Popinavka na plot z klasickeho pletiva



host - 143.249 (?)
9.10.2007 15:37
A treba psi vino nebo brectan by sel? 
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 154.56 (?), 9.10.2007 8:58, zobrazeno: 19482x
Zahradku od cesty mi lemuje stary plot z klasickeho pletiva. Napadlo me vysadit u neho nejakou popinavku. Co by jste mi poradili?
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 1.3 (?), 9.10.2007 11:25
K pletivu se hodí úponkovité rostliny, např. plamének (Clematis), vinná réva, tyto šplhají pomocí ovíjivých úponek, dále existují ovíjivé rostliny: podražec, opletka, zimolez (Lonicera) jejich výhony se vinou vzhůru kolem opory. Dále ostružiník, jasmín nahokvětý, pnoucí růže potřebují v prvních letech uměle upevnit a zachytit, potom se samy sunou po opoře, sklouznutí často brání ostny, trny.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 143.249 (?), 9.10.2007 15:37
A treba psi vino nebo brectan by sel? 
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 162.128 (?), 9.10.2007 17:18

Slo by oboje, brectan ale roste pomalu. Psi vino se rozsiruje rychleji, a na podzim krasne zcervena. Brectan je furt stejny.

Zimolez roste rychle a krasne kvete. Z plamenku je zajimavy tangutsky, jeste ted ho mam obsypany zlutymi kvety. Za dva roky vztvoril zcela nepruhlednou clonu a narostl pul metru nad plot. Ostatni plamenky nejsou tak mohutne jako tangutsky, ale maji velike krasne kvety. Ostruzinik hezky kvete, plody sklizim jeste ted v rijnu, ale je mohutnejsi a rozrusta se i do stran. Na kus plotu davam i okrasne dyne (je tim mozne vykryt dobu, nez hlavni plazivka doroste, pocitam ze treba brectanu bude trvat tak pet let, nez vam pletivo potahne, psimu vinu tri roky, zimolezu taky tri).

Taky chmel neni spatny, jedna rostlina mi pokryje deset metru plotu.

Zvazte co od porostleho pletiva ocekavate - jestli celorocni clonu (pak brectan nebo nektery zimolez co neopada), nebo tez neco co bude zdobit a u ceho vam nebude vadit, ze to na zimu opada.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 143.249 (?), 9.10.2007 22:29

Díky moc za reakci. Jak nad tím uvazuji tak spis mi nebude vadit ze to na zimu opada....  Plamenek Tangutsky.... muzete me odkazat nekde, kde bych si o jeho pestovani precetl?

dik

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 143.249 (?), 9.10.2007 22:33

http://web.quick.cz/sam.burian/pnouci/druhy/43.html

http://www.garten.cz/e/cz/237-plamenek-tangutsky-clematis-tangutica/

Omlouvam se, soudruh google mi toho najde dost, tak ted poprosim o prakticke rady a finty...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 1.3 (?), 10.10.2007 11:34
K tomu břečťanu: je to popínavá dřevina, která se přichytává zdí nebo hrubých opor pomocí příčepivých kořenů (stejně jako pnoucí hortenzie řapíkatá), to pletivo bych jako ideální neviděla, už taky kvůli hmotnosti břečťanu, když se rozroste.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 166.66 (?), 4.7.2008 12:18

Záleží na varietě břečťanu -klasické, běžně rozšířené odrůdy na slunci prosperují skvěle, pokud mají dostatek zálivky, Je zde ale jiný problém - začnou "keřovatět" tvoří strukturu, která je skutečně mohutnější.

Osobně jsem míchal Psí víno s břečťanem. I na slunných místech je břečťan v létě takřka skrytý pod psím vínem. Na podzim a v zimě je ale vidět dobře a plot je přitom stále zelený celý rok.

Nesouhlasím s Vámi zcela v bodě, že břečťan roste pomalu, Roste samozřejmě pomaleji než psí víno, ale pomalý růst je u břečťanu patrný tehdy, pokud jej ponecháte vlastnímu osudu. Dobře hřížené mohutné sazenice, nebo kvalitní dlouhé kupované kontejnerované sazenice dokáží pokrýt pole plotu 3x 2 metry do dvou sezón, stačí občas hodně zalít a hodně pohnojit. Sám jsem v minulosti kupoval dlouhé, mohutné kontejnerované sazenize břečťanu, dnes jen hřížím a hřížím, v současné době hlavně pro potřebu kamarádů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 208.62 (?), 18.10.2007 14:59

Taky záleží na orientaci plotu - my máme sever-jih a kvůli letnímu úpalu se břečtan rozrůstá velice pomalu a má malé lístky. Máme ho již 4. rokem a zatím nemůže být řeč o "zneprůhlednění" plotu. Jinak máme taky psí víno, plamének tangutský i jiné odrůdy - ty mají rády "studené nohy", takže přistiňujeme př. šantou kočíčí. Dále máme akébii, minikiwi, jasmín nahokvětý, popínavou růži, zimolez opadavý i neopadavý. Dále trubač a vistárii, ale ty už přímo nepokrývají plot.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 156.236 (?), 7.9.2011 19:10

Můžete mi říct jak rychle roste plamének tangutský - potřebuji pokrýt plot 2m vysoký a 3m dlouhý - kolik potřebuji sazenic? Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika