Praskání bobulí



host - 172.139 (?)
31.7.2012 14:27

První týden v červenci bylo i přez 30 st, následně se ochladilo a teploty se pohybovaly okolo 22 st a občas zapršelo.Jak jsem již psal mám jen jednu sazenici která pokryla pergolu a tak nemohu porovnat s jinou odrůdou, možná by stálo za to vedle vysadit jinou další a původní zredukovat.Prasklé bobule jsem také obral, bohužel u některých střapců popraskaly všechny a tak jsem ho komplet odstřihl, nemyslím si, že by šlo o napadení padlím, každopádně všem děkuji za snahu poradit, děkuji.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
ales.hampl - (2) - 136.79 (?), 14.9.2008 22:14, zobrazeno: 19665x

Snažil jsem se najít obdobný dotaz, ale nepodařilo se mi, tak se ptám: Mám ve skleníku jednu hlavu révy. Bohužel nevím, o jaký druh se jedná, ale je to modrá odrůda. Po loňských zkušenostech jsem se letos provedl postřik proti červené spále i proti plísni (na obrázku jsou ještě znát skvrny od postřiku Champion).

Bohužel, opět mi praskají bobule, které následně tmavnou a zasychají. Prosím tedy o radu, zda se podle přiložených obrázků dá určit příčina tohoto stavu a jak jej řešit. Děkuji. Aleš

Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
jgeneral - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 209.3 (?), 15.9.2008 20:48

V první řadě Vás musím pochválit za kvalitní ukázkové fotky . Ty skvrny na listech je pravděpodobně způsobeno nedostatkem Mg. S praskáním bobulí to ale nemá nic společného. 5ekl bych, že ji hodně zaléváte. Réva jakmile zcela zaměkne, už nepotřebuje vláhu. Pak dochází k praskání bobulí a šíření plísně šedé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
ales.hampl - (2) - 136.79 (?), 18.9.2008 21:41

Děkuji za odpověď. S tím zaléváním to může být pravda, protože pod révou mám vysazené papriky, které zalévám. Pro příští rok sebudu muset zařídit jinak.

Aleš

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 172.139 (?), 30.7.2012 10:38

Dobrý den.Prosím o radu s praskáním nedozrálých bobulí.Jedná se o stolní révu u pergoly.Stáří révy sedm let.Réva je velmi vytální a zdravá proti perenospoře a oidiu jsem prodedl postřik jak před květem, tak i po odkvětu.Žádnou plíseň,poškození listů apod.nepozoruji, sazenici nezalévám.Dvakrát dozrála bez problémů, loni a letos vždy v polovině července začnou bobule praskat.Děkuji.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 30.7.2012 11:39

Ve vašem případě není praskání bobulí zaviněno žádnou chorobou, ale jedná se o fyziologickou poruchu. Některé odrůdy k tomu mají sklon - odrůdová dispozice. Důvodem bývá dostatek (resp. nadbytek) zemní vláhy v kombinaci s vnějšími teplotními podmínkami. Myslím si, že nepříznivě se tu projevoje výrazné střídání a kolísání denních a nočních teplot a vlhkosti. Vliv má pravděpodobně i přímé oslunění hroznů v období vrcholného léta. V noci u nás klesá teplota mnohdy pod 10°C, ale po ránu při přímém oslunění se teplota na povrchu bobulí může velmi rychle dostat výzazně nad 30°C. Přece jenom naše vnitrozemské středoevropské klimatické podmínky jsou o dost odlišnější, než jaký bývá denní průběh teplot i vzdušné vlhkosti v jižních zemích, kde je réva původní rostlinou. Hůře na tom asi budou v tomto ohledu rané rychle rostoucí a dozrávající odrůdy s tenkou slupkou bobulí. Zkuste příští rok více chránit hrozny proti prudkému slunci pod listy, případně redukovat zálivku, pokud je to možné. Vliv na praskání také může mít i nevyrovnaná výživa, podporující překotný růst plodů. Pokud svoji révu hnojíte dusíkatými hnojivy, asi by stálo za úvahu takové hnojení omezit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 172.139 (?), 30.7.2012 12:23

Děkuji za odpověď.Od vysazení révy jsem ji ani jednou nepřihnojil a ani si nemyslím, že by bylo vystaveno přímému slunci viz.foto, spíše naopak.Zlikvidovat komplet sazenici a vysadit novou odolnější sazenici mě přijde líto když tak krásně ozdobila pergolu, ale uvidím, ještě rok počkám, snad bude příznivější rok.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 30.7.2012 12:30

Tak možná kolegové poradí něco prospěšnějšího. Já toho víc nevím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 133.163 (?), 30.7.2012 12:40

A jaké je u Vás počasí? Praskají mi bobule na většině odrůd, ale dokud bude chcát tak jako dosud, tak to omezuji jen na obírání popraskaných bobulí. Až bude hezky a bobule budou praskat nadále, tak se tím začnu zabývat, mohlo by to dělat i při napadení révy padlím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 172.139 (?), 31.7.2012 14:27

První týden v červenci bylo i přez 30 st, následně se ochladilo a teploty se pohybovaly okolo 22 st a občas zapršelo.Jak jsem již psal mám jen jednu sazenici která pokryla pergolu a tak nemohu porovnat s jinou odrůdou, možná by stálo za to vedle vysadit jinou další a původní zredukovat.Prasklé bobule jsem také obral, bohužel u některých střapců popraskaly všechny a tak jsem ho komplet odstřihl, nemyslím si, že by šlo o napadení padlím, každopádně všem děkuji za snahu poradit, děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
centor - (23) - 129.10 (?), 31.7.2012 15:38

Na první pohled vypadá Vaše réva zdravě - jestli Vám to náhodou neokusují vosy nebo jiná havěť..?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika