Rychlé uvadání listů cukety



host - 9.143 (?)
21.7.2019 0:30

Když mi takhle vadla nějaká rostlina (cuketa zrovna ne, ale celer, mangold, kytky...), našla jsem pak pod ní myší, nebo i větší (hryzčí?) díru. Rostlina měla tím pádem kořínky ve vzduchu a zalévání jí nijak nepomohlo. Hanča

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Tamarar - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (67) - 26.54 (?), 20.7.2019 14:26, zobrazeno: 3934x

Dobrý den,
jedna ze čtyř cuket vysazených do kompostu, vcelku pozdě (červen), rostliny jsou ještě slabé, velmi rychle vadne. Uvadání trvá asi 1,5 dne. Týká se to starších listů. Máte někdo radu, jaký je ideální postup?
Žádné postřiky, zálivka dostatečná, kompost má podle mě vyrovnaný poměr dusíku a uhlíku, je občas vápněný (naposledny před dvěma roky). 
Děkuji mnohokrát a všem bohatou a zdravou úrodu.




Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 20.7.2019 20:53

Nikdo nemá názor? Už jsem pěstoval cukety leckde, ale s tímto jsem se nesetkal. Dokonce jsem letos také zasadil několik cuket v červnu i červenci (i na Vysočině). V živém kompostu však mám jen dýni (520 m.n.m.) a daří se jí dobře. U cukety bych se toho trochu bál. Nerozložený kompost je nehomogenní. Obsahuje vrstvy a ložiska s velmi odlišným složením. Vysvětluji si to tak, že kořeny jedné mladé rostliny narazily na něco dosti odlišného (kus vápna, hnízdo krtonožek nebo brouků,  nemocné rostliny příbuzného druhu...) a to jim nechutná. To je však jen nepodložená domněnka. Vy nemáte jinou možnost než odstraňovat špatné listy a zalévat čistou vodou. Cuketám pozdě vysazeným můžete prodloužit sezónu, když je budete při studených nocích (září-říjen) na noc zakrývat tak, aby se fólie nedotýkala listů. Dejte za měsíc vědět, jestli se s tím problémem cuketa vypořádala.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 9.143 (?), 21.7.2019 0:30

Když mi takhle vadla nějaká rostlina (cuketa zrovna ne, ale celer, mangold, kytky...), našla jsem pak pod ní myší, nebo i větší (hryzčí?) díru. Rostlina měla tím pádem kořínky ve vzduchu a zalévání jí nijak nepomohlo. Hanča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 157.239 (?), 21.7.2019 8:50

Souhlasím s M. i s H.-zkuste půdu okolo postižené rostliny prohrábnout-motyčkou, prstovým nářadím nebo i pouhou rukou-raději v rukavici, pak přitlačit, ušlápnout a prolít větším množstvím vody. SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Tamarar - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (67) - 26.54 (?), 10.8.2019 11:09

Děkuji všem za rady, měli jste pravdu. Pokud rostlinami byly díry jako vrata. Utlačení zeminy, odstranění nejvíce postižených listů jako redukce listové plochy a důladná zálivka pomohly. 

Od té doby úroda jako blázen. Díky všem!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika