a snažím se každou odrůdu mít naštěpovanou.  Přesto si troufám tvrdit, že PIWI odrůdy mají zpravidla vyšší odolnost. Některé z nich mám i 30 let jako pravokořenné a docela dobře prosperují.

Ke štěpování mě vede ještě jiný rozdíl mezi evropskou révou a americkými druhy. Evropská réva má velmi citlivý kořenový systém v době zimního holomrazu. V zimě 2011/2012 nám v době holomrazu vymrzlo více jak 50 % evropské kolekce, která byla z různých dovodů vysazena jako pravokořenná.

Třetím faktorem je možnost ovlivnění vitality keřů pomocí podnože, který se dokáže lépe přispůsobit různým půdním podmínkám.   Naše vinice jsou napřiklad postiženy vysokým obsahem vápníku, který způsobuje chlorózy.  Odrůdy štěpováné na vhodné podnože (CR 2, 125 AA) však rostou dobře.

Podnože dokážou také keře lépe zásobovat vodou, což oceníte v místech bez možnosti závlahy a při zatravnění.

Pro malovinaře však přes výše uvedené nevidím v pěstování pravokořenných PIWI odrůd problém. Zvláště když máte na zahradě vodu, kvalitně hnojíte a můžete keře za zimu ochránit před mrazem mulčováním nebo přihrnutím zeminy.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 113.229 (?), 2.2.2018 8:41

Obávám se, že dovoz materiálu ze zemí mimo EU nelze dovézt jen s kontrolou od ÚKZÚZ, Zákon zní jasně, dovoz ze třetích zemí je zakázán a tak se k tomu i přistupuje a myslím si, že nepomůže ani rostlinolékařský pas vystavený mimo EU.  Bohužel mšička se na Ukrajině nebo v Rusku vyskytuje.

Na druhou stranu v našich okrajových oblastech je jen velmi malá pravděpodobnost výskytu tohoto škůdce (opatrnosti však nikdy není dost). Sám mám na Hané téměř vše pravokořenné a mšičku jsem na na svém vinohrádku ještě nikdy nenašel. Pravokořenné keře mají jednu výhodu oproti roubovaným a to je skutečnost, že pokud zmrzne keř nad úrovní země, není problém jej obnovit. Myslím si, že roubovaní nezvyšuje odolnost k mrazu ani odolnost k chorobám.

Netuším, jak může Sulka pomoci proti mšičcé révokazu, domnívám se, že nijak, mšička není roztoč. 

Interspecifické odrůdy nejsou ve své valné většině odolné mšičce révokazu, protože zdaleka ne všechny botanické druhy révy (a to i americké)  jsou odolné (například Vitis amurensis, Vitis labrusca atd. mají ke kořenové formě mšičky jen nízkou odolnost). Ke kořenové formě mšičky révokazu jsou odolné jen některé druhy, většina u nás používaných podnoží má původ v křížení Vitis berlandieri x Vitis riparia, ale jedna z nejodolnějších podnoží Boerner má původ V. riparia x V. cinerea. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 19.131 (?), 2.2.2018 18:20

Já révu pěstuji také na severním okraji vinařství, ale poněkud jižněji než Bredík a na révokaze jsem také moc nevěřil. Z omylu mě vyvedlo občasné napadení podnožové a dokonce někdy i evropské révy listovou formou tohoto škůdce.

Proto již několik desetiletí neprovádím hřížení a snažím se každou odrůdu mít naštěpovanou.  Přesto si troufám tvrdit, že PIWI odrůdy mají zpravidla vyšší odolnost. Některé z nich mám i 30 let jako pravokořenné a docela dobře prosperují.

Ke štěpování mě vede ještě jiný rozdíl mezi evropskou révou a americkými druhy. Evropská réva má velmi citlivý kořenový systém v době zimního holomrazu. V zimě 2011/2012 nám v době holomrazu vymrzlo více jak 50 % evropské kolekce, která byla z různých dovodů vysazena jako pravokořenná.

Třetím faktorem je možnost ovlivnění vitality keřů pomocí podnože, který se dokáže lépe přispůsobit různým půdním podmínkám.   Naše vinice jsou napřiklad postiženy vysokým obsahem vápníku, který způsobuje chlorózy.  Odrůdy štěpováné na vhodné podnože (CR 2, 125 AA) však rostou dobře.

Podnože dokážou také keře lépe zásobovat vodou, což oceníte v místech bez možnosti závlahy a při zatravnění.

Pro malovinaře však přes výše uvedené nevidím v pěstování pravokořenných PIWI odrůd problém. Zvláště když máte na zahradě vodu, kvalitně hnojíte a můžete keře za zimu ochránit před mrazem mulčováním nebo přihrnutím zeminy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?0:08
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika