Rajčatový hokus pokus - průběh



host - 135.233 (?)
20.1.2018 18:44

wikipedia pise: 10,000–25,000 lux, - denne svetlo, nie priame slnko
32,000–100,000 lux - priame slnko, priame slnko bez atmosfery - 128 000 lux

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  26,  27,  28,  29,  30  >   
            
host - 135.233 (?), 20.1.2018 18:44

wikipedia pise: 10,000–25,000 lux, - denne svetlo, nie priame slnko
32,000–100,000 lux - priame slnko, priame slnko bez atmosfery - 128 000 lux

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 20.1.2018 21:55

Ano, to všechno je nejspíš pravda. Jenže to nemá valnou relevanci k pěstování rostlin. Rostliny totiž ani neumí ty nejvyšší příděly využít a naopak rostou už od 400lx. Posílám odkaz, přímo šitý na plodovou zeleninu. Je tam přehledný graf.

Takže pro vypěstování sazenic je teoreticky možné vycházet z toho minima, což ovšem není nutné, protože moje měření ukazují několikanásobně vyšší hodnoty i za zatraceně pošmourného lednového dne za oknem v bytě, ještě k tomu stíněném lodžií. Ostatně zahrádkářská praxe to jasně dokazuje, i když třeba o něco později. Můj cíl je zjistit, zda za tím oknem (a na balkoně - západ/východ) také dokážou růst celoročně včetně plodů. Chutných plodů. Třeba i s přisvětlováním.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 135.233 (?), 21.1.2018 11:18

tych 400 lux je diskutabilne. Je to svetlo v kancelarii, alebo pri zapade slnka. Su tropicke rastliny, ktore rastu v pralese v dolnych etazach a tie su skutocne nenarocne. Preto ich pestujeme ako izbove rastliny. Su aj vodne rastliny ktore su rovnako nenarocne a mame ich v akvariach pod umelym svetlom. V akvariu pri okne by ich znicili riasy. Rajciny su geneticky adaptovane na priame slnko, resp priame svetlo trochu inych davok, ako mame v interiery. Je pravda, ze mlade rastinky su menej narocne na svetlo a prudke svetlo ich moze spalit. 

Este jeden faktor. Cas. V zime mate kratsie dni a denny cas vystavenia prirodzenemu svetlu je tiez dolezity. Asi kombinacia prisvetlovania a rast niekde pri okne je tym spravnym receptom dosiahnut dobry vysledok. Vela zdaru.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 21.1.2018 12:44

Díky. Faktor času jsem opomněl zmínit: tím přisvětlováním jim dělám 12ti-hodinový den. Přes poledne, když se mi zdá, že mají dost denního světla, jim lampy vypínám. Moji největší jedinci, vysetí 16.12., mají 25cm, stonky jsou pak 4 až 5 mm v průměru. Vypadají přesně jako sazenice, které vysazuji v květnu na záhon. Takže je čas je přesadit do větších nádob. A až vyrazí výhony, nařízkuji je. Centrální výhon ale asi nechám, aby mohly vegetovat vesele dál. Buď doma nebo v pařníku na balkóně. To by bylo, abych neměl v květnu rajčata.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 111.183 (?), 22.1.2018 19:07

Skleníček na klíčení, snadno, rychle a zdarma. Z 5l petky od náplně do ostřikovačů. Vrchní část rozřízlé nádoby je ve dvou rozích nastřižená, aby to šlo nasunout.     Rosťa


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Honza z Polabí - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (144) - 167.137 (?), 23.1.2018 9:20

Když 23.1. už vypadají sazenice jako ty, které vysazujete v květnu na záhon, to Vám blahopřeji a těším se na zprávy, co s nimi ted do začátku května, to jest 14 týdnů budete dělat. To je ten faktor času. Jinak zalévám odstátou vodou z vodovodu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 23.1.2018 15:26

Všechno jsem vysvětlil na vlákně "Množení řízkováním". Přiznávám, že jsem ten časový plán poněkud nezvládl, ale to se příští rok poddá.

A s tou vodou to dělám taky tak. Nic jiného mi nezbývá.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Hospůdka na mýtince - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (105) - 38.61 (?), 22.1.2018 22:47

Dobrý den,

možná svým příspěvkem tuto velice blahodárnou a užitečnou diskuzi zkomplikuji. Jen bych se rád zeptal, zda zde snad někdo zkoušel porovnat kromě luxů a lumenů i vliv zálivky studniční, vodovodní a sněhové vody.

Múj poznatek z aktuální doby je, že semena zalévaná velmi hnojivou vodou z akvárií vzcházejí podstatně později, než semena zalitá vodou z rozpuštěného a ohřátého sněhu.

Další vývoj je samozřejmě u vody z akvária s detritem podstatně rychlejší (podstatně více dusíku), samozřejmě s ohledem na světlo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 22.1.2018 23:08

Hospůdko, to jste opravdu zkomplikoval. Ale už mne taky napadlo, že voda může mít vliv. Jenže to už jsem nedokázal zahrnout. I tak se mi z těch faktorů, které jsem zahrnul, točí malinko hlava. Jediná voda, kterou mám k dispozici, je zatraceně tvrdá (kolem 3) a sněhu je u nás v Ústí letos pramálo. A akvárium nemám. Takže mi zbývá jen věřit Vaší zkušenosti. Pečlivě dbám na teplotu vody, měla by být přibližně stejná jako teplota půdy v kelímcích, ale to je tak všechno.

Milan HP 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 23.1.2018 18:48

Hodně měkká voda je nejen ze sněhu, ale teče i z klimatizace, vysoušeče vzduchu apod. Topení klimatizačním přístrojem je sice v ČR málo obvyklé, ale mně to tak vyhovuje. Dneska jsem zase bezúčelně vylil 20 litrů. Sněhová voda v obci bývá mnohem špinavější a sám bych ji nerad používal v akváriu. Z lokálních topenišť jsou vločky (ač bílé) nasyceny nějakým petrolejem. Takže pro čistý sníh se chodí daleko od silnice a daleko od komínů. Dešťová voda není tak znečištěná, pokud se sbírá mimo hlavní topnou sezónu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  26,  27,  28,  29,  30  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika