Chrupka - roste jako joo a nee, takže nanic



jgeneral - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 209.3 (?)
9.7.2009 21:52

Přiložte foto, pokud máte tu možnost. Může se také jednat o virozu či poruchu ve výživě.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 37.153 (?), 7.7.2009 22:36, zobrazeno: 10856x
Nenašel by se tu nějaký odborník, který by mi vysvětlil, co dělám špatně u bílé chrupky. V první roce rostla jako divá a měla krásné šlahouny i listy. Druhý rok měla asi 16 hroznů dobře vyzrálých a dobré chuti, listy a všechno ostatní bez vady. Loni se zastavila a šlus. Nasazené pupeny většinou zakrněly a jenom na jednou tahu dorostly do větviček a nasadily se i hrozny, dozrál jeden jediný. Letos se ta chudoba opakovala zase, žádný růst a nasazené hrozny zaschly a zakrněly. Chrupka se krčí, jako by se bála vůbec povyrůst a když už o něco výhonek povyroste, tak se od hlavního tahu hned vyholuje. Někde jsem se dočetla, že nemá ráda vítr. Tak to má holka smůlu, protože její místo je sice stále na slunci, ale rovněž na Vídholci, kde to pořádně fouká.*Kosice*
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 46.152 (?), 8.7.2009 5:50

Podle mého laického názoru může jít o důsledek přetížení ve druhém roce. 16 hroznů na druhý rok pěstovaní je hodně. "Povedlo" se mi podobně vloni přetížit i přes částečnou redukci hroznů jeden mladý keř Perly Zali, letos ne něm není nic, a růst je menší. Réva většinou vyžaduje redukci úrody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 157.54 (?), 8.7.2009 20:47
Děkuji moc za kvalitní radu, kterou jste zachránil chrupce život. Už jsem si na ni chytala rýč a že půjde ze zahrady. Současně teda musím probrat rovněž mladý keř červeného kultivaru. Loni ve druhém roce měl sedm obrovských hroznů, letos nepočítaně, snad přes třicet. *Kosice*
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
jgeneral - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 209.3 (?), 9.7.2009 21:52

Přiložte foto, pokud máte tu možnost. Může se také jednat o virozu či poruchu ve výživě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 34.168 (?), 9.7.2009 21:56

Souhlasím s bredíkem. Chrupka snadno přetěžuje a pak dlouho klepíruje, neroste, trpí chlorózou - žloutenkou a roztoči. Chce to reducki úrody - stříhat nakrátko nebo přebytečné hrozny vyštípat.  A doporučují podsadit třeba Arkadií.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 151.38 (?), 9.7.2009 22:18

Dobrý den.Mám na zahradě šesti-sedmiletou hlavu Modrý portugal.Asi bude naroubovaná na bujnější podnoži, protože mi každý rok mohutně obrazí.Každý rok zdravě roste.Kmínek už má 40mm po obvodu.Každý rok dostatečně řežu.Můj problém ale tkví v tom, že za tu dobu neměla ještě ani plod.Kupoval jsem jí
 od všeobecně známé firmy jezdící od vesnice k vesnici-JUKKA.Čím to asi je.

rostislavik

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 46.152 (?), 10.7.2009 5:37

Šest nebo sedm let bez kvetení, to je špatné. Jsem nespokojený, pokud není na keři druhý rok signální úroda. Předpokládám, že řežete na tažně nebo na čípky, takže v řezu chyba asi nebude. Může se jednat o podnož, která roste místo roubu. Doporučil bych přeroubování.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 10.7.2009 10:51

S kočovnými prodejci zahradnických výpěstků nemám dobré zkušenosti. Oni vezou auto plné nezadržitelně vadnoucích sazenic a jejich jedinou touhou je co nejrychleji a za každou cenu prodat. Kdy ž jsem před pár lety začínal s vinnou révou, také jsem se nechal nachytat a koupil jsem od podobné "pojízdné" firmy sazenice pocházející od firmy JURAL Brno. Ačkoli jsem prodavači sdělil, že jsem začátečník, doporučil a prodal mi tři odrůdy, které se vůbec do mého bydliště nehodí (kraj JČ, 400 mnm). Navíc jedna ze tří tenkrát zakoupených sazenic měla být stolní Červená chrupka, ale po zaplození se z ní vyklubala nějaká moštová odrůda, pravděpodobně Festyvalnyj. Když jsem se snažil u firmy JURAL dopátrat cože mi to vlastně prodali, nikdo se se mnou nechtěl bavit s tím, že v těch kvantech, která nakupují od velkopěstitelů a následně malospotřebitelsky distribuují se může stát, že dojde k záměně odrůd!

Z toho alespoň pro mě plyne ponaučení : kupovat od solidních prodejců (ne na trzích, ve stáncích od kočovníků) a kupovat vždy více sazenic od jedné odrůdy. Může se totiž stát co vám, že některá nevzejde (např. mně letos ze tří zakoupených sazenic Kodrjanka vzešla jediná) a nebo vyraší z podnože a člověk pak trpělivě několik let opečovává a marně čeká. Vzhledem k tomu, že jste si koupil jedinou sazenici moštové odrůdy Modrý portugal radím před přeroubováním zvážit vhodnější rezistentní stolní odrůdu.  No tomto fóru najdete k výběru odrůd dosti cenných rad doporučení a odkazů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 186.98 (?), 10.7.2009 12:35

Ona chrupka je spíš slaběji rostoucí...

Z těch co mám roste slabě a výhonky jsou dosti tenké... no holt těžší půdy.

Karlos.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 122.179 (?), 14.7.2009 13:18

Koupil jsem Kodrjanku od vinařského závodu.Měla nádherné kořeny a s jistotou jsem očekával, že se ujme.Naopak.Vypadala, že nepůjde.Nedalo mně a odrýpnul jsem voskovou vrstvu(byť se to nemusí),která byla nadmíru silná(asi vlivem polotuhého vosku při namáčení) a ejhle- raší všechna zalitá očka.Až teď.Takže nebýt tohoto zásahu sazenice odešla, nebo vyrašila jen podnož...  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika