Jakou popínavku na pergolu?



Marvella - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (820) - 61.125 (?)
23.5.2016 15:07

Dobrý den, podražec zimy přečká, ale potřebuje opravdu pevnou a stabilní oporu, protože zvlášť při dešti je hodně těžký. Nejlépe se mu daří v polostínu nebo stínu. Opadává až někdy v listopadu. Marcela

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
            
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 18.119 (?), 7.5.2011 8:58

Já sice také nemám na zahrádce ani opletku (rdesno baldšuánské či Aubertovo), ani podražec, ale budu "kopat" i nadále za podražec, ovšem s uznáním opletčiných dobrých vlastností (ani Lída nepomlouvá podražec). Takže:

1. Jedna rostlina Vám zvládne popnout jak Vaši pergolu, tak i kůlnu. Opletce to bude trvat o něco kratší dobu.

2. Oba druhy bez větších problémů jistě seženete. Snadněji opletku (například proto, že se velmi snadno množí dřevitými řízky; podražec se množí spíše bylinnými řízky a nezakořeňuje tak snadno). Ve Vašem zahradnictví velmi pravděpodobně objevíte opletku.

3. Myslím, že opletka o něco snadněji namrzne (většinou opět obrazí; ale namrzlé větvičky odtamtud nevypletete).

4. Opletka udělá velmi "nadýchanou peřinu" veliké změti tenkých větviček od léta do zámrazu pokrytou bohatými latami drobných bílých kvítečků. Podražec kvete mnohem kratčeji a nenápadněji v záplavě listů, ale jeho jednotlivé květy jsou velezajímavé, fajfkovité a důmyslně "vymakané" pro opylení. (Škoda, že u nás nejde pěstovat velkokvěté podražce z tropických oblastí)..

5. Opletka tvoří neuvěřitelnou změť větviček. Bez listů (tedy půl roku) je to "roští". Podražec mi připadá "učesanější". Má pevněji smotané zelené větvičky (i v zimě) a kompaktnější vrstvu velkých zelených srdčitých (podrážkovitých) listů..

6. Oba druhy se pro "vyšplhání" na pergolu potřebují okolo něčeho ovinout. Později udělá opletka onu "peřinu", která bude ležet i na vodorovných překladech pergoly. Podražec se raději omotává podle drátů či latí položených o něco hustěji.

Prozatím vše. :-)

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 182.227 (?), 7.5.2011 10:24
Každá popínavka má svoje výhody a nevýhody.Nevýhoda např.podražce je, že na slunci trpí sviluškou a bez postřiků se nedá udržet přijatelně hezká.V polostínu nebo i stínu je to však nenáročná, velice krásná rostlina.Podle mě pergola 3x3 metry moc velká není a nedával bych k ní velmi rychle rostoucí dřeviny, protože tyto se musí často omezovat ve vzrůstu.Tím nechci říct, že opletka není vhodná.Jestli Vám nevadí jednou ročně úprava velikosti, tak proč ne.Je to hezká popínavka.Já jsem však od přírody líný, takže na tuto pergolu bych volil jemnější popínavky např.akébii, nebo podle toho jak je vysoká, třeba v kombinaci s klematisy.P
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 128.72 (?), 17.5.2011 23:34

Já připojuji svou negativní zkušenost se rdesnem - po několika letech se z ní stala "Adéla", její růst je možné zastavit snad jen tím, že ji ostříhám až u země, protože čím víc se rdesno stříhá, tím více roste. Začne tvořit velké kupole, houstne a dřevnatí a je potřeba počítat s tím, že je to opravdu mohutná rostlina, která vyhazuje dlouhé šlahouny jako v džungli. Kromě toho zcela jistě pergolu zničí, já osobně bych si ji tam nedala, už mi zničila plot. S podražcem zatím zkušenost nemám.

Petra

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 155.239 (?), 9.5.2016 16:36
Na porůstání čehokoliv a pergol zejména a to velice efektně uznávám podražec.Má velké listy (podobné listům fazolí),kterými příjemně prosvítá slunce.Já jsem to ještě prokombinoval s dřevnatým plaménkem.Nejen na pergole, ale už vrostly oba do sousední šesti metrové borovice a do břečťanu, který kryje sousedovo stodolu do výšky 8mi metrů.Je to skutečná, vitální džungle.A toho ptactva uvnitř!!! Občas to celé sestříhám elektrickými nůžkami na živý plot... L.Šoch
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 238.53 (?), 10.5.2016 11:30

Dobrý den,

v současné době jsem dokončil zahradní altánek a uvažuji čím do osadit-zatím tam mám 2 ks klematis, břečťan, zimolez a v přední části 2 popínavé růže.

Zaujal mě podražec a mám několik dotazů:

Vydrží to mrazy v zimě?

Není to moc masivní rostlina? -mám trochu strach o nosnost altánku...

Díval jsem se na fota

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Marvella - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (820) - 61.125 (?), 23.5.2016 15:07

Dobrý den, podražec zimy přečká, ale potřebuje opravdu pevnou a stabilní oporu, protože zvlášť při dešti je hodně těžký. Nejlépe se mu daří v polostínu nebo stínu. Opadává až někdy v listopadu. Marcela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?13.6.2024
Kouří do místnosti10.6.2024
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika