Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Svoj príspevok som písal s dobrým úmyslom. Host 175.155 to nesprávne pochopil ako zášť a hnev. Hnev nad čím? Roky som zháňal rôzne rastliny, nielen vinič. Boli roky, že mi z rôznych príčin odumreli veľmi cenné materiály. Nikdy som sa na nikoho a na nič nehneval. Pestovanie rastlín naučí človeka pokore. Ak nám niečo odumrie, vždy len preto, lebo sme niečo (ne)urobili, nepremysleli, nevedeli, nedokázali, skrátka vždy je za tým nejaké ľudské zlyhanie. Rastliny nedokážu sklamať. Každý neúspech je výzvou pre ďalšie zdokonaľovanie schopností a naprávanie chýb. Príspevok som nepísal, aby som ľudí odrádzal. Chcel som, aby aspoň trocha popremýšľali nad podstatou. Mám prístup k rastlinám z celého sveta. Zadovážim si takmer čokoľvek. Napriek tomu mám na kopci "všedné" samorodáky a nevzdám sa ich za nič na svete. Lebo si vždy vyberám len to, čo je rozumné. Nech sa na mňa nikto z čitateľov nehnevá, ale "superodrody" sú bohužiaľ mýtus. Vinič je po genetickej stránke mimoriadne rôznorodá rastlina. Vyšľachtiť konvenčnými metódami "supervinič" je jednoducho nemožné. Nejde to po genetickej, ani technickej stránke. Ak položíme na misky váh klady a zápory ktorejkoľvek odrody, z hľadiska kvantity znakov medzi jednotlivými odrodami nenájdeme žiaden rozdiel. Je tu totiž prísna korelácia. Dobré vlastnosti sú u viniča automaticky vyvažované zlými. Nakoľko je odroda v niečom dobrá, natoľko zlyháva v rade iných znakov. Klasické šľachtenie s tým nič nenarobí. Supervinič by azda mohol vzniknúť aj klasickým krížením, ale prakticky je to nereálne. Na vine je technická stránka. Všetky "prevratné" odrody totiž vznikli a stále vznikajú klasickou schémou - krížením dvoch odrôd a následnou selekciou potomstva. Berme do úvahy, že po každom krížení vznikne nanajvýš niekoľko stoviek hybridných semien. Niekedy ešte menej. Viac nemožno získať (obmedzený počet rodičovských krov, kastrácia kvetov, sťažené opeľovanie, nízka klíčivosť semien, atď. tomu bránia). A preto sa opýtam. Ak je tu niekto matematik, lebo ja nie som. Keďže je vinič krajne heterogénna rastlina. Aká je pravdepodobnosť, že z nejakej stovky semien vzíde semenáč s "dokonalou" (re)kombináciou znakov? Čiže bude mať práve to (alebo len to), čo potrebujeme a očakávame. Myslím, že tá šanca je v podstate nulová. Alebo, snáď jedna k miliarde. Skrátka, ak by chcel niekto vyšľachtiť dokonalý bezchybný vinič, musel by vykastrovať, izolovať, umelo opeliť, zozbierať a vypestovať hybridné osivo minimálne z 1 hektárovej vinice. Následne stratifikovať, vysiať, pestovať, ošetrovať, testovať, selektovať a v poľných pokusoch preveriť miliardy takto nadobudnutých hybridných semenáčov. Toto nie je prakticky, technicky, kapacitne, finančne a ani teoreticky možné. Asi ma niektorí nebudú mať radi, nie som pesimista a nerád ľuďom oznamujem zlé správy. Ale v prípade viniča je konvenčné šľachtenie jednoznačne mlátením prázdnej slamy. Je to cesta, ktorá už zhruba dvesto rokov nikam nevedie. Donedávna bola jedinou cestou. Kým sa nenašla ďalšia. Ak jestvuje ozajstné východisko, tak sú ním biotechnológie. Génové inžinierstvo a jeho produkt, geneticky modifikované (GMO) rastliny sú jedinou nádejou pre dokonalé "superrastliny". Ale toto bohužiaľ tak skoro nebude. Súčasné technológie pre tvorbu GMO to nedokážu, sú nedostačujúce a zatiaľ prinášajú viac starostí než úžitku. Budeme musieť počkať, kým sa tak stane a na svet príde nejaký ozajstný "supervinič". Dovtedy sa môžeme len usmiať nad tými, ktorí "supervinič" "majú" a predávajú už dnes. Alebo. Nedá mi nenapísať to - nasadiť samorodák.

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 13 a číslo 14.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika