Rajčata 2023



host - 113.229 (?)
4.4.2023 10:31

Naprostý souhlas s Vladimírem. Sám mám rajčata v nevytápěném skleníku u zdi už asi 14 dnů. Pokud bylo venku na zemi -5°C, ve skleníku se držela teplota kolem +5°C, jen minulý týden, když bylo na zemi -7, jsem raději trochu přitápěl svíčkami. 
Takto rajčata a papriky pěstuji několik let, je pravda, že za těchto nízkých teplot jsou přírůstky minimální, ale po oteplení to rostliny velmi rychle doženou a rostou vždy naprosto normálně.
Pro Milana: teplota půdy je myšlena v jaké hloubce, 1, 5 nebo 10 cm? Podle mého názoru je pro rajčata kritický každý mrazík, teplota půdy nerozhoduje o jejich přežití.  

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
                     
host - 48.45 (?), 3.4.2023 20:22

Vladimír napsal pravdu:

teploty pod 4°C byla v tom studeném pařeništi dvanáct hodin, naměřené minimum 1,3 °C. Na rajčata to nemělo žádný negativní vliv.

Vy jste si vymyslel lež:

snesou i teplotu vzduchu 4°C po dobu dvou až tří hodin. Opravdu krátkodobě pak cokoliv, co je nad bodem mrazu.

Vy vážně nechápete, co je na lži špatně? A že nemáte ostatním radit něco, co jste si vymyslel a nemáte ověřené?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2761) - 208.138 (?), 3.4.2023 20:45

Mám odpovědět nebo nemám?

Přečtěte si mou odpověď Vladimírovi. Možná, ale dost o tom pochybuji, pochopíte, že nejde o "lež", ale bezpečnostní rezervu. S jistotou normálního růstu. Vy mluvíte o extrémech, ty jsem také zažil, ale ty nelze brát v potaz, když někomu radíte. Nebo ano?

A ještě jedna "lež": je rozdíl mezi teplotou půdy a teplotou vzduchu. Sice spolu souvisí, ale ta první je mnohem důležitější.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 60.99 (?), 4.4.2023 9:51

Paní se ptala, jestli může dát ty sazenice do půdy ve skleníku, když jí tam klesá teplota v noci na 7°C. Nic jsem jí neradil, jen jsem dal data, která jasně dokládají, že noční teplota dokonce pod 7°C nijak negativně neovlivní tu výsadbu rajčat. Paní se musí rozhodnout sama. Pokud jde o radění, tak tadyy na tomto webu jsi jediným rádcem ty, Milane. Pokud jde o bezpečnostní rezervu, tak existuje jedna jediná a to je 15.květen jak tady někdo napsal. A to ještě nemusí být pravda, protože jeden rok 2012 ještě 19.5. přišel mráz aa vše co nebylo přikryté zmrzlo. To s tou důležitostí teploty půdy předpokládám, že je to tvůj výmysl, pokud ne, tak přidej relevantní údaj o tom, kde jsi k tomu přišel.

           Vladimír.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 113.229 (?), 4.4.2023 10:31

Naprostý souhlas s Vladimírem. Sám mám rajčata v nevytápěném skleníku u zdi už asi 14 dnů. Pokud bylo venku na zemi -5°C, ve skleníku se držela teplota kolem +5°C, jen minulý týden, když bylo na zemi -7, jsem raději trochu přitápěl svíčkami. 
Takto rajčata a papriky pěstuji několik let, je pravda, že za těchto nízkých teplot jsou přírůstky minimální, ale po oteplení to rostliny velmi rychle doženou a rostou vždy naprosto normálně.
Pro Milana: teplota půdy je myšlena v jaké hloubce, 1, 5 nebo 10 cm? Podle mého názoru je pro rajčata kritický každý mrazík, teplota půdy nerozhoduje o jejich přežití.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 9.142 (?), 4.4.2023 15:14

Podstatné je to "u zdi". Ta totiž akumuluje značné množství tepla. Když je skleník na frajplace a venku -5, nepomůže ani svěcená voda v petkách okolo záhonů. Prostě tak to je. Každý má podmínky jiné a je chyba přebírat slepě rady od někoho, kdo pěstuje v podmínkách úplně jiných. A napsat výšku nad mořem opravdu nestačí. PP.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 66.55 (?), 4.4.2023 16:46

Moje reakce byla na dotaz, zda rajčata snesou ochlazení na 5°C. Samozřejmě, že můj skleník u zdi má výhodu akumulace tepla, proto tam přísadu dávám. Obávám se, že v druhém skleníku stojícím volně bych musel použít netkanku nebo nějaký lepší zdroj tepla, aby teplota neklesla pod nulu. Stále si myslím, že pokles k bodu mrazu rajčata sice zpomalí ve vývoji, ale jinak jim neublíží.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 9.142 (?), 4.4.2023 19:13

"nijak jim neublíží". A s tím já nesouhlasím. Ublíží jim tak, žer je zabrzdí ve vývoji a jak už tu myslím MHP psal, zpozdí se sklizeň. Nemám sice na to vědeckou studii, ale už mi párkrát takhle račata nastydla, když jsem se nechal zlákat pěkným počasím, přenes je do skleníku a pak to udeřilo. PP.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 66.55 (?), 4.4.2023 19:24

Zatím se mi nestalo, že by rajčata byla poznamenána nízkými teplotami na začátku pěstování. Ano, vývoj se opozdí, ale jakmile se oteplí, rajčata rostou jako z vody a obyčejně mám problém, aby nepřerostla před výsadbou. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2761) - 208.138 (?), 4.4.2023 11:56

Například tady. Těch článků a studií je mnohem víc.

https://homeguides.sfgate.com/effect-soil-temperature-tomato-growth-45509.html

DeepL Ti to přeloží velmi slušně.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 113.229 (?), 4.4.2023 12:25

Odkaz je pouze článek, jaký dokážu napsat sám, tohle opravdu není žádná vědecká studie. Navíc se spíše týká teplot ne na začátku vegetace, ale spíš později, v plodnosti rajčat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika