Přísavník



Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 7.210 (?)
9.9.2009 11:20

je to přesně tak, tříprstý má přísavné terčíky, drží bez konstrukce, na fasádě tvoří hezčí povrch, kupujte, nebo vytvořte roubovance, tříprstý lze sice hřížit, ale podle zahradníků rád vymrzá.

Roubuje se na podnož pětiprstého.

ps. Pětiprstý mám na plotě, tříprstý na zdi hospodářské budovy

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 217.116 (?), 9.9.2009 10:43, zobrazeno: 7049x

Prosím o radu -  chtěla bych na fasádu, která je na jihovýchodní straně, vysadit přísavník. Původně jsem chtěla vysadit přísavník pětilistý (psí víno), ale dočetla jsem se, že přísavník trojcípý "Veitchii" je na fasádu vhodnější. Mátě s tím někdo zkušenosti?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 7.210 (?), 9.9.2009 11:20

je to přesně tak, tříprstý má přísavné terčíky, drží bez konstrukce, na fasádě tvoří hezčí povrch, kupujte, nebo vytvořte roubovance, tříprstý lze sice hřížit, ale podle zahradníků rád vymrzá.

Roubuje se na podnož pětiprstého.

ps. Pětiprstý mám na plotě, tříprstý na zdi hospodářské budovy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 180.2 (?), 9.9.2009 12:09

Dobrý den. Jestli dovolíte, trošku to upřesním. Nedá se jednoznačně napsat, který je vhodnější. Vámi uvedený první přísavník, správně loubinec pětilistý má kultivar "Engelmanii, který má přísavné destičky a velmi pevně se na zdi přichytí. Některé větvičky však splývají, což je mnohdy velmi žádoucí. Je zcela otužilý. Loubinec trojlaločný má také kultivar "Veitchii", což je mladistvá forma, která tvoří menší laločnaté až trojčetné listy. Přichytává se velmi pevně, ve velmi tuhých zimách však spolehlivě namrzá. Nedorůstá takové výšky jako prvně uvedený loubinec. Výběr je na Vás. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 49.39 (?), 9.9.2009 18:33

Ještě doplním dosti vyčerpávající Stanislavowu informaci o doplněk, že nyní je již na výběr i více kultivarů (odrůd) přísavníku tojcípého:

1. někdy se pěstují semenáče, které alespoň zezačátku mívají listy složené ze tří lístků.

2. Klasickou odrůdou je Veitchii. Krásná zelená stěna, střechovité uspořádání listů.

3. Červenější nádech by měla mít odrůda Gloire de Boskoop (anebo tak nějak).

4. Drobnolistý (a asi menšího vzrůstu, jemnější) je Minutifolia.

5. Nejnovější odrůda, se kterou jsem se setkal, je žlutolistá. Jméno si zatím nepamatuji.

Kromě 1. a 2. jsou ostatní k mání jen zřídka a pouze v "dobrých zahradnictvích".

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 217.116 (?), 10.9.2009 17:41

Moc děkuji za rady. Asi bych se rozhodla pro odrůdu Veitchii, ale mám trochu strach z toho namrzání. Jsme na Jižní Moravě, tak to asi risknu. Ještě jednou všem děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika