Krystal - rada



bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 178.82 (?)
20.4.2010 21:13

Tak nějak jsem to myslel, lépe méně a kvalitnější. Co se týká výběru odrůd na pergolu,  s Dorfelderem zkušenost nemám žádnou. Nero letos přezimovalo dobře a i proti chorobám je odolné,  u něj mi vadí snad jen relativně malé bobule. Vostorg přezimoval výborně, u Aročného si ještě nejsem jist, s Arkadií to po zimě vypadá špatně, přesto, že se jinak jedná o velmi kvalitní odrůdu. U Talismana je jediný problém, aby některá z dalších odrůd kvetla současně, což by snad Vostorg mohl splňovat. Po zimě vypadá také dobře.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 9.130 (?), 19.4.2010 21:21, zobrazeno: 18228x

Dobrý večer, prohlížel jsem si vaši galerii révy a je to fakt super.Mám otázečku? Budu sázet Krystal.U vás jsem vyděl, že jdou ze země dva proutky, to jste sázel dva řízky křížem a každej na jeden pupen? Zkouším to poprvé a nechci to zkazit hned na začátku.Já vím, že je to tady už popsáno mnohokrát, ale když vydím vaši práci tak tomu opravdu rozumíte, tak kdybys te mě váš postup trochu popsal, byl bych opravdu vděčný.A abych nezapoměl moje možnosti. 7m délka,2m výška, k plotu.Díky.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 46.152 (?), 20.4.2010 9:05

Ze země jdou sice dva kmínky, ale z jednoho keře. To znamená, že jsem nechal růst dva pupeny. Ale je úplně jedno, jestli necháte jeden kmínek se dvěma tažni, nebo dva kmínky každý s jedním tažněm anebo jeden kmínek s jedním dlouhým tažněm. Vzdálenost v řadě 1 m.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 244.2 (?), 20.4.2010 12:06

Měl bych ohledně vzdáleností jednotlivých hlav dotaz. Měl jsem poměrně omezené místo u jižní zdi, tak jsem ho chtěl co nejvíce využít a dal jsem sazenice révy na vzdálenost 1 metr a chtěl bych je držet na kmínku cca 60-80 cm při rýnsko-hessenském vedení, bude to asi dost na těsno, že? Poté jsem se dočetl, že u bujnějších odrůd se někdy dávají keře 120-150 cm (i 200 cm). Nebo myslíte, že je to v pohodě, mohl bych vyvyzovat dva tažně na vysoké a úzké oblouky. Co si o tom myslíte nebo co mi poradíte? Jiný typ vedení...? Drátěnku již v podstatě mám, takže k vertiku už se uchylovat nebudu a ani nechci. Odrůdy mám klasické německé interspecifické křížence jako Solaris, Hibernal, Merzling... speciálně u Solarisu se často udává, že má bujný růst a nehodí se do hutších výsadeb, tak nevím:-) Děkuji za rady...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 228.74 (?), 20.4.2010 13:42

Solaris je na vlastních kořenech poměrně bujný, na SO4 je u mně klidnější, spon mám 1 m. Jiný spon bych neřešil, metr by měl u moštové odrůdy stačit, aby se neořetěžovala, 2 m bych dal jen některým stolním odrůdám Talisman, AT-6-3-sk apod.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 16.70 (?), 20.4.2010 20:47

Tak díky, stejně už bych to asi nechal. Budu dělat kratší tažně s menším počtem plodných oček a třeba tou redukcí budou zase kvalitnější hrozny v menším počtu, uvidíme. Stolní odrůdy se chystám dát na pergolu, uvažuji o Vostorgu, Arkadii, Aročnyj, Nero a Dornfelder, snad to bude dobrá volba, co myslíte? Hodí se to takto k sobě, nevím jestli Talisman do této sestavy, chci asi jen 4 sazenice, tj. na každý roh pergoly jednu odrůdu, aby to nebyl blázinec a spleť výhonů. Zatím... 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 178.82 (?), 20.4.2010 21:13

Tak nějak jsem to myslel, lépe méně a kvalitnější. Co se týká výběru odrůd na pergolu,  s Dorfelderem zkušenost nemám žádnou. Nero letos přezimovalo dobře a i proti chorobám je odolné,  u něj mi vadí snad jen relativně malé bobule. Vostorg přezimoval výborně, u Aročného si ještě nejsem jist, s Arkadií to po zimě vypadá špatně, přesto, že se jinak jedná o velmi kvalitní odrůdu. U Talismana je jediný problém, aby některá z dalších odrůd kvetla současně, což by snad Vostorg mohl splňovat. Po zimě vypadá také dobře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 16.70 (?), 20.4.2010 21:33

Je to prostě fakt těžké rozhodnout se pro 4 odrůdy, když je tolik různých možností výběru odrůd a každá nabízí něco. Od stolního vína prostě každý většinou čeká co největší bobule, obrovské hrozny, odolnost proti chorobám, mrazuvzdornost, blbuvzdornost (to v případě řezu), aby na to nešli ptáci, vosy a jiná havěť a přitom, aby hrozny voněly a výborně chutnaly apod., no není to jednoduché se rozhodnout:-) Nemám se stolními moc zkušenost, a proto se radši budu dlouho rozhodovat a blbě dotazovat, než udělám konečný závěr a vyberu 4 odrůdy. Vy se tomu věnujete zgruntu a to Vás šlechtí, já na takovéhle pokusy nemám bohužel tolik místa. Mějte se...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 215.11 (?), 21.4.2010 6:53

Pokud preferujete vlastnosti právě v tom pořadí, které jste napsal, tak Nero a zejména Dornfelder velikostí bobule a obrovskými hrozny zrovna nevyniká.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 144.70 (?), 21.4.2010 21:27

dornfelder neni stolové. z neho sa vyrábaju prívlastkové vína.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 244.2 (?), 22.4.2010 8:27

Máte pravdu Dornfelder není stolní, ale je dobré i jako stolní, i když samozřejmě velikost bobulí není zrovna velká. Právě u něj se mi líbí určitá univerzálnost, dobrý na jídlo i na výrobu vína. Navíc mě sem do diskuse kdysi někdo psal, že se i docela hodí na pergolu. Akorát nevím jak je odolný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika