Réva vinná, málo narostla



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?) 
10.3.2011 18:35

Nezapomeňte, že i ten (holý) kmínek roste, respektive sílí, v místech vyslepených oček se tvoří spící očka a pravděpodobně málo vyvinuté kořínky musí tlačit vodu do dvojnásobné výšky. To všechno stojí spoustu síly, které nemá takovéto nedochůdče nazbyt. Samozřejmě u sazenice, která "udělá" za jednu sezónu přes 2m je to jedno... VJK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
velmez - (44) - 9.130 (?), 10.3.2011 20:09

Dobrý večer, chci se zeptat? loni jsem špatně stříhl révu (blbec) ted je kmínek jen 30cm chci ho tak 70cm, stačí vylamovat do té víšky 70cm? nebo ho mám už nechat na těch 30cm?.Tažen chci táhnout tak 4m a řezat na polotažně.V Pondělí jsem postupně stříhal až na zelený ted je asi 2m.Dělám to správně? Co by ste mě poradil?


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 10.3.2011 20:57

Já vám nebudu radit nic, ale řeknu vám, co bych udělal já: 1.Odstřihnul bych až na jedno očko ten zbytečný pahýlek dole a vyslepil všechna očka na kmínku až kousek pod ohyb 2. Zastřihnul vodorovnou část tak, aby poslední očko směřovalo k zemi. 3.  Až bude jisté, že vyraší očka na horní části vodorovného ramene, vyslepil bych všechna očka směřující k zemi a zbylá na kmínku a očka na horní straně ramene bych nechal s odstupem cca 50cm. Zůstane vám asi 5 oček (první někde okolo ohybu, mezi 4. a 5. drátem kari sítě), plus poslední směřující dolů, kterým prodloužíte rameno. 6. Někdy v létě zastřihnul zbytek toho pahýlku dole. A jen na okraj - to, co pěstujete není tažeň, ale kordonové rameno. Snad jsem to popsal srozumitelně... VJK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
velmez - (44) - 9.130 (?), 10.3.2011 21:14

Ty bláho! To je super! Vy ste se tak skvěle rozepsal, bomba! Díky moc, takováhle rada je lepší než knížka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 10.3.2011 21:49

To nejdůležitější jsem ale zapomněl - pokud už budou na letorostech hrozny, nechal bych tak 1-2 (podle velikosti), nebo na každém letorostu jeden, ale zastřihnul je tak, aby celkově vydaly opět za ty 1-2 hrozny. VJK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 153.220 (?), 10.3.2011 21:24
Rada pre p.Velmeza: Máte podobnú sadenicu ako p. Růženka na ľavej snímke. Kmienik môžete samozrejme predĺžiť vyslepením do 70 cm. Hore by som letorast skrátil, ohnul a vyviazal. Na ohnutej časti nechajte max.4 očká, sadenica je ešte mladá. Štvormetrové ťažne sú zbytočne dlhé, musíte rešpektovať zaťaženie očkami vzhľadom na vek rastliny. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 10.3.2011 21:55

No a já bych si dovolil doplnit ještě toto : v loňském zastřižení kmínku nehledejte problém, vyrostl vám pěkný dlouhý prut, ze kterého nyní dobře zapěstuje vámi požadovaný tvar - jednoramenný kordón. Koukám, že roste za roh a tak to bude kordón "zárožní". Doporučuji Vám ho ale táhnout a vyvazovat po tom spodním drátu, nyní jej máte vytažený příliš vysoko. Měl byste tak kmínek vysoký odadem 1,5 metru a to je zbytečně moc. Letorosty s hrozny a listy vám z vodorovného ramena totiž porostou vždy nahoru. Pro údržbu a sklizeň keře byste pak musel "šplhat po žebříku". Drát by možná chtělo více napnout, neboť postupně ponese značnou váhu sílícího ramena. S vyslepováním oček na kmínku bych počkal (viz. diskuse výše), nepředpokládám, že vám začnou rašit všechna ve spodních partiích rostliny. Spíše pouze ojedinělá, proto bych vylamoval až nechtěně pučící výhony. Rameno délky 4 m je dosti dlouhé. Ale proč ne. Avšak pozor na přetěžování keře úrodou v budoucích letech. Aby se vám rameno rovnoměrně olisťovalo a nevytvořilo se na něm dlouhé vyholené místo, bude to chtít v příštích dvou - třech letech trochu předvídavě střihat, aby se založily pupenové ostrovy v potřebných rozestupech, ze kterých budete vytahovat ty polotažně. Pahýlek dole na kmínku bych odstranil už nyní celý. Nemá žádnou perspektivu a nepředpokládám, že jej budete potřebovat pro zapěstování záložního kmínku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 10.3.2011 22:01

To Wimpi: Máte postřeh, to co píšete o výšce kmínku, má logiku. Vůbec jsem si to nedal do souvislosti s těmi sudy a mlčky předpokládal, že je výška "akorát".   VJK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
velmez - (44) - 9.130 (?), 11.3.2011 19:21

O.K. Díky za rady ohnu ho na spodní drát a záložní úplně odstraním.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 235.249 (?), 9.3.2011 19:01

Naopak. Pokud nic nezkrátí tak vyraší pupen na konci a růst bude pokračovat tam kde loni skončil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Kouří do místnosti29.5.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.5.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika