Seminka s vlastni zahradky



host - 180.2 (?)
13.12.2011 15:04

Dobrý den. Tak já bych řekl, že se tazatelka ptá na to, zda při sběru semínek z hybridní odrůdy vyroste něco hodně odlišného než to, co původně vysela. Prodejce nepochybně F1 na obal napíše už z toho důvodu, že hybridní osivo je někdy až výrazně dražší než běžné. No a zadavatelce jen napíšu, že si klidně může sebrat svoje osivo, pokud vysloveně nelpí na tom, že nebude mít hybrid. Pokud si pamatuji, tak podle příspěvků to tady dělá dost pěstitelů. Ostatně, já taky. Stanislaw

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
zanpets - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (395) - 214.160 (?), 13.12.2011 13:28, zobrazeno: 51075x

Zakladam tuto diskuzi, abyste mi nebo nam zdelili zkusenosti ze seminky vypestovane z vlastni plodne zeleniny a ruzne... Chtela jsem se jen ujistit... mam seminka Dynich, cuket a jinych plodin... Ale porad me mate, ze treba u nekterych dyni nebylo psano F1 a treba s toho pry vylezlo neco jineho nez ta puvodni dyne,,  a zda treba s kupovane dyne hokaido vyleze hokaijdo nebo ne,,,,,  podelte se o zkusenosti... a napiste o jakou zeleninu jste meli ze svych... Protoze nevim zda to ma cenu vubec vysazovat,,,,, dekuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 123.87 (?), 13.12.2011 14:21

Mě tedy mate, že nevím, co vás mate. Nemohla byste to napsat srozumitelněji? Ze semen, která vlastnoručně vyndáte z dýně, vám vyroste zase dýně, probůh.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Michal. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (711) - 8.42 (?), 13.12.2011 14:27

Tazatelka jistě neměla na mysli, že by jí z dýňových semen vyrostla palma. Já chápu dotaz tak, zda má prodejce povinnost označovat F1 hybridy. Tj. pokud toto označení na balení není, zda se mohu spolehnout, že jde o čistou odrůdu. Mám pravdu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 180.2 (?), 13.12.2011 15:04

Dobrý den. Tak já bych řekl, že se tazatelka ptá na to, zda při sběru semínek z hybridní odrůdy vyroste něco hodně odlišného než to, co původně vysela. Prodejce nepochybně F1 na obal napíše už z toho důvodu, že hybridní osivo je někdy až výrazně dražší než běžné. No a zadavatelce jen napíšu, že si klidně může sebrat svoje osivo, pokud vysloveně nelpí na tom, že nebude mít hybrid. Pokud si pamatuji, tak podle příspěvků to tady dělá dost pěstitelů. Ostatně, já taky. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
zanpets - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (395) - 214.160 (?), 13.12.2011 17:02

tak otazku jsem mozna spatne zadala ale michal pochopil o co mi jde.  ja vim, ze F1 plody nema smysl sbirat seminka... jenze nektere seminka na obalech napisou F1 a jiny vybobce osiv u stejne odrudy nenapise F1... to prave nevim zda muze se jedna i to nepopsane baleni o F1? Neumim moc formulovat otazku...   prikl. treba u dyne muskatovky, co mam vysetou doma sklidim seminka a muzu verit, ze vyroste stejna kvalita...   nekde jsem cetla, ze to i muze udelat opyleni a potomek muze byt treba i barevne odlisny nebo velikostne... ptam se jako mala, tak pro ty, co maji s toho srandu.. tak ja si myslim, ze od toho je ta diskuze.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 13.12.2011 17:18

Já beru semena i z hybridních odrůd, pokud nemohu koupit nebo sehnat originál. Pokud tak učiním, vyberu co nejvíce semen z první generace jako zásobu pro další sezony, nevybírám z dalších generací a doufám že než zásoba dojde tak seženu originál. Praktikuji to hlavně u rajčat a zatím jsem spokojen. Vybranou odrůdu na semeno se snažím umístit odděleně od ostatních (rajče, pokud to jde) nebo opylovat ručně (meloun). Přikládám fotografii rajčete které rostlo ve společnosti jiných (to vpravo) nebo samostatně na terase (dvě levá), rozdíl je celkem znatelný, jak ve velikosti tak v množství semen.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 5.149 (?), 13.12.2011 18:00

Ze stejných důvodů jako vy, pane Mirku)  jsem si nechal na semeno papričku Jalahot F1 (jejíž semena byla letos nedostatková). Lilkovité rostliny (rajčata, papriky, lilek) jsou převážně samosprašné. I v tomto případě u hybridů F1 vznikne semeno F2 s nevypočitatelnými vlastnostmi. Pokud jde o plod, tak si myslím, že z květu vznikne takový plod, jaký byl geneticky dán v semenu. Jeho vlastnosti nejsou dány opylovačem (stejně jako u ovocných stromů apod.). Jinak pokud budou semena Jalhot F1 na trhu, tak s radostí ta svá vyhodím.

           Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Michal. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (711) - 8.42 (?), 13.12.2011 19:03

Není pravda, že semena F1 generace jsou ještě jednotná. Už tato se geneticky štěpí. Jinak ale souhlasím s tím, že na opylovači záleží jen málo, protože většina plodu, který jíme, je tvořen oplodím, které se vyvíjí vegetativně z matečné rostliny, pouze semeno a osemení je generativní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 5.149 (?), 13.12.2011 20:30

Souhlasím s tím, že všechna semena F1 nejsou jednotná.Tak jako jeden můj syn není stejný jako druhý i když má stejnou matku a stejného otce, tak hybridy F1 také nejsou úplně stejné. U lidí to poznáte na první pohled, ale například u rajčat, kdybych Vám je dal ochutnat, tak byste žádný rozdíl nepoznal. Je to jen v tom, že jsme přeci jen složitější než rajčata.Jinak i normální rajčata tzv.dědictví, jsou všechny hybridy, ale mají, za tu dobu co byly v určitém uzavřeném regionu pěstovány, geneticky zakódovýny určité vlastnost (například San Marzano, Stupické apod). Jiným způsobem vznikla například stará odrůda Sláva Porýní, která je hybrid, který vznikl v Německu křížením Geisenhamer x Lukulus.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 5.149 (?), 13.12.2011 17:25

Pokud Vás baví dělat pokusy, tak si klidně pěstujte vlastní semínka. Pokud chcete mít příští rok cuketu stejnou jako letos, tak obětujte pár korun a semena si kupte.Je to prosím genetika- J.G.Mendel a ta stále platí. Pokud jde o semena F1, tak stejný otec (pyl-prašníky) opyluje vždy stejnou matku (blizna-semeník). Tím pádem vznikají jedinci (rostliny) jen málo od sebe odlišní (vlastně takoví sourozenci) s valstnostmi, které chtěl šlechtitel doáhnout  (např. odolnost proti chorobám, chuťové vlastnosti, velikost apod.). Přesetím hybridů F1 vzniknou hybridy F2, každý s jinými vlastnostmi, některý může být vynikají, naproti tomu jiný může mít nejhorší vlastnosti jak původního otce tak i původní matky (jde o teorii pravděpodobnosti). I u nehybridní zeleniny je nutno dodržovat ochranné vzdálenosti, aby nedošlo k nevhodnému opylení (např. mrkev vers.mrkvous, zelí vers.plané brukvovité rostliny apod.).Nejsem fanda našich semenářských firem, ale nemyslím si, že by nehybridní semena vydávaly za hybridní ani naopak- byly by samy proti sobě.Pokud jde o Hokaido, tak ani nevím jestli jde o tykev plazivou nebo keříčkovou nebo úplně jiný rod a jestli jste měla vy nebo někdo jiný v její blízkosti tykev stejného rodu. Keříčkové se nekříží s plazivými.

           Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika