Předpěstování sazenic doma - přerůstají kvůli CO2?



Stránky: 1,  2   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?) 
5.4.2022 10:48, zobrazeno: 2857x

Již několik let pěstuji, tedy předpěstovávám, sazenice rajčat, paprik i jiné zeleniny doma. Vždy jsem měl potíže je udržet nižší a kompaktnější, ačkoliv jim dopřávám kolem 3000 lx umělého LED osvětlení a udržuju je v relativně nízké teplotě kolem 17°C. Přičítal jsem to hnojení a zálivce. Loni ale jsem vypěstoval opravdu silné a nepřerostlé sazenice, kdežto letos mi zase rostou jako fazole. Přitom podmínky i umístění byly nachlup stejné, tedy tak stejné, jak lze jenom docílit. I to pohlazení dostávají stejně často.smiley

A tak jsem přemýšlel, jaký byl mezi loňskem a letoškem rozdíl. Loni jsem v té místnosti nespal, kdežto letos ano. A předešlé roky také. Co se tím změnilo? Obsah CO2 ve vzduchu. Našel jsem si nějaké studie ložnic a zjistil, že v ložnicích se běžně pohybuje obsah CO2 kolem a nad 1000 ppm. Venkovní vzduch se pohybuje kolem 400 ppm a již zvýšení na 600 ppm (částic v milionu) se projevuje bujnějším růstem rostlin. Maximální růst pak nastává právě kolem těch 1200 ppm. Jenže nemám, kam se přestěhovat. Částečné řešení je časté větrání, ale to nejspíš můj problém nevyřeší uspokojivě. Takže budou muset ven či někam, kde se nezdržují lidé či zvířata dlouhou dobu. Část už jich šla na schodiště a ostatní se postupně musí přesunout do balkonovníků i za cenu tepelného šoku. 

Úspěšní pěstitelé kompaktních sazenic, kde je pěstujete? A vy, kteří máte obvykle žirafy místo sazenic? Potřebuji fakta na potvrzení či vyvrácení tohoto vysvětlení.

Díky moc.

Milan HP

Výsev 18.2. na včerejším snímku
Výsev 18.2. na včerejším snímku
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
            
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.103 (?), 5.4.2022 14:16

Ahoj Milane, na to všechno je podle mě jednoduchá odpověď, prostě výsev posuneš o 3 týdny později. Vím to, prošel jsem si tím, tak před 10 lety jsem okolo sazenic lítal taky, dokonce jsem zkusil rajčatům v kelímku seříznout odspodu půlku kořenů a tím je zasadit hlouběji, jenže to je tak 5cm, ale taky tím zpomalit na nějakou dobu růst. Taky jsem míval okolo 100 sazenic, no a letos jich mám 15, zbytek namnožím je až z zakořeněných zálistků. Tak ať se daří. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 5.4.2022 21:00

Waltře, já tu první várku dělám tak brzo, protože jde do těch 570 mnm. Čili je mým záměrem to dělat tak brzy s tím, že už je tam nahoru vysazuju s množstvím květů a někdy i plůdky. V podstatě mi jejich vzrůst nevadí při převozu, to se dá okoučovat. No a pak seju ještě druhou várku, přesně jak říkáš o 3 týdny později. Pro rodinu a kámoše, co maj zahrady v nížinách. 

Jen jsem si všiml toho rozdílu loni a letos. Není pochyb, že vysoký obsah CO2 růst urychluje. Takže ta souvislost není úplně mimo mísu. A já té letošní první dávce dal místo hlíny ze záhonu starý kompost a smíchal to se substrátem. Loni měly jen chudou půdu. To taky nejspíš hraje roli. Ale znáš mě, jsem "hloubavý" typ, na všechno hledám vysvětlení a komu jinému se svěřit, než tady v kruhu stejných nadšenců.  

Myslel jsem na Tebe, konkrétně na Tvoje meruňky tam nahoře. Ten zasněžený snímek byla Tvoje latifundie? Jak to dopadlo?

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.103 (?), 6.4.2022 11:31

ano, v ČB napadlo v sobotu skoro 10 cm sněhu. Tolik ho nebylo ani v zimě. Ale sníh je vláha, to je ok. Z neděle na pondělí jsem venku topil pod meruňkou a snad taky ok, zdá se. Nejnižší teplotu jsem měl v 1m nad zemí -4°. Broskvoně to taky zřejmě přežily, snad i cibule, kterou už jsem měl taky v zemi. V pondělí jsem dal ven 80 salátů, 30 kedlubnů, po 24ks květáku a zelí. Další saláty včera a dnes ještě do skleníků. Práce je víc než dost. Jen je všechno pomalejší, žádné výkony, když mi vloni sešroubovali páteř. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 60.102 (?), 5.4.2022 16:09

Já pěstuji sazenice v ložnici kde spím s manželkou a máme tam také psa. Je to malá místnost 3,5 x3,5 x 2,6 m. Nepřisvětluji, když to jde větrám. S tím, že by se mně sazenice nějak příliš vytahovaly nemám problém. Teplota stabilní mezi 17 a 18 °C. Pochybuji, že příčinou vytahopvání je CO2..

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.103 (?), 5.4.2022 20:25

já mít rajčata v ložnici, tak určitě nerostou, protože by jim vadilo moje chrápání. wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 5.4.2022 20:37

Já si pro jistotu pořizuju zaručeně hluché odrůdy.laugh

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 5.4.2022 20:35

Dík, Vladimíre. Konečně mne někdo vzal trochu vážně. Takže jeden argument proti. Možná málo větrám. Teplotu mám stejnou jako Ty. Ale možná je to ta kombinace přisvětlování a CO2. Mám taky jeden argument pro od Honzy z paneláku, ten si mi na to přímo stěžoval. A taky svítí.

Nicméně exodus pokračuje, pomalu ale jistě. Vždycky jich tam pár šoupnu, tedy do balkonovníku, počkám, co to udělá a pak jdou další. Zatím jsou ty teploty přijatelné. Netopím jim. 

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.199 (?), 5.4.2022 21:42

To větrání možná odstraní část CO2, ne?...(sleduji diskuzi  - L.)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Elen. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 126.28 (?), 5.4.2022 22:20

Milane, CO2 jsme si doma měřili. Máme rekuperaci a hodnot lehce nad 1000 jsme nad ránem dosahovali v rekuperované ložnici v sestavě já, spíše podměrečná dospělá + malinké dítě. Takže pokud nemáš přes noc otevřenou ventilačku, můj laický odhad je, že po noci se zavřeným oknem i dveřmi můžou být hodnoty klidně i 3000.

Rajčata v ložnici nemám, jsou v neobývané místnosti a tam mají kolem těch 600, vliv CO2 nemůžu posoudit. Ale mě to roste letos taky jinak než jindy - strašně pomalu, ale teda nevytahují se. Elen

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika