Čím je réva napadená?



m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5579) - 155.12 (?)
2.8.2011 20:49

Po více než týdnu neustálého pršení, chladna a absenci slunce je ten hajzl už snad na všech odrůdách, Arkádií počínaje a Vostorgem konče. Bobule zrají a slunce chybí. Postřik není jednoduchá záležitost, jednak kvůli zrajícím hroznům, jednak kvůli ostatní zelenině a ovoci v blízkém okolí. Nemám na to čas nebo je hnusně, dnes jsem stihl postříkat alespoň melouny. Preventivně ošetřuji víceméně jen proti plísni ale jak vidět, i vzhledem k dlouhé OL přípravků, budu muset ošetřovat preventivně i proti padlí. Z révy se stává džungle, tak bujný je letost růst, na kterou bych potřeboval čas každý den abych to stačil ukočírovat. Celý týden v práci a o víkendu taky prší.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
            
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 29.7.2011 13:32

Tak já snad už jen za příspěvek Paľa doplním a opíšu, co říká o padlí Encyklopedie chorob a škůdců (Kamil Hudec, Ján Gutten) : "První příznaky se objevují na vrchní straně listů v podobě bledších, zelenožlutých skvrn. Bělavý povlak mycelia na horní straně listů se objevuje až později, hlavně po delším teplém a parném období. U některých odrůd po nekrotizaci povrchových buněk vzniká na listech jemná tmavá (tmavohnědá) kresba. Listy se při silném napadení kroutí a usychají. Padlí postihuje i jednoleté dřevo, kde způsobuje nekrózu v podobě hnědých síťových kreseb ve tvaru podlouhlých skvrn, se slabě viditelným bílým povlakem mycelia. Na dozrávajícím letorostu skvrny ztmavnou, zčernají a odumřené korkové pletivo jemně popraská. Po infekci při kvetení dochází k odumírání střapců. Napadené mladé bobule bývají hustě pokryty myceliem, povrch slupky později hmědne a zasychá. Napadené mladé bobule zůstávají tvrdé, nedozrají a šťáva se znehodnocuje. U infekce vyvinutějších nebo dozrávajících bobulí může být na slupkách kromě bílého povlaku i hnědé síťovité zabarvení, při silném napadení bobule praskají a jsou pokryty bílým povlakem. Víno z napadených střapců má nepříjemnou příchuť po houbách. Rozvoj choroby podporuje suché (???) a teplé počasí s občasnýmo dešti a přeháňkami". - Například P. Pavloušek v publikaci Pěstování révy vinné v zahradách mj. uvádí (stručný výtah) : "Pro rozvoj patogenní houby je optimální teplota 20 až 27 °C a vysoká vzdušná vlkost. Je ničena mrazy pod -17°C" (letos příliš silné mrazy nebyly).

Houba přezimuje v záhybech a pod chlopněmi kůry a krycími šupinkami pupenů. Zde číhá primární zdroj nákazy pro následující sezonu. Samozřejmě, v hektarovém vinohradu bych se sběrem napadeného listí a střapců asi příliš netrýznil, ale pokud mám u domu jeden, či několik málo keřů, snažil bych se udělat maximum pro potlačení byť i sekundárních zdrojů nákazy. Na výše přiložených fotografiích, které svědčí o napadení oidiem jsou zřetelně patrné následující příznaky : bílý povlak na horní straně listů a na bobulích, hnědé drobné skvrnky na listech, charakteristické napadení střapců - zahnědnutí a popraskání bobulí. To vše svědčí o silném napadení. Stopy po současně probíhajícím napadení i plísní révovou zde osobně nikde nevidím. Při napadení plísní ((peronosporou)) jsou na listech a jejich horní ploše nejprve jasně zřetelné ony "olejnaté" žlutavé skvrny, které se relativně rychle rozšiřují na větší část listové plochy. Bělavý povlak se vytváří pouze na spodní straně listů. Zasažené plochy listu bývají zřetelně ohraničené a následně rychle nekrotizují a usychají. U oidia (padlí) ohraničení nakažených ploch není téměř zřetelné.

PS: Mirku, na řízcích našeho Vostorgu byly přítomny rovněž černé skvrny. Pravděpodobně prodělal infekci padlím až po dozrání hroznů v závěru léta. V té době jsem keř, ze kterého byly brány řízky neměl možnost kontrolovat. Viděl jsem ho až později na podzim, a to už bylo po všem. Ten můj vyrašený potomek je zatím bez příznaků a v pohodě, ale buďme raději ve střehu...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5579) - 133.163 (?), 29.7.2011 13:57

Díky Vám oběma za reakci, něco mi furt nedá že já v počátcích asi léčím něco jiného než mám, zvlášť pokud se jedná o menší žlutavé skvrny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 29.7.2011 14:37

Já mám s identifikací a jednoznačným rozpoznáním obou chorob v počátečních fázích taky problémy. Například loni se mi padlí projevilo na přelomu srpna / září tady v JČ u dvou odrůd. A u obou rozdílně. Jedna bílá odrůda měla problém jen na bobulích - začalo to nejprve jako zahnědnutí bobulí na povrchu a pak i postupné povrchové nahnívání a praskání jednotlivých bobulí v hroznu a trvalo mi dost dlouho, než jsem poznal padlí. Myslel jsem nejprve, že je to střídáním dešťů a následným úpalem od sluníčka. Listy zůstaly zdravé (pod příkrovem Acrobatu proti plísni révové). A druhá, červená odrůda měla zase problém jenom na listech - nejprve hnědavé skvrnky a postupně plošné zblednutí listů do zeleno-žluta, ztráta lesku listu, jakoby listy ztratily "glanc a a šťávu" a mírně ovadly a až v září z některých listů vyjelo to charakteristické bílé pomoučení. Hrozny ale zůstaly zcela zdravé - vypadalo to takhle - viz. foto. (Ty světle bílo - modré skvrny na listech, které jsou vidět zejména na jejich okrajích,  jsou zbytky měďnatého postřiku proti plísní révové a nikoli spóry houby padlí, to aby to nemátlo. Za povšimnutí ale stojí ono plošné zažloutnutí a zmatnění povrchu listů v počáteční fázi napadení oidiem).



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5579) - 155.12 (?), 30.7.2011 19:12

Přikládám fotky Vostorgu a listů dalších odrůd.

Vostorg
Vostorg
Vostorg
Vostorg


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 159.114 (?), 31.7.2011 14:38
Zdravím Vás do Poštornej, Mirku! Aj keď charakter počasia prihráva skôr rozvoju perenospóry (u nás sa chladný dážď striedal s teplým predbúrkovým dusnom), Vaše posledné snímky sú učebnicovým príkladom napadnutia patogénom Uncinula necator. Ale to istotne viete. Nedovolím si poučovať skúseného vinohradníka, ani Vás zaťažovať čítaním sáhodlhých textov opísaných z encyklopédie. Snád by bolo vhodné doplniť predchádzajúceho rečníka o informáciu, že perenospóra má 2 formy: tie veľké kruhové olejové škvrny sa vyskytujú pri dážďovom type, zatiaľ čo pri rosnej nákaze sú škvrny drobné, predovšetkým pri hlavných žilách. Ja sa snažím nečakať na príznaky a robím zavčasu prevenciu. Najmä oidium je zákerné. Pri augustových horúčavách, kedy denné vedra striedajú studené noci s rannou rosou, sa vytvárajú ideálne podmienky pre šírenie choroby. Vtedy stačí 3 dni omeškania postreku a hrozno Vám ostane kyslé, nedozreje, aj keď na povrchu žiadne pomúčnenie nevidíte. Nie som zastánca nadmerného a nepremysleného používania organických fungicídov, ale u viniča máte už veľa rezistentných kmeňov, takže Vám neostáva ako použiť moderné novinky kombinovaných postrekov, alebo sa dať na pestovanie rezistentných odrôd. Ja postupne prechádzam na ten druhý spôsob. Polovinu vinohradu mám preštepenú modrými rezistentmi dávajúcimi kvalitné víno porovnateľné s evropskou révou. Teraz rozmýšľam, čím preočkovať tú druhú polovicu. Medzi bielymi americkými kultivarmi je veľa skvelých odrôd, ktoré dávajú svieže vína s tónmi marhule, broskyne či južného ovocia, ale väčšina z nich nedosahuje odolnosti modrých kultivarov akými sú napr. Marquette či Frontenac. Takže teraz riešim takýto problém. Predsa len mať jeden demižónik červeného a jeden bieleho nie je na zahodenie. Každý hosť má iný vkus... Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 2.8.2011 13:46

A vy pane Mirku proti padlí speciálně vůbec neošetřujete? U Vás je exponovaná vinařská oblast, takže preventivní ošetření by určitě bylo vhodné. A pak stále ve střehu a s prstem na spoušti (postřikovače). Dnes jsem zaznamenal u sebe doma první napadení některých listů u neodolných odrůd plísní révovou, nasadil jsem zatím měď . To je při letošním způsobu léta docela překvapivé (vždyť loni bylo počasí v průměru dost podobné, ale v tuto dobu jsem na tom byl s plísní a vynucenými postřiky proti ní mnohem hůř). Proti padlí jsem raději foukl preventivně minulý týden (Falcon). Na tom listu vašeho Vostorgu toho vidět moc není, ale ta druhá odrůda něco chytla a plíseň révovou to opravdu moc nevypadá, takže asi padlí... ale netroufám si to skálopevně tvrdit, Paľo je zdá se, ve fotografické diagnostice choroby jistější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5579) - 155.12 (?), 2.8.2011 20:49

Po více než týdnu neustálého pršení, chladna a absenci slunce je ten hajzl už snad na všech odrůdách, Arkádií počínaje a Vostorgem konče. Bobule zrají a slunce chybí. Postřik není jednoduchá záležitost, jednak kvůli zrajícím hroznům, jednak kvůli ostatní zelenině a ovoci v blízkém okolí. Nemám na to čas nebo je hnusně, dnes jsem stihl postříkat alespoň melouny. Preventivně ošetřuji víceméně jen proti plísni ale jak vidět, i vzhledem k dlouhé OL přípravků, budu muset ošetřovat preventivně i proti padlí. Z révy se stává džungle, tak bujný je letost růst, na kterou bych potřeboval čas každý den abych to stačil ukočírovat. Celý týden v práci a o víkendu taky prší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5579) - 155.12 (?), 6.8.2011 22:15

Už jsem z toho blbý, toto je padlí nebo plíseň?

Bělehradský bezsemenný
Bělehradský bezsemenný
Další odrůdy .....
Další odrůdy .....


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 180.238 (?), 7.8.2011 20:29
Mirku, toto je zas pre zmenu perenospóra- rosný typ. Biele povlaky na rube listov, prevažne okolo žíl 1. a 2. stupňa, sú nálety sporangiofor pôvodcu Plasmopara viticola. Už som písal, že pleseň aj oidium pôsobia spoločne. Neodporúčam pri takomto počasí robiť prevenciu či kuratívu iba proti jednej z nich- monovalentným typom fungicídu. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5579) - 155.12 (?), 7.8.2011 21:15

Díky Paľo, déšť opět rozhodl že se stříkat nebude, réva je už napadena totálně, bez rozdílu odrůdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?13.6.2024
Kouří do místnosti10.6.2024
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika