Problém se zemí z kompostu - předpěstování paprik a rajčat



f.rozkosny - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (120) - 51.120 (?)
12.4.2011 0:58

Pokuste se co nejdříve vyměnit zeminu, můžete mít v kompostu zbytky reziduí. Pokud je v kompostu vyšší procento ošetřené trávy Bofixem, Lontrelem nebo speciálním hnojivem s herbicidní složkou k ošetření távníků (asi obchodní název Travin - všechny tři přípravky obsahují účinnou látku "clopyralid") je nebezpečí poškození lilkovitých rostlin, přihnojených tímto kompostem. Kompost můžete bez obav používat k opětovnému přihnojení trávníku, k přihnojení stromků či keřů, k přihnojení jahodníku, cibulovin ap. Zásadně nepoužívat pod brambory, rajčata, papriky a z květin též ne pod begónie a neriskoval bych to např. ani pod luskoviny. Mám s tím osobní zkušenost. Jednou za 2 roky stříknu trávník kombinací herbicidů Lontrel 300 (ú. l. clopyralid) + Starane. Malou plochu na ulici plošně a větší plochy na dvorku a v zahradě bodově (jen nejvíce zaplevelená místa). Takto ošetřený a později zesečený trávník dávám samozřejmě na kompost. V celém kompostéru je procento takto ošetřeného trávníku malé a ještě ten kompost několikrát přehodím a promíchám. Nikdy jsem tyto problémy neměl.
V loňském roce na jaře jsem však kompost nepřehodil a trochu odebral z hromady na přihnojení k výsadbě paprik a rajčat (nasypal jsem vždy trochu směsi vlastního kompostu a nakoupeného zahradního substrátu do vyhloubených jamek). Za pár dnů či nějaký týden se začaly rajčata a později i papriky kroutit a deformovat. Dumal jsem nad příčinou, zda se do zahrady nedostala při záplavě nějaká rezidua z blízkého pole nebo zda nebylo něco v nakoupeném zahradním substrátu. Prý rezidua clopyralidu zůstávají v zemi tři až čtyři roky. Rezignoval jsem a ponechal to osudu. Jakmile však sazenice prokořenily do dobré hlíny bez reziduí clopyralidu, začaly již horní patra růst normálně, ale chytlo to více jak měsíční zpoždění ve vegetaci. Přiložím pár fotek z počátku deformace rostlin rajčat.



Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
      
host - 64.255 (?), 11.4.2011 21:18

Přesadil jsem papriky do kupovaného zahradního substrátu a dělají mi to samé.Substrát s hnojivem na šest týdnů.papriky jsou zakrnělé a nerostou.Už tu o tom byla debata dříve, ale jednoznačně nikdo neodpověděl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 94.122 (?), 11.4.2011 23:19

Nejsou tam čírou náhodou třásněnky? Elena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 155.12 (?), 12.4.2011 6:25
Pokud přesadíte papriky taky by se měly začít přihnojovat až po 14 dnech po výsadbě. Nevím co je v substrátu za hnojivo ale používám obyčejný a nemám problém.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
f.rozkosny - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (120) - 51.120 (?), 12.4.2011 0:58

Pokuste se co nejdříve vyměnit zeminu, můžete mít v kompostu zbytky reziduí. Pokud je v kompostu vyšší procento ošetřené trávy Bofixem, Lontrelem nebo speciálním hnojivem s herbicidní složkou k ošetření távníků (asi obchodní název Travin - všechny tři přípravky obsahují účinnou látku "clopyralid") je nebezpečí poškození lilkovitých rostlin, přihnojených tímto kompostem. Kompost můžete bez obav používat k opětovnému přihnojení trávníku, k přihnojení stromků či keřů, k přihnojení jahodníku, cibulovin ap. Zásadně nepoužívat pod brambory, rajčata, papriky a z květin též ne pod begónie a neriskoval bych to např. ani pod luskoviny. Mám s tím osobní zkušenost. Jednou za 2 roky stříknu trávník kombinací herbicidů Lontrel 300 (ú. l. clopyralid) + Starane. Malou plochu na ulici plošně a větší plochy na dvorku a v zahradě bodově (jen nejvíce zaplevelená místa). Takto ošetřený a později zesečený trávník dávám samozřejmě na kompost. V celém kompostéru je procento takto ošetřeného trávníku malé a ještě ten kompost několikrát přehodím a promíchám. Nikdy jsem tyto problémy neměl.
V loňském roce na jaře jsem však kompost nepřehodil a trochu odebral z hromady na přihnojení k výsadbě paprik a rajčat (nasypal jsem vždy trochu směsi vlastního kompostu a nakoupeného zahradního substrátu do vyhloubených jamek). Za pár dnů či nějaký týden se začaly rajčata a později i papriky kroutit a deformovat. Dumal jsem nad příčinou, zda se do zahrady nedostala při záplavě nějaká rezidua z blízkého pole nebo zda nebylo něco v nakoupeném zahradním substrátu. Prý rezidua clopyralidu zůstávají v zemi tři až čtyři roky. Rezignoval jsem a ponechal to osudu. Jakmile však sazenice prokořenily do dobré hlíny bez reziduí clopyralidu, začaly již horní patra růst normálně, ale chytlo to více jak měsíční zpoždění ve vegetaci. Přiložím pár fotek z počátku deformace rostlin rajčat.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 18.68 (?), 2.5.2015 17:58

Přehnojene jak cyp.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Reniii - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (621) - 105.225 (?), 12.5.2011 21:12

Podobně jako Vám se mi kroutí občas mladé listy paprik... měla jsem tam mšice, byly nalezlé v ještě nerozvinutých listech a jejich sání způsobuje kroucení listů. U rajčat nevím...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 194.33 (?), 12.5.2011 21:59
Zrejme v kompostu byly zbytky rezidui z Starane a Lontrelu. Rajcata i papriky jsem presadil do nové zeme, rajcata vyrazily z vpazdi nové výhony, ale papriky jsou porad zkroucene. Pro kontrolu jsem nechal 2 sazenice rajcat v puvodnim kompostu a maji zakrnene vrcholy a vubec se nevyvijeji, tak pozor na zbytky z chem. postriku.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 76.254 (?), 13.5.2011 10:11

Mám deformované listy u paprik, které předpěstovávám doma za oknem.Poslal jsem fotky odborníkovi a ten se zeptal, jestli nemám plastový okna... Mám...když dám papriky potom do foliáku, tak další listy už jsou v pořádku... To ale vypadá trochu jinak... než ta těchto fotografiích...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 35.222 (?), 13.5.2011 11:37

To že máš plastová okna, to ještě ničemu nevadí. Můžeš mít i dřevěná nebo kovovová...   Ovšem rozdíl je v tom, že máš pokovená skla a ty jsou v tomto případě na nic,  to je oč tu běží 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 253.46 (?), 13.5.2011 12:25
stalo se mi to taky, u rajcat. Dal jsem to jen do kompostu :) Prvne krasne rostlo a u druheho patra listu se to uplne sesypalo... nebyl to dobry napad.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika