Rajče na sušení



adri - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (263) - 150.114 (?)
18.12.2012 19:30

zaujal ma Váš bod 2 - aký vplyv má to sparenie octovou vodou na chuť? ja suším do tuha, lebo jeden rok som neodhadla, čo je dosť a čo málo vysušené a pokazili sa mi - skvasili, aj keď boli v oleji.

preto rovnako ako Vy v bode 4 pozorujem zmäknutie až na jar, mne to ale nevadí a jem aj tie tuhé.

zaujalo ma, či to sparenie nespôsobí vlastne len "napitie" do vhodnej nekaziacej sa vlhkosti a t.j. sú hneď vláčne. adri

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
               
host - 43.164 (?), 18.3.2010 21:11

Prosim, muzete dat sve vyzkousene recepty na uchovani rajcat, jak v oleji, tak suseni i jine? Dekuji!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Jamieee - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (622) - 17.162 (?), 19.3.2010 12:23

miluji sušená rajčata a zkoušel jsem loni několik postupů

nakonec mohu říct jen jedno: už to dělat nebudu... z několika plechů je toho pak hrst a té energie co se spotřebuje...

a hlavně, sušená rajčat se dají snadno koupit kdykoliv a ve špičkové kvalitě!!! kupuji v Makru 3 litrové balení, pětina ceny než když to kupujete v menších baleních a je to opravdu špičková kvalita!

rajčata jezte čertsvé a když je jich více, nejlepší je univerzální domácí pyré! z toho pak v zimě můžete vařit přes lasagne, rajskou až po mořské plody v rajčatové omáčce či si dělat podle chuti vždy trochu čerstvého kečupu...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
adri - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (263) - 41.253 (?), 19.3.2010 14:35

ja uchovavam v oleji, do ktoreho pridavam cesnak. vydrzi isto 2 zimy v pivke (teda viem to len kvoli jednej zabudnutej lahvicce, inak mam problem, aby mi vydrzely do jara - t.j. jsou tvrde "na pridel" :))

minuly rok som ich nenakladala do oleja (no, ze jako zdrava vyziva :)), tj som tie rajcinove chipsy ulozila len tak do vzduchtesneho pytlika/poharu. mierne navlhli (asi zbytkova vlhkost, aj ked som si myslela, ze su usesene na troud), ale stale su vyborne, akurat ich u prezuvam (prežúvam jako že žvejkám, nie prezúvam, ako že přezouvám).

adri

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 133.163 (?), 18.12.2012 9:39

Dle převážně italských receptů jsem zpracovával sušená rajčata několika způsoby.

1. namáčení v octové vodě po dobu asi 2 hodiny, osušení zalití olejem.

2. spaření v octové vodě, osušení, zalití olejem

3. zalití "vařícím" olejem

4. zalití olejem

5. okamžitý konzum

1. Poměr vody a octu byl 2:1, rajčata změkla ale na můj vkus hodně octová, tento způsob jsem zavrhl.

2. Vařící voda s octem v poměru 3:1 - 5:2, rajčata jsem dal do většího cedníku a ponořil na 10-20 s. do vody s octem. Pak stačí jen nechat okapat a prohodit (jako když se na pánvi háže palačinkou) aby z rajčat nekapala voda. Naskládat do skleničky a zalít olejem. Rajčata jsou vynikající, měkoučká, je možné přida česnek nebo jiné "dochucení", toto zpracování budu nadále používat.

3. Zalití horkým olejem jsem zavrhl, je to "nebezpečné" a rajčata jsou úplně tvrdá, jakoby vysušená. Jejich reakce na olej je velmi divoká, rajčata max do půlky skleničky, okamžitě nabývají na objemu.

4. Při zalití olejem zůstávají rajčata několik měsíců polotvrdá a hodí se hlavně na další použití v kuchyni kde dochází tepelnou úpravou k jejich změknutí (pod maso, pod těstoviny apod.). I tento způsob nadále používám, na jaře by měly být v oleji měkčí (pokud je do té doby nesníme).

5. Přímý konzum ze sušičky má neblahý vliv na všechny předcházející postupy - jeden se musí hodně hamovat aby bylo co do oleje nakládat cheeky.  Je to vynikající pochutina a nechat stát na lince misku s rajčaty je sebevražda. Rajčata krájím hlavně podélně na plátky, na kolečka spíše velké masité odrůdy, suším tak aby nebyla úplně tvrdá (nelámala se). Nasušil jsem odhadem asi 60 sklínek různých velikostí ale už nyní vidím že to bude do další sezony málo.crying

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
adri - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (263) - 150.114 (?), 18.12.2012 19:30

zaujal ma Váš bod 2 - aký vplyv má to sparenie octovou vodou na chuť? ja suším do tuha, lebo jeden rok som neodhadla, čo je dosť a čo málo vysušené a pokazili sa mi - skvasili, aj keď boli v oleji.

preto rovnako ako Vy v bode 4 pozorujem zmäknutie až na jar, mne to ale nevadí a jem aj tie tuhé.

zaujalo ma, či to sparenie nespôsobí vlastne len "napitie" do vhodnej nekaziacej sa vlhkosti a t.j. sú hneď vláčne. adri

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 242.167 (?), 18.12.2012 20:55

K tomu spaření, já osobně na kyselé moc nejsem a ten poměr octu a vody vliv na chuť má. Poměry které jsem uvedl jsou pro nás doma tak akorát, rajčata mají jen velmi velmi slabě kyselou příchuť. Pro ty kdo mají rádi kyselé tak bych to tipl na poměr 1:1, ocet jsem zkoušel náš obyčejný nebo i italský vinný tmavý (ten smrděl při vaření jak bolavé nohy). Vzhledem k ředění jsem chuťový rozdíl zatím nepozoroval (budu to sledovat). To že jsou měkké okamžitě, umožňuje jejich konzumaci ihned (teď píši o měkké struktuře), nechávám je však alespoň měsíc do otevření aby se "promastily". Jsem rovněž zvědavý jakou budou mít strukturu např. po půl roce, zda se např. nebudou rozpadat. 

Vysušit se musí úplně, je možné je rovněž potom nechat jeden-dva dny "odstát" aby trochu změkly a byly více žvýkací. V jednom případě jsem je (při pídění po způsobu aby byly měkké) nedosušil, a jak píšete, začaly kvasit i když byly v oleji.

Rovněž vyrábím paprikový olej (zatím sladká paprika) a to tak že dám dvě kávové lžičky na dvě deci oleje (slunečnicový, řepkový, manželka používá pro její várky olivový), rozmíchám a nechám papriku usadit, opatrně sliju. Olej má pak krásně červenou barvu, pálivou papriku jsem zatím nezkoušel.

Mirek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 23.9.2012 9:48

Na sušení velmi vhodná odrůda Caspar F1, je keříčková ale dosahuje i metrové výšky, hodně raná a úrodná, pěstuji ji i v květináči. Bohužel je náchylnější na nedostatek přřímého vápníku, řeším to Wuxal Kalciem.

Nechal jsem ho přezrát na semena
Nechal jsem ho přezrát na semena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 243.245 (?), 23.9.2012 23:29

A to budete ta semínka sít? F2 generace není shodná s F1 generací, dojde k rozštěpení, stejné vlastnosti jako F1 bude mít jen část rostlin.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 24.9.2012 6:48

Pokud se mi nepodaří sehnat originální balení semen tak je budu vysévat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
rettigova - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (160) - 207.90 (?), 24.9.2012 10:00

Jo, dělám to taky a není to poznat. Na sušení se mi zdály letos nejlepší MoneyMaker, hlavně jich bylo nejvíc a jsou velmi intenzivní chuti i před sušením.Já to nemusím, ale doma je to považováno za lahůdku.Nevím, kolik jsem usušila, cca 10 kg, z toho zbude cca 1/2 kg, někdo to koupí v obchodě za 40 Kč/80 za kilo/,ale srovnat v chuti se to nedá.Navíc je mají určitě sířená.

Nejradji mám rajčata banánová červená, jsou obrovská, je jich hodně, plná šťávy.Loupala jsem je a natlačila do sklenic, dělala pyré.No, na sušení moc nejsou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika