Záhon bez rytí



Kejklířka - (16) - 141.225 (?)
16.10.2009 9:22

Dobrý den, pokud nemáte extrémně těžkou půdu, tak to jde. Já používám rycí vidle, zapíchnu do země a zahýbám s nimi. Postupuji asi ve 20 cm rozestupech. Dále lze používat hluboko kořenící zelené hnojení, to půdu také nakypří. A během vegetace udržovat nastýlku (mulč), aby půda zůstala kyprá. Pokud Vás to zajímá více, nahlédněte do knihy Heleny Vlašínové - Zdravá zahrada. Jinak podobné systémy - např. bezorebné pěstování (Fukoka) se uplatňují v zahraničí.

U nás jsem rýč použila pouze při zakládání záhonů, tam to - vzhledem ke kamenito-jílové půdě - jinak nešlo.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 75.103 (?), 16.10.2009 6:54, zobrazeno: 8861x

Zajímalo by mě, zda je možné udržet zeminu na záhoně kyprou, vhodnou k sázení bez klasického rytí.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 16.190 (?), 16.10.2009 8:31

Ze zkušenosti bych řekl že ne, pokud na to nemá někdo fígl přikrytí něčím a pod. Není na pořádné předzimní rytí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Kejklířka - (16) - 141.225 (?), 16.10.2009 9:22

Dobrý den, pokud nemáte extrémně těžkou půdu, tak to jde. Já používám rycí vidle, zapíchnu do země a zahýbám s nimi. Postupuji asi ve 20 cm rozestupech. Dále lze používat hluboko kořenící zelené hnojení, to půdu také nakypří. A během vegetace udržovat nastýlku (mulč), aby půda zůstala kyprá. Pokud Vás to zajímá více, nahlédněte do knihy Heleny Vlašínové - Zdravá zahrada. Jinak podobné systémy - např. bezorebné pěstování (Fukoka) se uplatňují v zahraničí.

U nás jsem rýč použila pouze při zakládání záhonů, tam to - vzhledem ke kamenito-jílové půdě - jinak nešlo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 78.30 (?), 16.10.2009 10:54

Mám stejnou zkušenost, pod vrstvou mulče (sláma, posekaná tráva, rostlinné zbytky) je půda po celou sezónu vlhká a kyprá bez rytí. Hanča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 81.96 (?), 17.10.2009 14:43

Taky se připojuju s dobrou zkušeností. Jednou založené záhony už neryju, půda pod mulčem zůstává kyprá. Pro mrkev ap. na jaře záhon projedu vidlemi - skoro lepší mi přijdou klasické vidle než rycí - pro jinou než kořenovou zeleninu to ani není třeba. Mám ale poměrně písčitou půdu - kdo má jílovici, má to těžší. Lenka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika