Roubování difenbachie



host - 56.246 (?)
2.9.2016 19:17

po 41 dnech jsem odstranil ze spoje u obou roubovanců mikrotenovou folii, roub naroubovaný sedélkem žije a roste, roub do rozštěpu uhynul

myslím, že mne to povzbudilo k jarnímu roubování mé neprospívající variety

ještě počkám, jak se během doby do jara bude upevňovat srůst s podnoží

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
host - 56.246 (?), 11.7.2016 18:17

ještě k tomu zakořeňování - tahle rostlinka nezakořenila ani za 6 měsíců ve skleníčku s řízenou teplotou a vlhkostí za použití stimulátoru - žila, ale nerostla ani nekořenila - i nyní má kořenový systém velice slabý

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 18.7.2016 18:22

Myslím, že zakladatel vlákna uvažuje logicky. Pokud teplo a světlo nezpůsobilo ani malý zázrak, roubování může pomoct. Nerad roubuji v rukavicích, ale u alergenní dieffenbachie bych to holýma rukama neriskoval. Nechal bych zakořeněný spodek rostliny v květináči a malý vrcholový řízek bych narouboval sedélkem pomocí žiletky na bujnější formu této rostliny. Obvykle nevím, proč volím daný způsob štěpování, ale od pohledu to tak cítím. U této rostliny jsem to nikdy nezkoušel, ale myslím, že by mi to vyšlo. Správná vlhkost vzduchu, vyšší zálivka podnože, teplota a rozptýlené světlo by mohly celou akci podpořit. Nácvik řezu na jiné rostlině je samozřejmostí. Pokud to nespěchá, dá se vše vyzkoušet na jiné rostlině včetně ujmutí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 56.246 (?), 26.7.2016 19:55

Díky za povzbuzení. Tak jsem se do toho dal. Dva pokusné rouby jiných cv. navzájem. Jeden v květináči a druhý v ruce. Budu zde informovat o výsledku a event. úspěšném postupu. Jen potřebuji osvětlit to sedélko, na netu jsou tři různé nákresy sedélkování. Dík za podporu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 26.7.2016 20:41
Ano, sedélka jsou různá. U bylin bych volil tento postup: Podnož i roub seříznout příčným vodorovným řezem. V jedné třetině až polovině rozpůlenou žiletkou svislý kolmý řez asi 3 cm a žiletku tam nechat. Kolmým řezem druhou polovinou žiletky přesně dorazit k té první žiletce tak, aby o něco větší hmota zůstala na podnoži (roubu) než na odpadu. Po odstranění obou žiletek a odřezu napasovat roub na podnož, zavázat a obalit. Roub bude asi tenčí než podnož. U bylin to není tak důležité, ale bude lepší, když se bude krýt kraj roubu a podnože. Jazýček roubu by měl být stejně dlouhý nebo malinko kratší než výřez v podnoži, aby dosedly horní řezné plochy.
Sedélko
Sedélko
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 29.151 (?), 27.7.2016 8:16

moc díky - tak tenhle postup jsem zvolil správně

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 56.246 (?), 2.9.2016 19:17

po 41 dnech jsem odstranil ze spoje u obou roubovanců mikrotenovou folii, roub naroubovaný sedélkem žije a roste, roub do rozštěpu uhynul

myslím, že mne to povzbudilo k jarnímu roubování mé neprospívající variety

ještě počkám, jak se během doby do jara bude upevňovat srůst s podnoží

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 56.246 (?), 3.9.2016 13:02

na snímku a) je vidět malá dobře připájená ploška mezi roubem a podnoží, dále je vidět, jak se roub i podnož "seschly", přestože všechny otevřené řezné plochy byly ošetřeny štěpařským voskem (balzámem) - možná by byl vhodnější jiný způsob roubování

na snímku b) je vidět rozdíl v prospívání roubu a vedlejšího výhonu, který však na rostlině ponechám do plného rozvinutí listů na roubu kvůli "tažení" rostlinných tekutin k roubu

a
a
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 56.246 (?), 3.9.2016 13:03

dtto

b
b
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 56.246 (?), 8.9.2016 0:04

46 den

odlomení tažného výhonu nodi pod roubem a v nodi na bázi, odstranění oček na celém kmínku až k bázi

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 14.170 (?), 8.9.2016 6:46

1. Vosk se nesmí dostat mezi pletiva, která mají srůst.

2. Roub musí být přivázán tak, aby se plochy co mají srůst těsně stýkaly.

3. Na podnoži i roubu na sebe musejí navazovat stejná pletiva. Jistější způsob by byl kopulace.

Srůstají pouze dělivá pletiva.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika