Druh kaktusu



host - 103.29 (?)
25.9.2011 18:16

Můj tatínek, kaktusář taky ihned prohlásil, že květy jsou přilepené. Určitě se nemáte za co omlouvat, to spíš ten, kdo takhle hyzdí rostliny. Bláža

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 230.14 (?), 25.9.2011 12:48, zobrazeno: 10503x
Dobrý den, poradí mi prosím něko, co je to za druh kaktusu?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
j3david - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (192) - 51.179 (?), 25.9.2011 14:26

No tak to vypada na kaktus koupeny nekde na trzisti. Je to asi nejaky Cereus, pravdepodobne mnohonasobny krizenec jakych se urodi spousty a pro kaktusare nemaji valnou hodnotu. Ti si ceni originalni, puvodni druhy. Takoveto "krizence" se oznacuji privlastkem "Species" ("sp."). Takze tedy Cereus Sp. Kvety asi taky nejsou  "jeho vlastni", ale jsou to prilepene kvety slamenek - to prave delaji stankari na trzisti aby se lepe prodavaly. Nicmene i takovato rostlina muze udelat spoustu radosti, zachovejte se k ni podle obecnych pravidel, pristi rok se dockate jejich vlastnich krasnych kvetu. Pokud se pletu, omlouvam se.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 103.29 (?), 25.9.2011 18:16

Můj tatínek, kaktusář taky ihned prohlásil, že květy jsou přilepené. Určitě se nemáte za co omlouvat, to spíš ten, kdo takhle hyzdí rostliny. Bláža

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1578) - 166.4 (?), 25.9.2011 21:11

Je to semenáček nějakého sloupovitého kaktusu, ty bohužel kvetou až poté, co dosáhnout patřičného stáří a výšky, většínou hodně přes metr... takže vlastních květů se hned tak nedočkáte.

Pro Jaroslava Davida - zkratka sp. pochází z latinského species a neznamená kříženec, ale naopak přírodní, dosud neurčený druh. Křízenci se označují zkratkou hybr. z latinského hybridus eventuelně malým x mezi rodovým a druhovým jménem.  Např.  Cereus hybr., nebo Lobivia x kermesina.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
j3david - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (192) - 51.179 (?), 26.9.2011 7:48

Aha - děkuji za upozornění, doposud jsem žil v bludu. Protože se malinko kaktusy zabývám (opravdu malinko, není to myšleno ironicky), dovolil jsem si tuto nesprávnou úvahu. Evidentně se nemám montovat do něčeho co dokonale neznám. V této souvislosti mne ovšem udivuje kolik "species" se mezi kaktusáři, na aukcích, tržištích apod. traduje, kolik rostlin je takto označených! Nezdá se mi ve světle Vašeho vysvětlení že by bylo až tolik přírodních neurčených druhů.Spíše se mi tedy zdá že jde o jakousi inflaci tohoto označení.

Doposud jsem rostliny označené "species" považoval na produkty divokého křížení ke kterému běžně dochází ve sklenících kdy se mohou náhodně oplylovat mezidruhově některé rody. Na druhou stranu rostliny označené "hybr." jsem považoval za takové které jsou kříženy cíleně a za definovaných podmínek. No - člověk se pořád učí. Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1578) - 178.81 (?), 26.9.2011 8:12

Pane Jaroslave, species znamená v době sběru neurčený druh, nikoli druh dosud nepopsaný. Samozřejmě, že téměř všechny takto označené kytky patří ke druhům již popsaným.  S tou inflací máte pravdu, je v tom komerce, neboť druh označený jako species má větší šanci na prodej než když bude označen jménem všeobecně známé a rozšířené kytky.

To vzájemné opylování ve sklenících u nás hraje dnes menší roli než dříve, většína semen a z nich vypěstovaných rostlin dnes prodávaných pochází ze sběrů na nalezištích.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 242.62 (?), 26.9.2011 12:28
Pánové, velice vám děkuji za vaše užitečné rady. Ke kaktusu se budu chovat s úctou a třeba mě jednou za to ještě odmění svými nádhernými květy :-) s pozdravem Zuzana
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 3.203 (?), 5.4.2012 15:01

Ještě k tomu jménu,1.cereus (možná validus)a za 2.stensonia corynae, jestli ne, tak teda nevim.

Josef

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika