Kaktus - jak ho zachránit?



host - 30.253 (?)
13.1.2020 14:33
Jak zachránit můj kaktus?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 39.189 (?), 10.1.2013 16:19, zobrazeno: 45980x

Potřebovala bych poradit, už nekolik let mám kaktus, ale ted mi poslední rok začal takhle odcházet. Prosím jak ho zachráním? Nechci o nej přijit.

Vadnoucí kaktus
Vadnoucí kaktus
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 220.182 (?), 10.1.2013 18:24

A co se vám na něm nelíbí? Stárne... Pokud je ta spodní část na omak tvrdá jako horní (nebo tvrdší), je v pořádku. Jedině, že by byla měkká (že by hnila), pak by se to muselo řešit.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 227.150 (?), 12.1.2013 4:16
Prave ze na omak tvrda neni... prijde mi ze mekkne a tak nevim jak s nim nalozit aby byl zas v poradku abych ho zachranila... Marcela
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 220.182 (?), 12.1.2013 15:28

Pokud by ten spodek byl měkký a kaktus by začal hnít, musela by se odříznout zdravá horní část a nechat několik dní zachnout. Je dobré na ní asi pod úhlem 45° seříznout žebra, aby se při zasychání trny nekroutily směrem dolů. Po zaschnutí ho můžete buď zlehka tak 0,5cm zasadit, nebo počkat, až se vyvinou čekací kořínky a zasadit až pak. Použít lehkou zem pro kaktusy, zpočátku nezalévat!!! - nejdřív musí mít nějaké kořeny...

Ale podle té fotky mi fakt nepřipadá, že by hnil, to bývá buď hnědý nebo do žluta...          Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 102.202 (?), 22.1.2013 0:43

No on je práve mekky a takový jako by se to i zcvrkávalo... a to mám do nej opravdu rezat? jak dlouho asi trva než začnou kořínky? Zem pro kaktusy seženu v každém zahradnictví?...

Marcela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 220.186 (?), 22.1.2013 15:32

Zem namícháte z normální zeminy + písek, lze i přidat i trochu drobné drti z cihel (ne prach) nebo trochu perlitu. Ale není to nutné, stačí zemina + písek tak 1:1.

Klidně bych tu zdravou část odřízla (musí být na řezu celá zelená!), jinak vám to bude postupovat dál a už ho nezachráníte. Pokud ta spodní část bude ještě trošku životaschopná, mohly by z její horní části časem vyrazit nějaké odnože, ale předpokládám, že spíš ne.

Tu odříznutou horní část upravte, jak jsem psala a nejdřív nechte řez zaschnout.  Pokud ten vršek postavíte třeba na prázdné štamprlátko, uvidíte, když začne ukazovat čekací kořínky. Když mají tak 3mm, můžete ho posadit na povrch zeminy v květináči a mírně přitisknout, aby byl nepatrně zabořený v zemině. Pak zalévat jen velmi opatrně, dokud pořádně nezakoření.         Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 240.118 (?), 1.2.2013 14:23

Zřejmě se jedná o Echinokaktus grusonii, který přežívá v ne zrovna ideálních podmínkách, takže odrůstající spodek rostliny se scvrkává a tím se stává poněkud navzhledným. Pokusit se o zmlazení řezem bych u echinokaktusu nedoporučoval. Zakořenění nemusí být úspěšné. Taky zakrytí spodní části rostliny nějakou dekorací nebo zapuštění do substrátu rostlině neprospěje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 197.182 (?), 1.12.2013 15:22

Měla jse m problém s hnilobou a dnes jsem to odřízla a snad správně.

Boužel na kaktusu jsou přilepeny umělé květy od zasílatele Baker. Nevadí to?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 30.253 (?), 13.1.2020 14:33
Jak zachránit můj kaktus?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 168.103 (?), 14.1.2020 11:28

nezalévat, snad to přežije. Podle fotky usuzuji, že má příliš vláhy, což mu nesvědčí a to je zřejmě důvod, proč hyne. Taky zem, ve které je zasazený, není příliš vhodná. Do kaktusů jsem sice nikdy nešel, jenže pak se jich někdo chtěl zbavit a tak jich několik skončilo u mě. Přezimují takto za oknem při asi 15° a bez zálivky. nestěžují si. Walter


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika