Jakou zeminu použít při sázení?



klababa - (3) - 129.61 (?) 
2.11.2010 13:03, zobrazeno: 8090x

Dobrý den,

jakou zeminu, běžně dostupnou v zahradnictvích, byste mi doporučili při sázení révy? Liší se potřeba kontejnerových a nekontejnerových sazenic? Zřejmě bude dobré ji namíchat se zeminou z místa kde poroste, že?

Děkuji!

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 155.121 (?), 2.11.2010 13:22

Na půdu není réva vůbec náročná, hlavně pořádně do hloubky aspoň 60 cm prorýt.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 3.63 (?), 2.11.2010 21:55

Dobrý substrát /třeba na muškáty/  pomůže mladou sazenici nastartovat, na druhou stranu se kořeny pořád vrací do jamky se substrátem a to zpomaluje obsazení celé plochy/chemotropismus/.

Ideální stav je, když dobře zrygolujete celý pozemek nebo alespoň široký pás.  Malá jamka 20 x 20, byť zcela naplněná nadupaným substrátem,   výživu vzrostého keře nemůže zajistit. Chceteli hrozny rychle, šup do jamky substrát, chceteli rychlý a stabilní vývoj keře,  rygolujte alespoň 2 x 2 m na jeden keř.

Obecně platí, že průmyslová hnojiva a čerstvý hnůj přímo na kořeny škodí.

Dobrý substrát pomáhá, ale také škodí v dalším vývoji kořenové soustavy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 140.120 (?), 2.11.2010 22:41

Dobrý deň!

Netvrdil by som, že dobrý substrát sadenici škodí. Koreň pôjde aj za hranicu vylepšenej pôdy, pokiaľ  je zrigolovaná a nie tvrdá ako skala. Ak chcete za krátky čas vypestovať mohutné kmieniky, ktoré unesú slušnú násadu hrozna, odporúčam na dno rigolu (min.10 cm pod najspodnejším korienkom sadenice) lopatu dobrého kompostu alebo ešte lepšie vykvaseného vtáčieho trusu. Mám to spoľahlivo odskúšané. Najhoršie pre vinič je desiatky rokov nerigolovaná uľahnutá ornica, ktorú musíte ako betón kopať krompáčom. Tiež overené a odskúšané. Tam potom čakáte na prvú úrodu 3 aj 4 roky. V starých análoch zo 17.storočia popisujú zakladanie (pravokorenných) vinohradov, kde sa povinne muselo rigolovať do hĺbky 1 metra. Zrejme vedeli prečo, ale pri nulovej mechanizácii to musela byť strašná drina.     Paľo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 3.63 (?), 3.11.2010 17:50

Palo špatně jsi mě pochopil. Dobrý substrát pochopitelně neškodí a pro začátek pomáhá. Ale v chudé a nerygolované půdě brání optimálnímu rozvoji kořenové soustavy.  Extrémní případem jsou kontejnerované sazeničky lesních stromů, které se snadno vyvracejí i po 10 - 20 letech.  V chudé lesní půdě se kořeny stále vracejí k humusu a živinám.  Já mám také zkušenosti,  vinařství dělám profesionálně 40 let a mohl bych ti napočítat desítky případů dobře i špatně provedené výsadby. 

Tvrdím, že dobře provedená celoplošná příprava pozemku, včetně rygolace je mnohem lepší než pouhé přidávání substrátu do jamky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika