Řez vinné révy



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
host - 56.242 (?) 
13.2.2016 11:41

Díky pane Zyjan! Před 2 lety jsem si koupila 2 sazenice stolního vína s úmyslem pnout ho po plotě. Měla jsem to obrovské štěstí, že jsem nakupovala v normálním zahreadnictví, ale u odborníka se zkušenostmi s pěstováním, který mi v podstatě radil tytéž věci, jako zde pan Zyjan. V prvním roce mi sice srdce krvácelo, když jsem z krásně obrostlých sazenic v podstaě udělala "klacky" s pár pupeny. Ale ejhle - v létě dalšího roku krásně obrostly a dokonce se objevily první hrozny. I zde jsem "skoro" dala na radu zahradníka a na každém výhonu nechala pouze 3 (radil 1 hrozen na ochutnání). To prý proto, aby rostliny nevysilovaly "v mládí" a pěkně zesílily. Víno bylo úžasné. Pochopitelně - vlastní úroda je nejlepší ;-) Zálistky i listy pro dozrání jsem pečlivě vytrhala. No a teď stojím před jarním řezem. Opět je mi líto vše odstřihat, ale... Vzhledem k tomu, že se mi rady odborníka vyplatilo poslechnout, jdu na to. Jen si ještě znovu přečtu rady pana Zyjana na počátku této diskuze, protože počty oček se mi již nějak pletou. Jíťa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 77.177 (?), 13.8.2015 4:26

Kazdy si musi prejst svojimi pokusmi a omylmi sam, ci uz zvoli pristup studia vsetkych moznych zdrojov, alebo sa pyta skusenejsich. Chrupky neboli zle odrody, ale myslim, ze pri sucasnom vybere vysoko odolnych krizencov, s daleko skorsim dozrievanim plodov a nepomerne vyssou odolnostou voci hubovym chorobam, ci mrazu, je vysadenie neodolnej europskej revy s mensimi plodmi, mensimi strapcami, neskorsim terminom dozrievania, neodolnostou voci hubovym chorobam a citylivostou na zimny mraz velkym krokom spat. Tu to nefunguje ako u aut, cim starsi veteran tym vyssia cena. Bobule velkosti mensej slivky, a strapce do kila az kila a pol v priemere by sa na stene pergoly tiez krasne vynimali. Ak vladnete rustinou, odporucam si prejst ruske a ukrajinske fora. Je tam velke kvantum informacii a skusenosti. V oblasti pestovania stoloveho hrozna su momentalne asi najdalej. Napriklad pre pestovanie v tvare steny by som vam odporucil vedenie na kordon podla Belikovoj. Pri dodrzani par jednoduchych zasad mate krasnu zelenu stenu s velkymi strapcami a bobulami, diky velkej zasobe stareho dreva. U cistej europskej reve akou chrupka je, sa neustriekate proti chorobam. Leda ak by ste neplanovala strapce aj jest. Ja nestriekam chemiou a oproti tym co v nasej lokalite chemiu striekaju mam vzdy rastliny zdravsie a v lepsej kondicii. Pravda okrem minuleho roka, ale to som sotva stihal obcas pokosit, nieto este striekat. Vcelku si vystacim po celu sezonu s vyluhom z morskych rias Alginure a pripravkom z pomarancoveho oleja Prev B2. U cisto europskej odrody to budete mat s jej zdravotnym stavom omnoho tazsie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jan14 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (90) - 120.115 (?), 16.10.2015 11:48

ja by som odporúčil záhradníctvo slovplant na slovensku, predávajú kvalitné odrody ruské, ukrajinské bulharské,  sadenice sú kvalitné a aj zásielkový obchod je prvotriedný! nakúpil som túto jeseň a ľutujem, že som toto záhradníctvo neobjavil skôr, roky sa totiž trápim so zháňaním sadeníc viniča!yes

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 254.170 (?), 28.1.2018 17:02

Dobrý den,

v loňském roce jsem ostříhal révu podle rady známého. Ale réva byla příliš hustá, bobule v hroznech drobné a dozrávala o cca 2-3 týdny později. Chtěl bych to letošním řezem napravit. Mohu uříznout vše až po krajní letorost (včetně dvouletého dřeva), který zkrátím na 6-7 oček a ohnu do vodorovné polohy?Jak daleko od krajního letorostu řezat?  Děkuji za rady. Happy.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 254.170 (?), 28.1.2018 17:03

A ještě jedno foto. Happy


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
HonzaH. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (69) - 156.67 (?), 29.1.2018 6:41

.. a takhle..


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 121.22 (?), 28.1.2018 20:30

Keď chceš na tazne tak nechaj tie dve čo rastu hore do V-cka. To staré z boku odrez hneď na začiatku vyviaz ich v marci do oblúka. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
HonzaH. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (69) - 156.67 (?), 29.1.2018 6:40

já bych to ořezal takhle..

Řez vinné révy
Řez vinné révy
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 186.2 (?), 29.1.2018 10:39

Já jinak:

Letorost, který jste vybral jako tažeň je nejslabší a vyrůstá zřejmě ze starého dřeva, proto nemusí uspokojivě vytvářet květy. Rovněž 9 oček je podle mne zbytečně mnoho aby réva utáhla hrozny v uspokojivé kvalitě.Za tažen bych proto vybral ten levý, zkrátil na 6-8 oček, opatrně ponalamoval (roste hodně kolmo) a ohnul. Ten tenký bych zkrátil na 1 -2 očka a z nich vyroste tažeň na příští rok.

D

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 186.2 (?), 29.1.2018 10:42
Varianta na 2 tažně: levý na 5 oček, prostřední tenký jako záložák na 1 očko a první v pořadí napravo od kmínku na 4 očka. Zbytek pryč. Ohnout do oblouku.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika